MojAndroid

Batéria, alebo aj akumulátor, je základnou súčasťou každého smartfónu. Bez batérie by samozrejme nebolo možné s telefónom nijak pracovať, nie to ho ešte vôbec zapnúť. Keďže elektronika vždy potrebuje nejaké to napájanie elektrickou energiou, zariadenia majú aj nejakú svoju spotrebu. V prípade smartfónov túto energiu čerpá z lítium-iónovej batérie, respektíve z lítium-polymérovej. Aký je však medzi nimi rozdiel?

Na našom webe pravidelne testujeme rýchlosť nabíjania všetkých smartfónov, ktoré recenzujeme. Výsledky a porovnanie jednotlivých modelov si môžete pozrieť v prehľadnej tabuľke, ktorá je pravidelne aktualizovaná.

Základnou vlastnosťou je aj kapacita

Najskôr si poďme niečo povedať o jednej zo základných vlastností batérie – jej kapacite. Tá sa udáva v miliampérhodinách (mAh). Kapacita v mAh je priamoúmerná s výdržou batérie, no rolu tú hrá hneď viacero faktorov ako softvér, optimalizácia či spotreba samotného hardvéru. Taktiež platí, že vysokokapacitné batérie majú spravidla dlhšiu životnosť ako tie menšie. Smartfón so 4500 mAh batériou bude požadovať jej výmenu podstatne neskôr ako model s 2200 mAh.

Dnešné smartfóny nie sú doplnené používateľsky vymeniteľnými batériami (smartfón na obrázku: Motorola moto g7 power)

NiMH batérie patria do histórie

Kedysi sa používali aj NiMH batérie (nikelmetalhydridový článok), ktorým disponujú aj niektoré staré tužkové batérie. Reč je však už o histórii a nahrádzané sú modernejšími Li-Ion a Li-Pol batériami, ktoré sú prítomné v dnešných mobilných telefónoch. K náhrade prišo kvôli nežiadanému pamäťovému efektu, ktorými sa NiMH batérie vyznačujú.

Tužkové batérie

Telefón s týmto typom akumulátora vo vnútri sa mohol samovoľne vypnúť aj vtedy, keď bol plne nabitý. Tento jav vzniká kvôli nabíjaniu NiMH batérií aj v prípade, že je v nich dostupná ešte nejaká tá šťava. Preto ich bolo potrebné vždy kompletne vybiť a nabíjať od nuly. Pozor, pre Li-Ion a Li-Pol batérie však platí presný opak. O tom si niečo napíšeme o malú chvíľu.

Náš tip
Akú nabíjačku kúpiť a je aj kábel dôležitý? | AndroidForum

Li-Ion (Lítium-iónový článok)

Vývoj Li-Ion akumulátorov sa, verte či nie, začal už v roku 1912. Podľa webu smart-mobil.eu sa však ich popularita v elektronike prejavila až ku koncu 20. storočia. Konkrétne v roku 1991, kedy boli prijaté japonským gigantom Sony. Dodnes je reč o najpoužívanejšom type akumulátorov. Pokiaľ ide o zloženie článkov, nenájdeme tu už nikel, ale vysoko horľavé lítium.

Kladná elektróda sa zväčša skladá z oxidu lítia a kobaltu, zatiaľ čo tá záporná je zo zlúčeniny uhlíka a grafitu. Menovité napätie pritom činí 3,6 V. Dosť však bolo technických špecifikácií a poďme si povedať niečo, čo je pre používateľa smartfónu dôležité vedieť.

Nie je dobré ich vybíjať až na nulu

Tento typ batérie je vždy osadený čipom, ktorý chráni akumulátor pred prebitím a prehrievaním. Ako sme už spomínali, tieto batérie nie je nutné pred nabíjaním vybiť až na nulu, práve naopak. Najlepšie bude, keď nabíjať začnete, keď je telefón ešte na približne 20 % nabitý. Taktiež nie je potrebné ho nabiť doplna, odpojenie pri 90 % percentách práve jej životnosti ešte prospeje.

Medzi ďalšie skvelé vlastnosti Li-Ion batérií patrí pomerne dlhá životnosť (strata približne 0,1 % celkovej kapacity za mesiac), možnosť skladovania bez vyššej ujmy na kvalite či nízka cena. Keď sme už spomenuli to skladovanie – nanešťastie sa stáva, že aj nepoužívané Li-Ion akumulátory strácajú postupom času svoju kapacitu. Takže, ak si kúpite novú, nepoužívanú vlajkovú loď spred troch rokov, je možné, že batéria už nebude v najlepšej kondícii.

Nové batérie starnú časom

Akumulátor však starne predovšetkým pravidelným nabíjaním a má obmedzený počet nabíjacích cyklov. Jeden nabíjací cyklus činí jednému nabitiu z nuly na sto. Nie je to však myslené doslovne. Za jeden cyklus sa berú napríklad aj dve samostatné nabitia zo 40 % na 90 %.

Batérii na záver nerobia dobre vysoké teploty. Počas dobíjania by ste tak smartfón nemali mať schovaný napríklad pod vankúšom – batéria starne aj pri izbovej teplote a jednoducho sa tomu nedá zabrániť. Po približne troch až štyroch rokoch vždy nadíde čas jej výmeny.

Stávajú sa aj prípady, kedy batéria vydrží viac ako túto dobu, inokedy však aj podstatne menej (čo je našťastie ojedinelý prípad). Problémy dokáže narobiť aj teplota, ktorá presahuje bod mrazu. Preto sa vám môže niekedy stať, že sa telefón samovoľne v zime vypne – batéria privádza v týchto podmienkach do ostatných prvkov príliš malý elektrický prúd.

Li-Pol (Lítium-polymérový článok)

Lítium-polymérové batérie je možné datovať k roku 1970. Ide tak o novšie akumulátory a hlavným rozdielom oproti Li-Ion batériám je skupenstvo použitej chemikálie. Tento akumulátor totiž používa namiesto tekutej formy elektrolytu elektrolyt pevného charakteru.

Katóda pozostáva z oxidu lítia, ktorý je niekedy zmiešaný aj s kobaltom. Anóda je potom vytvorená zo zlúčeniny grafitu. Menovité napätie ostáva rovnaké, ako v prípade Li-Ion. Výhody a nevýhody Li-Pol akumulátor zdieľa s Li-Ion akumulátorom, no istý rozdiel sa tu nájde, a to sú možné rozmery.

Hlavným rozdielom sú fyzické rozmery

Kým Li-Ion batérie sú o čosi ťažšie a hrubšie, tie Li-Pol je možné vyrobiť extrémne ľahké a tenké. Predstavme si, že máme dva totožné smartfóny so 4000 mAh batériou, avšak s tým rozdielom, že jeden disponuje Li-Ion batériou a druhý zas Li-Pol. V druhom prípade môže byť telefón o 10 – 20 % tenší a až o 10 – 15 % ľahší, ak vylúčime prítomnosť všetkých ostatných komponentov v ňom.

Xiaomi Mi Note 10 pravý bok

Ďalej tento typ zvláda o čosi lepšie aj mráz a dokáže bez problémov pracovať v teplotách až do -15 °C. Keď si to zhrnieme, môžeme usúdiť, že Li-Pol batérie sú lepšie a modernejšie ako trochu staršie Li-Ion. Preto ich prítomnosť bádame najmä v drahších, vlajkových modeloch, kde sa výrobca snaží vyrobiť čo najtenší a najľahší telefón. Na druhú stranu sú však o niečo drahšie, čo nebýva pri už takých drahých smartfónoch veľký problém.

Akým typom batérie disponuje váš smartfón? Hlasujte v nižšie uvedenej ankete a uvidíme, ktorý typ dominuje dnešnému trhu s mobilnými telefónmi.

Akým typom akumulátora disponuje váš mobil?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+