MojAndroid

Viete, koľko mobilných dát vyčerpáte za mesiac? Asi áno. A viete, koľko dát minie vaša polovička, vaši rodičia či ďalší známi? A kto minie viac – deti alebo dospelí? Muži alebo ženy? Aj na tieto otázky odpovedá prieskum spoločnosti United Consultants, ktorý odhaľuje niektoré naozaj prekvapivé závery.

Muži čerpajú dvakrát viac dát ako ženy

Unikátny prieskum realizoval operátor 4ka, ktorý má s dátovaním bohaté skúsenosti. Ani ten však nemohol predpokladať skutočne šokujúci výsledok. Prieskum totiž ukázal, že muži dátujú priemerne až 2x viac ako ženy (3,2 GB vs 1,6 GB mesačne). Okrem toho iba 84 % opýtaných mužov nemalo predstavu o tom, koľko dát mesačne spotrebujú. Na druhej strane, až 25 % žien netušilo, koľko dát mesačne spotrebujú.

Zrejme to vyplýva aj z toho, že muži vnímajú operátora 4ka najmä ako dátového operátora a mnohí spotrebujú mesačne ešte viac ako priemerný objem dát uvedený v tomto prieskume. Naopak, ženám sa na operátorovi najviac páči to, že má pre ne celkovo výhodnú ponuku.

Na čo muži najčastejšie míňajú svoje dáta?

Okrem množstva prenesených dát sa používanie smartfónov medzi pohlaviami líši aj v tom, na čo tieto dáta najčastejšie míňame. Ženy ich spotrebujú najčastejšie na sociálne siete, kým muži najčastejšie prostredníctvom telefónu vyhľadávajú informácie na internete.

Muži sú tiež oveľa aktívnejší pri práci s mapami či mobilným bankingom. Častejšie tiež využívajú cloudové úložiská dát a streamovanie videa. Okrem toho sú muži aj aktívnejší gameri. Na druhej strane, iba 8 % žien využíva mobilné dáta práve na online hry.

Na čo míňame najviac dát v redakcii?

Keď sme v redakcii zistili výsledky tohto zaujímavého prieskumu, tiež sme sa zamysleli nad tým, ako používame dáta v našich zariadeniach. A možno vôbec prvýkrát sme porozmýšľali aj nad tým, či využívame viac dát ako naše polovičky.

Miro Schwamberg, redaktor

Moje dáta sú využívané väčšinou na čítanie noviniek na internete. Väčšinou myslím časovo, najväčší objem dát miniem pravdepodobne na YouTube a pri počúvaní hudby. Samozrejme, nechýbajú ani aplikácie ako Facebook či Instagram a často využívam aj WhatsApp. Veľa noviniek na sociálne siete síce nepridávam, no rád si pozriem novinky svojich priateľov, s ktorými som sa možno dlhšie nevidel. Samozrejme, dáta na svojom telefóne míňam aj počas prezerania stránok MôjAndroid.sk či MôjElektromobil.sk.

Miloš Debnár, marketing manager

Vždy miniem viac dát, ako mám predplatených vo svojom programe. Mesačne mám v rámci programu k dispozícii 1GB dát, no pravidelne si dokupujem min. ďalší 1GB. Na rozdiel od mojej polovičky, ktorá si v pohode vystačí s 500MB dát na mesiac.

Jednoznačne najviac dát mi “zožerie” YouTube – aj keď sa videá snažím pozerať výlučne na WiFi, vždy sa stane, že si nejaké musím pozrieť aj cez mobilné dáta :) To isté platí aj o počúvaní hudby cez Spotify. Tretím najväčším míňačom dát je Pinterest, potom Chrome, ale podstatnú časť z môjho mesačného dátového balíka si ukrajuje aj Google Play Store kvôli aktualizáciám aplikácií. Dáta okrem toho dosť intenzívne využívam aj kvôli navigácii – Waze, sociálnym sieťam – Facebook, Instagram a tiež na kontrolu e-mailov – Gmail.

Matúš Kapusta, zástupca šéfredaktora

Ja miniem mesačne určite viac dát ako moja polovička, no má to niekoľko dôvodov. Tým prvým je, že ona má predplatený iba 1 GB dát a ďalšie si zo zásady nedokupuje. Tento 1 GB však minie už prvý či druhý týždeň po obnove programu. Ja míňam dáta postupne počas celého mesiaca, v priemere je to približne 5-6 GB. Najviac dát miniem na hotspot/streamovanie videí a online športových prenosov. Aktívne ale využívam aj navigáciu Waze, sociálne siete, e-maily, rôzne messengeri a ďalšie klasické aplikácie. Vzhľadom na to, že musím mať neustále pod palcom celý web, okrem množstva dát oceňujem aj dobré pokrytie, aby som mohol schváliť článok kdekoľvek sa nachádzam v ktorúkoľvek hodinu.

Štvorkári dátujú 3x viac ako zákazníci ostatných operátorov

Výsledky prieskumu sú skutočne zaujímavé. Okrem iného je zaujímavý aj údaj z úvodu článku – priemerný muž predátuje u operátora 4ka až 3,2 GB mesačne. Ak sa vám to zdá veľa, máte pravdu – je to zhruba až 3x viac ako je priemer u ostatných operátorov.

Svedčí to najmä o tom, že zákazníci operátora 4ka majú jednoducho k dispozícii oveľa viac dát a aj ich aktívne využívajú.

Ako míňate dáta vy?

Tento prieskum v nás tiež vyvoláva ďalšie otázky. Ako by dopadli výsledky, ak by sa do úvahy nebrali iba mobilné dáta, ale celkové množstvo prenesených dát vrátane pripojenia na Wi-Fi? Dohnali by ženy opačné pohlavie alebo by sa rozdiel ešte prehĺbil? A aký je rozdiel v používaní mobilných dát oproti Wi-Fi pripojeniu? Je v nás stále zakorenené, že mobilné dáta sú iba na príležitostné používanie a na všetko ostatné je Wi-Fi? Alebo nás napríklad aj štedrá ponuka operátora 4ka presvedčila, že mobilné dáta môžeme používať bez akéhokoľvek vnútorného strachu z toho, že razom prečerpáme predplatený objem dát?

Nie všetko je také jednoznačné, ako sa zdá. Aj preto sa pýtame vás – ako míňate vaše dáta vy? Miniete ich viac ako vaša polovička alebo menej? A ktoré aplikácie sú tými najväčšími žrútmi mobilných dát? Hlasujte v našej ankete a dajte nám v komentári vedieť, koľko mobilných dát mesačne prečerpáte na a aké aplikácie!

Koľko dát miniete priemerne za mesiac (muži)

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Koľko dát miniete priemerne za mesiac (ženy)

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Článok vznikol v spolupráci s operátorom 4ka.

13.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+