MojAndroid

Organizácia na ochranu digitálnych civilných práv s názvom Electronic Frontier Foundation odhalila najnovší prieskum o bezpečnosti populárnych online messengerov. Tie nie sú až tak bezpečné, ako sa na prvý pohľad zdá. Prieskum potvrdzuje, že popularita neznamená aj bezpečnosť, ba naopak. Tie aplikácie, ktoré patria medzi najbezpečnejšie, ľudia používajú najmenej.

Výsledok prieskumu uvádza, že aplikácie ako AIM, BlackBerry Messenger, Ebuddy XMS, Facebook Chat, Google Hangouts, Hushmail, Kik Messenger, QQ, Skype, SnapChat, Viber, WhatsApp a Yahoo! Messenger skončili s veľmi nízkym hodnotením bezpečnosti, zatiaľ čo tituly ChatSecure + Orbot, Jitsi + Ostel, Off-The-Record Messaging pre Windows, RetroShare, Signal / RedPhone, Silent Phone, Silent Text, Telegram Secret Chats, TextSecure a Threema získali veľmi dobré hodnotenie. Zo spomínaných bezpečných titulov je najznámejším asi Threema, no tú na Slovensku stále používa mizivé percento používateľov.

EFF-prieskum-bezpecnost

EFF hodnotila aplikácie podľa viacerých kritérií. Posudzovalo sa napríklad to, či sú správy počas cesty k prijímateľovi šifrované, či sú šifrované tak, aby ich nemohol prečítať ani samotný operátor alebo provider, alebo či sa zo správy nedajú vytiahnuť informácie o odosielateľovi a prijímateľovi. Bezpečnosť aplikácie Threema nebola prelomená.

Jedným z kritérií však bolo aj to, či sú v bezpečí staršie správy po tom, ako vám niekto ukradne šifrovací kľúč, či je verejne dostupný kód samotnej aplikácie, prípadne či je dostupná bezpečnostná dokumentácia a audit zdrojového kódu samotnej aplikácie. Prieskum spoločnosti EFF bol súčasťou jej kampane, ktorá hovorí o rozšírení záberu spoločnosti aj na mobilné aplikácie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €

Zdroj: EFF

21.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+