MojAndroid

Portál MojAndroid.sk oslavuje v máji svoje narodeniny. Tento rok oslavujeme okrúhle 10-te narodeniny. A pri tejto príležitosti sme si zaspomínali na prvý Android telefón, ktorý sme začali používať. A všetky ďalšie, ktoré po ňom nasledovali.

Môj prvý Android

Prvý Android, ktorý som si kúpil, bol Nexus One. Kupoval som ho ešte v apríli 2010, čo bol vlastne taký prvý predpoklad pre spustenie celého portálu MojAndroid.sk. Telefón som si objednal priamo z USA a v tom čase bolo možné dokonca naň označiť aj osobné údaje. Bol to pravdepodobne jeden z mála telefónov, ktorý som si musel kúpiť. Pretože od spustenia portálu sme nové Androidy dostávali do redakcie na testovanie. Google Nexus One - MojAndroid.sk

 

Od začiatku som bol veľkým fanúšikom Nexus a neskôr Pixel smartfónov. Medzi moje obľúbené značky patrilo od začiatku HTC. Používal som každú vlajkovú loď, ktorú tento výrobca predstavil. Neskôr som objavoval aj ďalšie značky – Sony, Samsung a Huawei. Vymenovať všetky modely, ktoré som za týchto 10 rokov používal by bol príliš veľký zoznam. Aktuálne používam skladací mobil od Samsungu – Galaxy Z Flip.

Opýtal som sa aj chalanov z redakcie, či si spomínajú na svoj prvý Android smartfón a ktoré zariadenia postupne používali. Tiež ma zaujímalo, kedy prvykrát objavili tento portál. Tu sú ich odpovede:

Miroslav Schwamberg

S prechodom na smartfóny s Androidom som dlho váhal. Samotný operačný systém ma lákal, no najväčším nedostatkom bola kvalita fotoaparátov. V tom čase bola jasnou jednotkou Nokia. Až príchod Samsungu Galaxy S ma presvedčil, že aj Android smartfóny môžu fotiť dobre. Galaxy S však nebol mojím prvým Androidom. Stala sa ním Motorola Milestone, na ktorý ešte dodnes spomínam len v dobrom.
Za približne 10 rokov, počas ktorých smartfóny (nielen) s Androidom používam, mi prešlo rukami veľké množstvo modelov. V našej redakcii som práve ja tým, ktorý ich mení najčastejšie. Nehovorím o modeloch, ktoré testujem, ale o modeloch, ktoré so reálne vlastnil a kúpil ich za svoje peniaze. Ich počet určite prekročí hranicu 100 kusov.
Mobily najčastejšie kupujem prostedníctvom bazáru. Nový som nekúpil ani raz, maximálne niečo na paušál, čo som ihneď predal. Portál MôjAndroid.sk sledujem prakticky od začiatku a od roku 2018 som jeho súčasťou. :)

Tomáš Kanálik

Mojím úplne prvým smartfónom bol Samsung Galaxy Y. Bol som asi tretiak na základnej škole, keď som ho dostal ako darček. Na dnešné pomery ide o priam smiešny a maličký kúsok, avšak je stále vo funkčnom stave, ak odmyslím pokazený slot na SIM kartu. Bol som prvým z rodiny, kto mal v rukách Android telefón a priznám sa, že minimálne pol roka som naň nič zo vtedajšieho Android Marketu nenainštaloval, pretože som o takej možnosti ani len netušil. Keď som sa s ním prvýkrát pripojil na naše Wi-Fi, hľadal som na internete rôzne tipy a návody, ako používať Android smartfón.

Často som pritom narazil na MôjAndroid.sk. Bol som v úžase, keď som zistil, čo všetko Android dokáže. Portál ma naučil množstvo vecí, ako napríklad root zariadenia a ako žiak prvého stupňa som bol schopný nielen vďaka rôznym YouTube videám a tutoriálom od XDA-developers nainštalovať na tento mobil alternetívnu ROM. Dá sa teda povedať, že som fanúšikom tohto portálu prakticky odmalička, avšak skutočne aktívnemu sledovaniu webu sa venujem približne šesť až sedem rokov. Od tej doby som vlastnil 7 smartfónov, no vyskúšal som ich minimálne štyrikrát viac, kvôli kamarátom, rodine, či práve vďaka recenziám.

Martin Minka

Svoj prvý smartfón s Androidom som dostal od rodičov asi v roku 2014 a bol to menej známy GSmart Rey R3. Celkom slabý, ale v tom čase to pre mňa bola brána do nového sveta. Potom som sa začal o smartfóny zaujímať čoraz viac, až som našiel, asi na prelome rokov 2017 a 2018, stránku MôjAndroid.sk. Krátko na to mi bola ponúknutá príležitosť zamestnať sa tu, takže som neváhal a išiel som do toho.

Za celý čas, od prvého môjho prvého Androidu som vyskúšal alebo používal 17 Android smartfónov od výrobcov Samsung, Huawei, Umidigi, Xiaomi, Orange, Motorola, Sony a ZTE. Okrem toho som mal skúsenosť aj s dvomi tabletmi – oba od Samsungu.

Milan Menšík

MôjAndroid.sk slávi 10. výročie a ja už ani neviem povedať, kedy som existenciu nášho portálu začal prvýkrát registrovať. Určite ale viem, ktorý bol môj prvý Android. Bol ním prvý smartfón spoločnosti Samsung s týmto operačným systémom. Niektorí ľudia si mylne myslia, že ním bola prvá generácia Samsungu Galaxy S.

V skutočnosti to bol Samsung Galaxy i7500 z roku 2009. V tom čase boli na trhu len dva ďalšie Android smartfóny a novému systému vtedy patril len 3-percentný podiel na trhu. Veľa ľudí mu neveštilo sľubnú budúcnosť a tipovalo, že popri iOS, Symbiane a chystanom Windows Phone neuspeje. Dnes v roku 2020 je najrozšírenejším mobilným operačným systémom a slávi úspech podobne ako náš portál MôjAndroid.sk.

Jakub Marcin

Môj prvý smartfón s Androidom bol Samsung Galaxy Fame. Aj vďaka nemu som sa začal o smartfóny zaujímať viac. Zo začiatku som začal prispievať na české fóra a čítať české stránky. Približne po roku som objavil mojandroid.sk a po nejakom čase som sa zaregistroval na androidforum.sk, kde som sa stal aj moderátorom. Osobne som mal možnosť používať približne sedem smartfónov s Androidom a štyri z nich som aj vlastnil. Boli časy, kedy som rozmýšľal aj nad kúpou iPhone, no zatiaľ sa nič nezmenilo a vždy som sa rozhodol pre Android :)

Denis Džula

V prvom rade chcem zablahoželať portálu MôjAndroid ku krásnemu 10. výročiu. Verím, že sa dožije minimálne ďalšieho takého krásneho výročia. Osobne som portál spoznal pred viac ako 9. rokmi, pár mesiacov potom, čo som dostal svoj prvý smartfón s Androidom. Na koľko som mal vždy rád techniku a zamiloval som si aj Android, bol som veľmi rád, že na Slovensku sme mali takýto portál.

Môj spomínaný prvý smartfón s Androidom bol Hero H6. Je to smartfón z Číny, ktorý sa predával na prelome rokov 2010-2011. Dostal som ho na Vianoce od rodičov v roku 2010, keď som mal 14 rokov. V tej dobe som si skôr želal niečo ako HTC Hero alebo iné HTC, ktoré bolo v tej dobe legendárne, ale dostal som len jeho lacnú náhradu. Tak či tak, ten telefón som si zamiloval. Smartfón mal Android vo verzii 2.1 Eclair, 416 MHz jednojadrový procesor, 256 RAM a rovnako aj vnútornú pamäť. Displej to bol TF panel o veľkosti 3,2 palca s rozlíšením 320×480.

Zaujímavosťou bola gulička, tzv. trackball, ktorá slúžila podobne ako touchpad na notebooku a umožňovala vám ovládať kurzor v Androide a tiež svietila, ak vám prišla notifikácia. Strašne sa mi páčili aj notifikácia a to, že má Wi-Fi. Smartfón tvrdil, že má GPS, Gyroskop, 12,1 MP foťák a podporu TV ale nič z toho nebola pravda. Áno smartfón mal podporovať TV vysielanie a dokonca mal zabudovanú vysúvateľnú anténu podobne, ako majú rádiá. Merala 30 centimetrov a vysúvala sa zvrchu. Mobil mi vydržal 2 roky a dodnes ho mám odložený, ale už nefunguje. Mobil bol vernou kópiu HTC Magic. Na internete aj dnes nájdete fotky a videá ak vás ešte zaujíma.

Android Evolúcia Denis Dzula

Okrem toho som chvíľu používal falošný Samsung Galaxy Note 2. Taktiež bol z Číny a mal som ho len krátko asi tri mesiace. Nevydržal veľa. Zaujímavosťou je aj Mlais M52, bol to prvý smartfón, ktorý som si kúpil za vlastné, keď som mal 18 rokov. Dokázal veľa a už neklamal a dokonca sa dočkal aj aktualizácie z Androidu 4.4 KitKat na Android 5.0 Lollipop.
Okrem tých som mal HTC Desire S, Samsung Galaxy Young, Samsung Galaxy Ace, Sony Xperiu Z1 Compact a teraz mám Honor 8X.

Najkrajšie spomienky mám na HTC Desire S, ktorý však neprežil silný lejak. Ten smartfón mal také živé a krásne UI hlavne ten widget s premenlivým počasím bol super. Jeho kovová konštrukcia bola tiež skvelá a hlavne odolná, prežil veľa pádov.

Tomáš Kunik

Môj prvý Android telefón som si kúpil v roku 2012. Bola to Xperia V, na ktorú som prechádzal ešte zo starej W910i. Nakoľko som prechod na smartfón dlho odkladal, pamätám si ten zaujímavý pocit z obrovského technologického skoku. Zároveň išlo o jeden z prvých telefónov, ktoré zvládli aj krátky pobyt pod vodou. Postupne som vystriedal Xperiu Z1 Compact, Xperiu Z3 Compact a Xperia Z5. Sony som bol teda v oblasti telefónov dlhodobo verný, no nakoľko ma ich nové série nezaujali, minulý rok som sa rozhodol prejsť na Xiaomi Mi 9T a zatiaľ som s týmto výberom spokojný.

Otázka na čitateľov

A ktorý bol váš prvý Android telefón? Pamätáte si na moment, kedy ste prvýkrát navštívili portál MojAndroid.sk? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.

3.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+