V technologickom svete už dlho počujeme o smartfóne s názvom Project Ara, za ktorým sa skrýva modulárny smartfón. Ten by mal fungovať podobne, ako súčasné počítače, v ktorých môžete vymeniť všetky vnútorné komponenty a vytvoriť tak zariadenie presne podľa vlastných predstáv. S takýmto ambicióznym nápadom sa už pomerne dlho trápia vývojári zariadenia Project Ara, no kým oni prinesú svoje zariadenie na trh, iní výrobcovia sa môžu nechať inšpirovať týmto nápadom. Spoločnosť nexpaq chce teraz ponúknuť kryt na smartfóny s podobným princípom.
Zatiaľ, čo v smartfóne Project Ara by malo byť možné vymeniť komponenty ako procesor, pamäť RAM či fotoaparát, kryt na smartfóny ponúkne iné možnosti. Na kryt bude možné umiestniť ďalšie reproduktory, svietidlo, čítačku pamäťových kariet a rôzne dodatkové senzory, ako napr. teplomer či senzor určený na analýzu dychu. Nový kryt by mal prísť so vstavanou batériou s kapacitou 1000 mAh, pričom výrobcovia uvádzajú, že medzi prídavnými modulmi budú aj ďalšie batériové moduly. Okrem toho, že týmto krytom môžete rozšíriť funkcionalitu vášho zariadenia, môžete pridať aj extra porciu výdrže batérie.
V súčasnosti výrobcovia propagujú svoju kampaň na portáli Kickstarter, kde už ale v priebehu niekoľkých dní vyzbierali takmer 70 000 USD, pričom ich cieľ bol 50 000. Do konca kampane ešte zostáva 28 dní, takže je pravdepodobné, že aj takýto ambiciózny projekt sa stane realitou. Prvé modulárne kryty by mali byť k dispozícii v januári budúceho roku, pričom na portáli Kickstarter sa cena tohto zariadenia pohybuje na úrovni 89 USD a zatiaľ bude kryt dostupný pre zariadenia iPhone 6, Samsung Galaxy S5 a Samsung Galaxy S6 Edge. Je ale otázne, či sa takéto ambiciózne zariadenie skutočne podarí v stanovenom termíne vyrobiť. Tiež nie je zrejmé, aký bude takýto kryt hrubý. Ak vezmeme do úvahy vstavanú batériu a fakt, že moduly bude možné vymeniť, zrejme pôjde o naozaj masívny kúsok príslušenstva. Zatiaľ nám neostáva nič iné, iba počkať, ako sa inžinieri vysporiadajú s touto neľahkou úlohou.
Zdroj: Kickstarter via gizmodo