MojAndroid

Do redakcie sa nám dostal jeden z lacnejších modelov Android tabletov od spoločnosti Yarvik s nie veľmi kreatívnym názvom TAB310. Pozrime sa, čo od takého zariadenia môžete očakávať.

Konštrukcia

Hlavným materiálom z ktorého je konštrukcia vyrobená je plast, ktorý svojou kvalitou a pevnosťou skutočne potvrdzuje cenu tabletu. Pripravte sa na to, že pri silnejšom zatlačení nie len, že pocítite ako sa povrch tabletu prehýba, ale aj uvidíte – pri silnejšom stlačení dochádza k farebnej deformácii obrazu.

Na prednej strane sa nachádza displej, stavová dióda, webová kamera a tlačidlo späť s dizajnom imitujúcim tlačidlo iPadu. Po obvode nájdete veľké množstvo ovládacích prvkov a rôznych konektorov. Výrobca po stranách integroval mini HDMI port, dve micro SD čítačky, 3.5mm jack, konektor pre nabíjanie, špeciálny konektor pre pripojenie externého boxu s dvoma USB 2.0 portmi a LAN konektorom, prepínač na zapnutie/vypnutie WiFi, tlačidlá Home, Menu, ovládania hlasitosti a tlačidlo zapnutia . V ľavom hornom rohu nájdete miesto pre zasunutie stylusu. Stereo reproduktory si našli svoje miesto na vrchnej strane.

 

Displej

Displej Yarviku má uhlopriečku 8 palcov s rozlíšením 800×600 px, čo pri takto veľkom displeji nie je veľa, ale na prácu postačuje. Hlavnou nevýhodou je použitie rezistívneho displeja, ktorý za citlivosť nemôžeme pochváliť. Farebné podanie je priemerné a pozorovacie uhly sa za ideálne tiež považovať nedajú – degradáciu farieb môžete pozorovať najmä pri pohybe v horizontálnom smere. V prípade rezistívneho displeja môžete na podporu multitouch zabudnúť.

Výkon

Tablet je poháňaný procesorom IMAPX210 ARM11 s taktom 800 MHz. Vďaka prítomnosti video procesora by si však mal hravo poradiť aj s prehraním Full HD videa – o tom či tomu tak v skutočnosti je sa dočítate v časti Video. Tab310 má k dispozícii 256MB RAM. O možnostiach procesora vypovedajú aj výsledky benchmark testov.

Quadrant Standard

301

CF Bench

1113/658/840

Linpack for Android

9,6MFLOPS

Tablet má k dispozícii 2GB vnútornej pamäte, ktorú môžete rozšíriť o kapacitu dvoch micro SD kariet (max 16 + 16GB)a flash diskov – podporovaný je však len súborový systém FAT 32, ktorý umožňuje nahranie súborov do maximálnej veľkosti 4GB.

Operačný systém

Operačný systém je Android 2.2 Froyo doplnený o niektoré grafické prvky a prechody v launcheri. Systém je celkom spoľahlivý, ale vzhľadom na použitý hardware nemôžete očakávať žiadne zázraky a občasným zaseknutiam a pomalým reakciám sa nevyhnete. Všetko však dokonale kompenzuje cena tabletu :). Jedinú nevýhodu, ktorá by mohla byť prekážkou pre tých, ktorí sú menej oboznámení s operačným systémom Android, je absencia Android Marketu. Aplikácie sa však dajú bezproblémovo doinštalovať pomocou  .apk súborov dostupných na internete.

Video

Vďaka prítomnosti video procesora tento tablet exceluje v prehrávaní videa a to aj vo Full HD rozlíšení. Podporované sú formáty RM, RMVP, AVI (H.264/H.263), MOV, WMV, MP4, FLV, MKV, ASF a 3GP. Musím povedať, že tablet si hravo poradil s videami, pri ktorých špičkové modely ako Galaxy Tab 10.1 alebo Asus Transformer jednoducho zlyhali. Skutočne prehral všetky testované videá od DIVX, Xvid, MKV až po MP4 a to aj vo Full HD 1080p. Nádhera :). Škoda, že na displeji tabletu si tieto filmy až tak nevychutnáte. Tablet síce disponuje mini HDMI výstupom, ale z nejakého dôvodu sa na TV obraz nezobrazil.

Audio

Zvuk vychádzajúci z dvojice reproduktorov je pomerne slabo počuť a jeho kvalita je priemerná. Lepšie spravíte ak pri počúvaní hudby alebo pozeraní videa použijete slúchadlá, pri ktorých sa kvalita zvuku vylepší, ale pre náročnejších poslucháčov tento model aj tak neodporúčam. Zariadenie podporuje formáty MP3, WMA, WAV, APE, FLAC, AAC a OGG.

Pripojenie, prehliadanie webu

Tablet pre pripojenie používa WiFi 802.11 b/g a dokonca tu nájdete aj RJ45 konektor pre pripojenie do lokálnej siete LAN.

Prehliadanie webu je s natívnym prehliadačom pre jeho pomalé reakcie veľmi nepohodlné. Pri prehliadaní však zobrazí aj webový obsah vo formáte flash – takéto videá sa však zasekávali.

Písanie na tablete taktiež nie je úplne ideálne. Odozva na stlačenie je neistá a pri rýchlejšom stláčaní kláves tablet akoby nestíhal.

Výdrž na batériu

Za najväčšiu nevýhodu tabletu považujem jeho krátku výdrž. V pohotovostnom režime nevydržal ani deň! Pri slabom používaní so zapnutým WiFi to bolo približne 4,5 hodiny.

Záver

Android tablet za 130€ – to je Yarvik Tab310. Myslím, že svojim spracovaním a funkciami je primeraný svojej cene. Tablet má veľa nedostatkov, ktoré by však menej náročnému zákazníkovi nemuseli prekážať. Prehrávanie Full HD videa je v tejto cenovej kategórii naozajstným bonusom.

Hodnotenie MojAndroid.sk v kategórii low-end

Plusy
+ prehrávanie najrôznejších formátov videa +HDMI
+ cena

Mínusy
– menej kvalitná konštrukcia
– slabá výdrž na batériu
– zahrievanie tabletu pri nabíjaní a súčasne spustenom WiFi
– rezistívny displej
– absencia Android Marketu

Parametre

Všeobecné

2G siete —–
3G siete —–
Dátum predstavenia —–
Veľkosť Rozmery 212 x 160 x 13 mm
Váha
565g
Displej Typ TFT LCD rezistívny dotykový, 256 tisíc farieb
Veľkosť 800×600 pixelov, 8 palcov
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
Zvuk
—–
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov
—–
Vnútorná 2GB, 256MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB,
Údaje GPRS
—–
EDGE
—–
LAN Áno, RJ45
WLAN Wi-Fi 802.11 b/ g
Bluetooth Nie
Infračervený port Nie
USB Áno,cez externý box 2xUSB 2.0, USB Host
Fotoaparát Primárny Na prednej strane, 2.1 MPx
Funkcie —–
Video Áno
Sekundárny Nie
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.2(Froyo)
Procesor

800MHz InfoTMIC IMAPX210 ARM11

Správy —–
Internetový prehliadač HTML
Rádio Nie
Hry Áno
Farby Čierna
GPS —–
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • MP3, WMA, WAV, APE, FLAC, AAC, OGG
  • až 1080p RM, RMVP, AVI (H.264/H.263), MOV, WMV,MP4, FLV, MKV, ASF, 3GP
Batéria Štandardná batéria, Lithium 2650 mAh
Pohotovostný režim
Čas hovoru
Iné Cenová skupina 130+ €

Zapožičala spoločnsť Agem.

8.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+