MojAndroid

Polícia SR opätovne upozorňuje na podvodné hovory, v ktorých sa podvodníci vydávajú za technickú podporu Microsoftu. Falošná technická podpora sa na Slovákov zameriava už dlhší čas, aktuálne podvodníci dokonca vylepšili svoju taktiku.

Hovory zo slovenských čísel

Stále platí to, že volajúci, ktorí sa predstaví ako pracovník technickej podpory Microsoftu, hovorí po anglicky, no najnovšie už tieto hovory prichádzajú z čísel so slovenskou predvoľbou +421. Táto skutočnosť zvyšuje pravdepodobnosť, že potenciálne obete z radu Slovákov náhodný hovor príjmu.

Telefonáty sú vedené v anglickom jazyku a páchateľ zneužíva osobné údaje zamestnancov spoločnosti Microsoft, ktoré sú dostupné napr. na sociálnej sieti LinkedIn, čo zvyšuje dôveryhodnosť páchateľa.

Falošný pracovník technickej podpory sa pod zámienkou údajných problémov s počítačom kontaktovanej osoby snaží získať vzdialený prístup, aby to následne využil na obohatenie. V praxi to má prebiehať tak, že obsah počítača zablokuje a následne žiada peniaze za jeho odblokovanie.

Úhrada tohto “výpalného” má prebiehať cez internet banking priamo z počítača obete, vďaka čomu útočník dokáže získať prístup do bankového účtu. Okrem toho sa celý podvod môže točiť aj okolo kradnutia citlivých dát či šírenia škodlivého kódu. Primárnou motiváciou ale vyzerajú byť peniaze.

Microsoft vás takto kontaktovať nebude

Problém s falošnou technickou podporou je dobre známy a bojovať sa proti nemu snaží aj spoločnosť Microsoft. Na svojej oficiálnej stránke zverejnila podrobné informácie, ako aj viacero praktických tipov ako sa pred falošnou podporou chrániť.

Najdôležitejšie je to, aby si človek uvedomil, že Microsoft týmto spôsobom rozhodne nikoho nebude kontaktovať. V prípade, že sa stanete cieľom takéhoto hovoru, neposkytujte žiadne informácie a okamžite zložte.

Microsoft neposiela nevyžiadané e-mailové správy ani neuskutočňuje nevyžiadané hovory na to, aby od vás vyžadoval osobné či finančné informácie, prípadne vám poskytol technickú podporu na opravu počítača. Akákoľvek komunikácia so spoločnosťou Microsoft musí začať od vás.

Náš tip
Pozor na podvodné SMS od známeho e-shopu. Môžete prísť o peniaze
2.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+