MojAndroid

Londýnčania zrejme nie sú nadšení z toho, že sú sledovaní verejnými popolnicami. Pred mesiacom sa totižto spustil projekt Renew ORB, ktorý pridáva do už existujúcich smetiakov na uliciach Londýna, novú technológiu, ktorá sleduje prostredníctvom Wi-Fi okoloidúcich chodcov a zaznamenáva ich blízkosť, rýchlosť a výrobcu (značku) ich smartfónu. Mesto sa však rozhodlo zakročiť voči tejto forme získavania údajov a nariadilo okamžité zastavenie – “Už sme požiadali daný podnik k okamžitému zastaveniu tohto zberu dát a tiež ohlásili problém kancelárii informačného komisára”. Prevádzkovateľ sa bráni, že ich produkt zbiera len anonymné dáta, ktoré sú navyše šifrované – “Je to veľmi podobné webovým stránkam, máte k dispozícií informácie o tom koľko ste získali klikov alebo koľko ste mali opakovaných návštev, ale nemôžete povedať, kto navštívil stránku alebo niečo osobného o niektorých z návštevníkov na internetových stránkach”.

Renew ORB

V súčasnej dobe má prevádzkovateľ nainštalovaných 100 smetných košov, ktoré ponúkajú reklamu, pričom 12 z nich má v sebe nainštalovaný nový systém Renew ORB. Ak sa pýtate, akým spôsobom sa dajú využiť spomínané dáta získané takouto technológiou, tak jednoduchá odpoveď je marketing. Napríklad údaje o značke môžu slúžiť partnerom pre cielenie reklamy. Podobné techniky využívajú aj obchodníci po celom svete. Takéto zariadenie si môžu napríklad uložiť pred svoj obchod so smartfónmi a podľa chodcov sa zamerať na značku, ktorú ľudia nosia okolo ich predajní.

Zdroj: The Verge

13.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+