MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi dnes predstavila globálnu verziu smartfónu Xiaomi Mi 11, ktorá je určená aj pre európsky trh. Do predaja príde so systémom Android 11 a novou nadstavbou MIUI 12.5. Čo všetko nová verzia nadstavby prináša zhrnul portál PhoneArena.

Nadstavba umožní odinštalovať ešte viac predinštalovaných aplikácií

Nadstavby výrobcov obsahujú okrem vylepšeného prostredia a funkcií systému aj vlastné aplikácie. Aj keď sú väčšinou užitočné, tak pre veľa ľudí bývajú nadbytočné. Problém je, že väčšina nadstavieb neumožňuje ich odinštaláciu bez root oprávnení. Spoločnosť Xiaomi ale už v minulej verzii umožnilo odinštalovať niekoľko z nich a teraz ich zoznam v nadstavbe MIUI 12.5 ešte rozšírila.

aplikácie

Nová grafika, lepšia plynulosť a prírodné zvuky v systéme

Štandardnou zmenou každej novej verzie nadstavby  je zlepšenie výkonu, nové ikonky a animácie. Grafické zmeny sú u MIUI 12.5 minimálne, ale mala by priniesť až  20 % zlepšenie v oblasti výkonu a plynulosti systému. To pomôže hlavne lacnejším a výkonovo slabším modelom značky Xiaomi a Redmi.

Xiaomi v nadstavbe prepísalo jadro systému a urobilo ho tak menej náročným. Malo by to mať pozitívny vplyv aj na nižšiu spotrebu batérie, a to až o 15 %. Zároveň pribudli niektoré nové animácie, ktoré sú plynulejšie.

Aby vylepšil používateľský zážitok, zapracoval výrobca do systému nové prírodné a zvieracie zvuky. Zvieracie zvuky sú rozdelené podľa oblastí – Dažďový prales, Savana, Austrália a Arktída. Novinka má aj vzdelávaciu funkciu. Pri každej oblasti sú informácie o druhoch zvierat, ktoré sú pre ňu typické a môžete si vypočuť aj ako znejú. Nakoniec je tu ešte možnosť Prírodný mix, kde si viete namixovať svoj vlastný tón z daných zvieracích zvukov.

Super pozadia, ktoré boli v MIUI 12 určené len vlajkovým lodiam, sú v novej nadstavbe dostupné pre každý model. Novinkou sú dve nové Super pozadia – Zasnežené hory a Geometria. Ide o 3D pozadia, ktoré majú rôzne animácie podľa toho, čo robíte. Napríklad pri planéte Zem sa mení jej nasvietená časť podľa momentálneho času v smartfóne. Zasnežené hory zase menia počasie.

Lepšie zabezpečenie súkromia a používateľských dát

Lepšia bezpečnosť a ochrana používateľských dát sa stala v posledných rokoch jednou z priorít výrobcov, čo platí aj pre spoločnosť Xiaomi. V nadstavbe MIUI 12.5 pribudla možnosť nedať aplikácii prístup k presnej polohe, ale len k približnej polohe. Zatiaľ čo napríklad navigácia potrebuje pre navigovanie presnú polohu, tak v prípade aplikácie počasia to až tak nutné nie je.

MIUI 12.5 vám dá tiež vedieť, ktorá aplikácia sa pokúša dostať do schránky s kopírovaným textom. Nový sandbox mechanizmus pre úložisko zase oddelí fotky a ostatné súbory, aby sa Galéria nedostala aj k veciam, ku ktorým by nemala mať prístup. Oficiálny internetový prehliadač v MIUI 12.5 by mal dôkladnejšie blokovať zber používateľských zo strany webových stránok.

MIUI+ umožní jednoduchšie prepojenie smartfónu s Windows 10

Funkcia MIUI+ by mala zabezpečiť užšie prepojenie smartfónu s počítačom s operačným systémom Windows 10. Priamo z počítača budete môcť vďaka tejto funkcií čítať notifikácie a písať správy v smartfóne. V počítači si tiež budete môcť zobraziť aplikácie Poznámok a Kalendára, v ktorých môžete následne upravovať svoju agendu.

MIUI 12.5 MIUI+

Aplikácia Poznámky dostála niekoľko nových funkcií. Pribudla možnosť pridať a zobraziť poznámky alebo úlohy, ktoré sú rozdelené v dvoch nových sekciách. Zjednoduší sa napríklad aj kopírovanie url linkov do poznámok, konkrétne do kategórie Úryvky. Pribudla funkcia Graffiti na tvorbu poznámok sprejom a zmien sa dočkalo aj klasické maľovanie, ktoré dostalo 4 nové druhy nástrojov pre kreslenie.

Ktoré smartfóny dostanú MIUI 12.5?

Momentálne sa môže stabilnou verziou MIUI 12.5 pýšiť čerstvá novinka Xiaomi Mi 11. Na ďalšie smartfóny značky Xiaomi a Redmi by sa mala dostať v druhom štvrťroku v dvoch vlnách.

MIUI 12.5 zoznam smartfónov

Prvá vlna:
 • Xiaomi Mi 10T
 • Xiaomi Mi 10T Pro
 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 11
Druhá vlna:
 • Xiaomi Mi 10 Lite 5G
 • Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi Note 10 a 10 Pro
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite
 • Redmi Note 9T
 • Redmi Note 9 Pro
 • Redmi Note 9S
 • Redmi Note 9
 • Redmi Note 8 Pro
 • Redmi 9
Náš tip
Samsung chystá dve novinky so skladacím displejom. Čo prinesú?
8.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+