MojAndroid

Microsoft je spoločnosťou, ktorá vyrába konkurenčné telefóny pre OS Android, ktoré v sebe ukrývajú Windows Phone operačný systém. Keďže Android valcuje trh s telefónmi, Microsoft sa musí chytiť záchranného lana. To je pre nich podpisovanie patentových a licenčných zmlúv. Už dlhšiu dobu má Microsoft zisk aj z Android giganta, spoločnosti HTC, ktorá musí odvádzať Microsoftu 5$ z každého svojho vyrobeného Android telefónu. Len pre zaujímavosť, Microsoft od spoločnosti HTC získal touto cestou viac ako 150 mil. $ len za mesiac Máj tohto roku, čo je až 5-krát viac ako zisk z Windows Mobile zariadení !

Teraz Microsoft zamieril so svojimi patentovými nárokmi aj do Samsungu. Od nich požaduje Microsoft poplatky nie vo výške 5$ a dokonca ani 10$. Microsoft si pýta rovných 15$ za každý vyrobený Samsung, ktorý bude mať OS Android ! Samsung tak ako druhý najväčší predajca telefónov na svete (po Nokii, ktorú sa chystá čoskoro zosadiť), ktorý predal za Q2/2011 19 mil. Android zariadení, zaplatí nepredstaviteľnú čiastku Microsoftu, ktorý to paradoxne využije na vývoj zariadení, ktoré konkurujú Android telefónom. Samsung sa snažil poplatky znížiť na 10$ s prísľubom, že bude vyrábať viac Windows Phone 7 zariadení, no Microsoftu to zrejme nestačí. Keďže čiastka, ktorú Microsoft požaduje od Samsungu je až 3-násobkom toho, čo Microsoft dostáva od HTC, vynára sa otázka, či je na tom Bill Gates a jeho firma až tak zle, že sa musia prikláňať k takýmto krokom.

To však stále nie je kompletný zoznam firiem, ktoré živia Microsoft vďaka OS Android. Ďalšou firmou, ktorá podpísala patentové a licenčné zmluvy je firma General Dynamics Itronix, ktorá musí Microsoftu po podpísaní zmlúv platiť takisto za každé zariadenie, ktoré bude mať v sebe OS Android a bude vyrobené v továrni Itronixu. Avšak, Itronix nie je až takým veľkým producentom Android zariadení ako napríklad HTC a preto je možné, že poplatky od tejto firmy presiahnu aj nad limit poplatkov Samsungu.

Microsoft, ktorý si touto cestou zarobí nemalé peniaze, ktoré využije na vývoj Windows Phone zariadení, vedie, podľa mňa, lepšiu politiku ako napríklad Apple, ktorého nezaujímajú licenčné zmluvy a sústredí sa len na svoju časť trhu. No je smutné, že aj napriek toľkým príjmom sa zariadenia s OS Windows Phone na trhu pohli len o malinký krôčik – čo je pre nás, Android fanúšikov, len dobrá správa.

 

Zdroj: SvetAndroida.cz, PhanDroid, VentureBeat

 

7.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+