MojAndroid

Mobilné dáta sú už neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Čoraz menej sme závislí na Wi-Fi pripojení, mobilné dátovanie je stále pohodlnejšie. Pokrytie neustále narastá a spolu s ním aj rýchlosti, ktoré máme dostupné v telefóne. Ešte pred pár rokmi sme takéto rýchle pripojenie nemali k dispozícii ani v domácnostiach, no dnes surfujeme obrovskými rýchlosťami kdekoľvek sa nachádzame. Z toho logicky vyplýva, že dát spotrebujeme často oveľa viac, ako by sme si predstavovali. Patríte aj vy medzi najväčších konzumentov mobilných dát?

YouTuber vlogger, ktorý sa bez internetu nepohne ani na krok

Dnes už neplatí, že videá na YouTube pridávajú iba dlhoročné celebrity. Práve naopak, YouTube je často rodiskom nových celebrít, ktoré tu získajú často gigantické publikum. Aby ale mohol taký YouTuber vlogovať odkiaľkoľvek, potrebuje neustále rýchle mobilné pripojenie. Nielenže tak môže postrihať video na ceste a nahrať ho napríklad z vlaku či autobusu, ale zároveň môže sledovať svojich obľúbených YouTuberov a čerpať tak nové inšpirácie. S bežným dátovým balíčkom od operátora sa však ďaleko nedostane a s pár GB dát, čo má predplatené, nahrá tak možno jedno-dve videá mesačne. A to na úspešnú YouTube kariéru rozhodne nestačí.

Hráč, ktorý už nepotrebuje počítač či konzolu

Mobilné hranie je v súčasnosti čoraz populárnejšie. Tituly ako PUBG Mobile, Fortnite: Battle Royale či nedávno Pokémon GO vyniesli mobilné hranie na úplne novú úroveň. Už nejde o herný formát odcudzovaný “ozajstnými” hráčmi, ale o extrémne lukratívnu súčasť herného priemyslu. A tým najzaujímavejším prvkom je tu nepochybne online multiplayer, kde je znovu potrebné rýchle a stabilné internetové pripojenie. Okrem toho sa dnešný mobilný hráč nezaobíde bez poriadneho dátového balíka pri neustálom sťahovaní objemných aktualizácií či skúšaní nových hier. Zabudnúť nemôžeme ani na streamovacie platformy ako Twitch.TV, kde hráči trávia množstvo času a dokážu spotrebovať doslova gigabajty dát v priebehu jediného dňa. Ktorý operátor im ale niečo také ponúkne?

Hudobní nadšenci už pojem “mp3” ani nepoznajú

Málo priemyselných odvetví prešlo v posledných rokoch takou transformáciou, ako to hudobné. Z platní sme sa prehupli na CD, z tých zasa na formát mp3 a všade prítomné prehrávače, USB či pamäťové karty. Dnes už je však aj toto prakticky archaizmus a počúvanie hudby sa automaticky spája s jej streamovaním z internetu. Služby ako Spotify, Hudba Google Play, Deezer a ďalšie ponúkajú používateľom niečo, čo nikdy nebolo možné – kompletné hudobné knižnice s miliónmi skladieb, ktoré sú okamžite dostupné. Má to však jeden háčik – potrebujete k tomu internetové pripojenie. Práve hudbu počúvame často na cestách, kedy sme odkázaní na naše mobilné internetové pripojenie. A hoci skladby nie sú tak náročné na dáta ako videá, ich počúvaním dokážeme stráviť aj niekoľko hodín každý deň a klasický dátový balíček od operátora minieme ako nič. A kto by chcel mať väčšinu mesiaca v slúchadlách ticho?

Bežný používateľ, ktorý sa spolieha na výdobytky modernej doby

S množstvom predplatených dát zápasia technologickí nadšenci, ktorí chcú zo svojich zariadení vyťažiť maximum, ale aj úplne bežní používatelia. Tí z každej strany počúvajú o výhodách, ktoré mobilné zariadenia a aplikácie prinášajú, no potom sú neraz zarazení tým, keď niečo nefunguje tak, ako má. Zálohovanie súborov a fotografií je dnes absolútne bežná záležitosť a pojem “cloud” sa dostáva do bežnej konverzácie. Čo ale z toho, keď bežný dátový balíček nestačí ani na zálohovanie fotografií z jedného dňa dovolenky? Ako sa máte potom podeliť o svoje zážitky s vašimi najbližšími? Služba, ktorá mala byť dnes už absolútnou samozrejmosťou, stroskotáva na žalostných objemoch dát, ktoré nám ponúkajú naši operátori.

Riešenie pre každého? Neobmedzený internet od 4ky

Nie len tieto typy používateľov zápasia s nedostatočnými balíčkami dát deň čo deň. Týka sa to aj ostatných používateľov, ktorí sa jednoducho chcú spoľahnúť na to, že keď budú mobilné dáta potrebovať, budú ich mať k dispozícii. Často sú ale potom nepríjemne prekvapení, keď zistia, že si pred pár dňami zabudli zapnúť doma Wi-Fi a to jedno video, ktoré si večer pozreli, im spotrebovalo celý balíček dát s objemom 100 MB, o ktorom ich operátor presvedčil, že im určite bude stačiť.

Niečo podobné sa vám nestane pri mobilnom operátorovi 4ka, kde dáta počítajú na gigabajty. Napríklad v novom paušály SLOBODA 100+, získate 1 GB dát v rámci Slovenska aj celej EÚ, 10 GB v sieti 4ka (z toho 0,83 GB môžete využiť v celej EÚ) a 100 MIN/SMS v celej EÚ len za 8 EUR mesačne.

SLOBODA 300+ prináša viac dát aj MIN/SMS, čiže 1 GB dát v rámci Slovenska aj celej EÚ, 15 GB v sieti 4ka (z toho 0,83 GB v celej EÚ) a 300 MIN/SMS v celej EÚ len za 12 EUR mesačne. Najvyšší paušál SLOBODA NEKONEČNO+, ponúka len za 20 EUR mesačne 1GB dát v rámci celého Slovenska a v celej EÚ, nekonečný objem dát v sieti 4ka (z toho 0,83 GB v celej EÚ) a nekonečný počet MIN/SMS v celej EÚ.

Pre dátujúcich fajnšmekrov odporúčame SLOBODA DATA, kde k 1 GB v rámci Slovenska dostanete aj nekonečné dáta v sieti 4ky, to všetko len za 12 EUR mesačne.

Článok vznikol v spolupráci s operátorom 4ka.

31.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+