MojAndroid

Moderné digitálne zariadenia sa vyznačujú skvelým výpočtovým výkonom, o ktorom sa nám pred piatimi či desiatimi rokmi ani nesnívalo. Moderné notebooky a smartfóny sú kompaktné a užívateľsky veľmi prívetivé. To znamenajú, že sa (väčšinou) neprehrievajú a niektoré dokonca nepotrebujú už ani žiaden aktívny chladič. Naše bežné zariadenia ale nedokážu naplniť požiadavky tisícov či miliónov používateľov každý deň. To zabezpečujú oveľa výkonnejšie dátové centrá a servery, no tu už je chladenie vitálne. Bez dobrého chladenia by takéto výkonné zariadenia jednoducho nemohli dobre fungovať. Chladenie serverov je preto stále veľkým problémom pre veľké technologické spoločnosti a ide tiež o pomerne drahú záležitosť. Zdá sa ale, že Microsoft má veľmi šikovné riešenie.

Project Natick je názov iniciatívy, ktorá by mala dostať pod hladinu mora množstvo dátových centier spoločnosti Microsoft. Tá začala koncept skúmať v roku 2013 a v roku 2014 už začala pracovať na prvom prototype. V auguste minulého roku bola takáto kapsula umiestnená do mora, kde pracovala po dobu 105 dní, čo výrazne prekonalo očakávania inžienierov.

Microsoft project natick

Ak by sa podarilo naplniť všetky očakávania a skonštruovať dokonale funkčné kapsule, celý systém by mohol fungovať naozaj veľmi efektívne. Dátové centrá sú totiž hlboko v oceáne skvelo chladené prirodzene nízkou teplotou vody. Má to ale aj ďalšie výhody. Polovica svetovej populácie býva vo vzdialenosti do 200 km od oceánu, a tak sú takéto dátove centrá aj väčšine sveta po ruke. Ak by to ale bolo takéto jednoduché, všetky firmy by si dávali dátové centra do oceánu. Problémov je totiž hneď niekoľko a tým najväčším je nedostupnosť takýchto centier. V suchozemských dátových centrách inžinieri často vymieňajú pokazené servery a bežne do takýchto centier pristupujú. V hĺbke mora to ale nie je možné, a tak je potrebné zaistiť oveľa dlhšiu výdrž takýchto serverov. Microsoft plánuje svoje podmorské kapsule vyrobiť tak, aby bez zásahu inžinierov vydržali aj 10 rokov prevádzky.

Prvá takáto kapsula s názvom Leona Philpot bola vybavená stovkou senzorov, ktoré zaznamenávali všetko od teploty, úrovni vlhkosti až po pohyb. Bolo tiež zistené, že dopad kapsule na životné prostredie bol úplne minimálny, a tak sa zrejme nemusíme obávať ani tohto vedľajšieho efektu. Všetko je tak na správnej ceste k tomu, aby sa dátové centrá presunuli pod vodu. Jednak sa ušetria náklady na chladenie, ktoré akutálne spoločnosti znižujú presunom svojich dátových centier do chladnejších krajín. Výhodou je tiež fakt, že v súčasnosti sa spomalil efekt Moorovho zákona, a tak je pravdepodobné, že v súčasnosti vyrobené servery budú dostatočne efektívne ešte dlhý čas. Microsoft už pracuje na nástupcovi svojho pilotného modelu, ktorý by mal byť trojnásobne väčší ako Leona Philpot.

Zdroj: Project Natic (Microsoft) via The Verge

2.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+