V pondelok, 3. júna 2013 sa v bratislavskom The Spot konala konferencia Mobile Monday Bratislava na tému Mobilné bankovníctvo. MôjAndroid.sk ako partner tejto akcie samozrejme nechýbal ani priamo na mieste, a tak vám môžme priniesť najnovšie informácie a správy zo sveta mobilného bankovníctva na Slovensku.
Bankovníctvo ako také zaznamenáva v poslednej dobe rozmach. To samozrejme spôsobuje aj rozvoj bankovníctva pomocou mobilných zariadení, akými sú v dnešnej dobe najčastejšie smartfóny a tablety. Až 61% ich majiteľov pravidelne používa mobilný internet, ktorý je dnes veľmi dôležitým prvkom mobilného bankovníctva, pričom je veľký dopyt aj po notifikačných SMS/MMS z banky a po väčšej kontrole účtov na cestách. Vo svete platí mobilným zariadením len 15% majiteľov, pričom na Slovensku je toto číslo prekvapivo väčšie, až 31%. Ďalšie štatistiky hovoria o tom, že takmer každý druhý Slovák (presne 42% z nich) využíva svoje zariadenie na mobilné bankovníctvo. Na túto tému vystupovalo niekoľko zástupcov firiem z oblasti mobilného bankovníctva a my vám prinášame zhrnutie ich prednášok.
Tatra Banka a mobilné bankovníctvo cez VIAMO
Za spoločnosť Tatra Banka vystupovala v The Spot Pamela Babuščáková. Tá hovorila nielen o tom, že na Slovensku ľudia mobilné zariadenia využívajú najčastejšie na platbu cez internet, ale aj o novom systéme Viamo, ktorý sa v našej krajine v tieto dni rozbieha. Ide o rýchly, jednoduchý a bezpečný spôsob, ako si posielať peniaze priamo na mobil. Financie sú viazané na telefónne číslo, ktoré si jeho majiteľ dokáže prepojiť priamo so svojim bankovým účtom a túto službu na Slovensku zatiaľ ponúka okrem Tatra Banky aj VÚB. Viamo je peer-to-peer platobnou operáciou s denným limitom 150 EUR a maximálnym jednorázovým limitom 50 EUR. Dôležitejšie ako prenos financií z účtu na účet sú však v tomto prípade takmer okamžité notifikácie, ktoré vás upozornia na to, že peniaze na účet dostanete. Prevod trvá klasicky, do 1 dňa ak ide o prevod v rovnakej banke a 2 dni, ak posielate peniaze do inej banky. Pri zaslaní financií na číslo, ktoré je neaktívne alebo ho majiteľ nepoužíva, stráca po 7 dňoch platba platnosť a peniaze z účtu posielajúceho ani neodídu. Viamo je prvým a unikátnym spojením dvoch slovenských bánk, ktoré je však otvorené aj pre ostatné finančné inštitúcie na trhu.
Cleverlance o tom, ako vyrobiť mobilnú aplikáciu pre banku
JIří Procházka zo spoločnosti Cleverlance mieril cestu z neďalekého Česka, aby porozprával o tom, ako spoločnosť tvorí mobilné aplikácie pre banky. Okrem toho, že sme sa dozvedeli ako celý proces tvorby takejto aplikácie prebieha, nám pán Procházka vysvetlil aj to, že na výrobu aplikácie je potrebný osobitný prístup ku klientovi, čo vo väčšine prípadov znamená tvorbu aplikácie z úplných základov. Dôležité je si uvedomiť aj to, že trh sa neustále mení a každým rokom prichádzajú nové verzie operačných systémov Android a iOS, čo v konečnom dôsledku znamená, že tvorba mobilnej aplikácie musí stáť na SDK a nemôže zakladať na frameworkoch. Rovnako sme sa dozvedeli, že trh si žiada natívne aplikácie a tituly napísané v HTML5 majú svoje miesto zatiaľ len vrámci firiem a ich vnútrofiremných operácií.
Inmite a bezpečnosť aplikácií
Do The Spot mieril cestu aj pán Petr Dvořák zo spoločnosti Inmite, ktorý prítomným povedal niečo o bezpečnosti mobilných aplikácií. Podľa jeho slov je bezpečnosť aplikácií veľmi dôležitým prvkom, ktorý však chýba aj niekoľkým slovenským titulom z tejto oblasti. Okrem toho, ako sa samotná bezpečnosť aplikácie vyvíja a testuje, sme sa dozvedeli aj niekoľko podstatných informácií o tom, ako fungujú najznámejšie útoky na tieto aplikácie a reč bola aj o trendoch bezpečnosti pre nasledujúce obdobie, v ktorom by sme sa čoraz častejšie mali stretávať s biometrickými prvkami a inými spôsobmi ochrany. Tie by však podľa neho mali slúžiť len ako druhoradé a bezpečnosť aplikácií by mala stáť na kvalitnom hesle alebo na 2-stupňovej verifikácii.
O používaní QR kódov v mobilnom bankovníctve hovoril BySquare
Mobilné bankovníctvo nie je len o tom, ako vytvoriť dobrú a bezpečnú aplikáciu, ale aj o tom, ako ju jednoducho a prakticky využívať. O používaní QR kódov pri platení mobilnými zariadeniami nám povedal pán Ján Korecký zo spoločnosti BySquare. Práve BySquare je autorom špeciálnych QR kódov, ktoré sú určené na platbu klasických faktúr. Či už ide o jednorázovú platbu, platobný príkaz alebo úhradu inkasa, všetky informácie sú používateľovi ponúknuté vo forme jedného QR kódu, ktorého oskenovaním ušetrí množstvo času a platbu jednoducho uhradí priamo zo svojho mobilné zariadenia. Takýchto QR kódov by sme mali už čoskoro dočkať aj na Slovensku, pričom by ich po Bratislavskej vodárenskej spoločnosti mali začať používať aj ďalšie subjekty slovenského trhu. Malo by ísť o finančné inštitúcie, ale aj o e-shopy či klasické firmy predávajúce tovary a služby.
mSolutions vyvíja aplikácie pre nákupné centrá a staršie zariadenia
používanie bankových služieb v mobilných zariadeniach nie je podmienené tým, že musí byť ovládané gestami na dotykovom displeji. Presvedčil nás o tom pán Jozef Metke zo spoločnosti mSolutions, ktorý nám porozprával nielen o tom, ako spoločnosť vyvíjala mobilné aplikácie pre staršie zariadenia, ale aj o tom, že trh je ešte stále plný zariadení starších ako 3 roky, ktorých používatelia by radi využívali mobilný banking. Dozvedeli sme sa však aj to, že mSolutions vyrába aplikácie pre veľké nákupné centrá po celom svete a ako také aplikácie fungujú. Rovnako sa rozprávalo aj o trendoch do budúcnosti.
Forbis a QR kódy pri zbieraní vernostných bodov
O mobilnom bankovníctve rozprávala aj spoločnosť Forbis s.r.o., ktorú na mieste zastupoval Matúš Nováček. Ten hovoril nielen o tom, ako sa v súčastnosti využíva bankovníctvo v mobile, ale aj o tom, že sa dajú mobilné zariadenia využiť aj inak. Svedčí o tom Forbis QR, vlastný systém spoločnosti, ktorý by mohol nahradiť veľké množstvo vernostných kariet a zbierať vernostné body namiesto nich.
Mobile Monday v Bratislave
Mobile Monday Bratislava ponúka priaznivcom mobilných technológií pravidelné stretnutia so zaujímavou tematikou a kvalitnými prednášajúcimi. Ide o súčasť celosvetovej skupiny Mobile Monday, ktorá vznikla ako nezáväzné pondelkové stretnutie nadšencov mobilných technológií vo Fínsku v roku 2000.
Ako partner prinasate tuto informáciu takmer po tyzdni??? Veď to je smiešne…
Čo je na tom smiešne? Je to komplexný súhrn informácií pre všetkých, ktorí sa nemohli zúčastniť.
Ako to súvisí s témou článku – mobilný banking? :-)
bolo tam jednane aj o nfc (platby prilozenim smartfonu na terminal) ??