MojAndroid

Microsoft podpísal dve zmluvy s výrobcami zariadení Android, ktorí súhlasili s platením licenčných poplatkov za technológie používané v zariadení Android. Nasledujú tak ďalšie spoločnosti, ktoré pokračujú v trende nastolenom HTC minulý rok.

Dohody by mohli byť náznakmi, že Microsoft má skutočne silný vplyv na duševné vlastníctvo v operačnom systéme, ktorý Google postavil na otvorenom a slobodnom princípe.

 

 

Spoločnosť Velocity Micro podpísala zmluvu so spoločnosťou Microsoft na patentovanú  technológiu v jeho zariadeniach Android, vrátane tabletu Cruz. Spoločnosti nezverejnila špecifiká dohody, ale spresnila, že Microsoft získa od spoločnosti Velocity Micro honoráre.

Velocity Micro je spoločnosť z Richmondu vo Virginii, a špecializuje sa na výrobu vlastných zariadení, ktoré pracujú pod operačným systémom Android. Medzi jej výrobky patrí napríklad tablet Cruz alebo čítačka Cruz Reader.

Ešte minulý mesiac Microsoft oznámil podobnú dohodu s General Dynamics Itronix, spoločnosťou zaoberajúcou sa bezpečnosťou a obranou. Jeho robustné výpočtové zariadenia pozostávajú aj z malých  Android GPS zariadení, ktoré používatelia môžu nosiť na zápästí.

Spoločnosť Microsoft nezverejnila, aké patenty a technológie sú súčasťou zmluvy.

Najmenej jedna spoločnosť, ktorá vyrába telefóny Android, je s Microsoftom v spore. Motorola je v súčasnej dobe v súdnom konaní s Microsoftom.  

Microsoft má licenčné vzťahy s ostatnými spoločnosťami využívajúce Android, vrátane Samsungu a Sony Ericssonu, ale nie je jasné, či táto dohoda zahŕňa patenty spoločnosti Microsoft použité v Androide.

Skutočnosť, že veľké spoločnosti ako General Dynamics Itronix sa dohodli platiť Microsoftu za technológiu použitú v Android zariadeniach znamená, že Microsoft musí mať silné argumenty, hovorí expert na patenty, Florian Mueller.

General Dynamics má finančnú silu brániť sa v prípadnom súdnom spore  a má aj dostatočnú patentovú skúsenosť. Takže je predpoklad, že po triezvom zvážení, dospela spoločnosť General Dynamics k záveru, že je vhodnejšie uzavrieť licenčnú zmluvu.

Ďalšou hrozbou v patentových sporoch, okrem spoločnosti Microsoft, je spoločnosť Oracle. Tá sa taktiež snaží o získanie licenčných zmlúv s výrobcami zariadení Android.  No a do tretice, akoby toho nebolo dosť, si svoje nároky uplatňuje aj spoločnosť  Apple …

Zdroj: http://www.pcworld.com/

 

27.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+