MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej – 5,5-palcový štandard

Veľkosť 5,5“ a Full HD rozlíšenie je taký štandardný údaj, že by si zaslúžil nejaké univerzálne pomenovanie typu „klasický“ alebo „obyčajný“. Naozaj si nevieme predstaviť iný údaj, ktorý by bol aplikovateľný na širšie portfólio smartfónov. Vzhľadom na to, že takýchto telefónov je skutočne veľa, nie je displej tým najzaujímavejším prvkom. Platí to aj o Moto M, kde displej nepatrí medzi to, čo vás na telefóne zaujme najviac.

Moto M_-10_výsledok

To ale neznamená, že je displej zlý alebo že by mu výrobcovia nemali venovať patričnú pozornosť. Dnešné výrobné techniky sú ale už na takej vysokej úrovni, že aj v dostupnejších  zariadeniach je možné použiť skutočne kvalitné panely. Displej na Moto M určite patrí medzi tie kvalitnejšie. Ide o IPS LCD panel s veľmi dobrým podaním farieb a vynikajúcimi pozorovacími uhlami.

Maximálny jas by mohol byť o kúsok vyšší, ako vidieť na fotografii, no v drvivej väčšine situácií sme s telefónom nemali absolútne žiaden problém. Poteší aj možnosť zmeniť režim zobrazovania farieb zo štandardného „živý“, kedy sa nám ale farby zdali neprirodzene sýte. Dosť nám chýbal režim pre nočné čítanie, ktorý ale pribudne v aktualizácii na Android 7.0 Nougat. Inak nemáme displeju vôbec čo vytknúť. Svojou veľkosťou, rozlíšením a spracovaním poslúži na akékoľvek účely. 2.5D zahnuté sklo je už iba čerešničkou na torte.

Výkon a pamäť – solídny základ

Svojou hardvérovou výbavou sa Moto M radí presne do strednej triedy. Výkonom nikoho neurazí, no zároveň nejde o žiadneho šampióna. Srdcom telefónu je procesor Helio P10, ktorému sekundujú 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte, resp. 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte vo výkonnejšej verzii. My sme mali na testovanie k dispozícii model s výbavou 3 GB RAM/32 GB ROM, čo je aj dostupnejší model, po ktorom zrejme siahne väčšina budúcich majiteľov Moto M.

Telefón svojim výkonom stačí na všetky základné aj stredne pokročilé operácie. Nebudete mať problém so žiadnymi štandardnými aplikáciami a ani stredne náročnými hrami. Počas testovania sme ani raz nenarazili na žiadne zaseknutie a spomalenie sme zaregistrovali iba počas inštalácie aplikácií pri prvom spustení. To je ale pre zariadenia strednej triedy úplne štandardné a nejde o žiaden dôvod na paniku.

3 GB RAM sú skutočne solídnym základom a postačia aj na bežný multitasking. Ak hľadáte najvýkonnejšie zariadenie na trhu s bleskovými reakciami, tu nepochodíte. Moto M ale ponúka spoľahlivý výkon a dobré reakcie. Ak ste v minulosti špičkovú vlajkovú loď, možno sa vám otváranie niektorých aplikácií bude zdať zdĺhavé. Pre bežných zákazníkov a pre používateľov zariadení strednej triedy ale pôjde o slušný upgrade z ročného či dvojročného zariadenia.

Sme tiež veľmi radi, že výrobca vynechal obľúbený 16GB prístup a aj v najslabšie vybavenej verzii ma Moto M 32 GB vnútornej pamäte. Okrem toho je k dispozícii aj slot na microSD kartu s kapacitou do 256 GB. Nájdeme tu hybridný slot, ktorý môžete využiť buď na sekundárnu SIM kartu alebo na rozšírenie pamäte. Hoci to nie je ideálny prístup, je to stále lepšie, ako vôbec nemať slot na microSD karty.

Celkovo sme tak s výkonom telefónu relatívne spokojní a v danej cenovej kategórii naplnil naše očakávania. Možno by sme boli radi, keby výrobca zvolil nejaký modernejší čip, ako napríklad Snapdragon 625, no je pravdepodobné, že to by sa podpísalo pod vyššiu cenu zariadenia. V každom prípade ponúka Moto M dobrý výkon, ktorý nebude priemerného používateľa nijako radikálne obmedzovať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+