MojAndroid

Po tom, ako spoločnosť LG minulý rok predstavila svoju vlajkovú loď LG G4, sa cesty jej dizajnérov zrejme nadobro rozišli. Klasický dizajn high-end smartfónov tejto spoločnosti bol aj v G4-ke implementovaný len čiastočne a naznačoval, že s príchodom LG G5 príde do portfólia spoločnosti niečo nové. Ukázalo sa, že to je modulárna konštrukcia, ktorou LG G5 disponuje. Druhá cesta, ktorou sa vybrala skupina dizajnérov v LG však končí v modeli LG V10. Ten vzhľadom pripomína staršie zariadenia z “G-čkovej” rady a prináša hneď niekoľko noviniek. Hoci sa v mnohom s LG G4 podobá, ide o iné zariadenie, väčšie, lepšie vybavené. A sme radi, že ho po LG G4 môžeme v našej redakcii taktiež otestovať.

Náš tip
RECENZIA | LG G4: Kandidát na fotomobil roka

OBSAH BALENIA

LG V10 k nám do redakcie prišlo v štandardne veľkej škatuli. Tá v sebe okrem samotného zariadenia ukrývala aj zaujímavé príslušenstvo. Pozrite sa, čo obsahuje balenie LG V10 na unboxing videu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

KONŠTRUKCIA

Jednou z najväčších výhod smartfónu LG V10 oproti konkurencii je jeho konštrukcia. Tá má totižto kvalitné kovové šasi, ktoré ponúka dokonca aj vojenskú certifikáciu 810G (odolnosť voči nárazom a otrasom), a je doplnené o odoberateľný plastový kryt v zadnej časti. Zadný kryt ponúka zaujímavý vzor, vďaka ktorému sa vám zariadenie nešmýka v ruke a príjemne sa drží v dlani aj napriek väčším rozmerom. To najlepšie sa však nenachádza na povrchu, ale pod ním. Ak totižto odoberiete zadný kryt, uvidíte vymeniteľnú batériu, ktorá slúži aj ako poistka pred vybratím nanoSIM a microSD karty.

LG-V10-recenzia-3

Ako sme už pri LG zvyknutí, zadná časť zariadenia obsahuje okrem šošovky fotoaparátu aj všetky hardvérové tlačidlá. Okrem tlačidiel na ovládanie hlasitosti sa tu nachádza aj tlačidlo Domov, v ktorom je integrovaná čítačka odtlačkov prstov. Tá funguje naozaj dobre, aj keď nie dokonale. Na prvýkrát dokázala rozpoznať približne 80% prípadov priloženia prstu, čo si pri krátkodobom používaní nestihnete uvedomiť, no pri dlhšej dobe používania vám to začne prekážať. Aj napriek tomu ju ale hodnotíme ako jednu z tých lepších čítačiek odtlačkov. Jej umiestnenie je intuitívne a po niekoľkých dňoch dokážete tlačidlo Domov nahmataj aj v úplnej tme.

LG-V10-recenzia-5

Hlavný reproduktor sa nachádza v spodnej časti a hoci kvalitatívne patrí rovnako medzi nadpriemer, jeho umiestnenie ho priam predurčuje na udusenie v dlani, pokiaľ zariadenie uchopíte na šírku do oboch rúk. Výrazným prvkom je kovová mriežka, ktorá reproduktor chráni pred mechanickým poškodením, no nejde o vodeodolnú membránu, a tak vám LG V10 rozhodne neodporúčame ponárať pod vodu. Inak ide o veľmi odolné zariadenie, ktoré prežije aj pád na tvrdú podložku. Z pochopiteľných dôvodov sme to počas nášho testovania neskúšali.

LG-V10-recenzia-7

Horná časť zariadenia obsahuje okrem sekundárneho mikrofónu aj infračervený port pre ovládanie spotrebičov vo vašom okolí. Port microUSB na nabíjanie nájdete v spodnej časti hneď vedľa hlasného reproduktoru, kde sa nachádza aj primárny mikrofón. Inak konštrukciu tohto zariadenia tvorí už iba veľký, 5,7-palcový displej, reproduktor na hovory, ktorý sa nachádza nad ním a dvojica predných fotoaparátov, ktorou je LG V10 rovnako výnimočné. Celkovo sa nám tento smartfón po konštrukčnej stránke naozaj veľmi páčil, aj keď musíme objektívne priznať, že nie je určený pre všetkých. Na jeho ovládanie budete potrebovať nadpriemerne dlhé prsty a extra veľké dlane. :-) Ak vám však nerobí problém ovládanie obomi rukami, tak vám LG V10 bude po konštrukčnej stránke rozhodne vyhovovať.

LG-V10-recenzia-6

Technické parametre:

  • rozmery: 159,6 x 79,3 x 8,6 mm,
  • hmotnosť: 192 gramov,
  • materiály: kov, pogumovaný plast,
  • odolnosť: certifikát MIL-STD-810G proti nárazom a otrasom.

DISPLEJ | Pre istotu dvakrát

Ak by ste sa nás opýtali na to, čo je špecifickým prvkom tohto zariadenia, tak by sme povedali určite displej. Teda displeje. LG V10 je totižto (podľa našich vedomostí) prvým Android smartfónom na svete, ktorý má dva predné displeje. Ten hlavný má uhlopriečku 5,7″ a rozlíšenie 1440 x 2560 pixelov (515 PPI), pričom ide o IPS LCD jednotku s naozaj výborným zobrazením farieb a dobrými pozorovacími uhlami. Hĺbka čiernej farby nás takmer presvedčila o tom, že ide o AMOLED displej, pričom ostatné farby zobrazoval displej naozaj korektne, s dostatočnou sýtosťou a jasom. Ide jednoznačne o jeden z najlepších IPS LCD displejov, aké sme kedy používali.

LG-V10-recenzia-2

Na ochranu displeja slúži odolné sklo Corning Gorilla Glass 4, ktoré ani po niekoľkých týždňoch používania nevykazovalo mikroškrabance, či iné mechanické poškodenie. Nakoľko je displej pomerne veľký, ocenili sme prítomnosť funkcie menšieho zobrazenia. To sa aktivuje, ak gestom prejdete cez softvérové tlačidlá v spodnej časti displeja. Takto zmenšená obrazovka sa dá potom ešte dodatočne upravovať – zmenšovať, zväčšovať a premiestniť. Veľmi chválime aj možnosť úpravy softvérových tlačidiel implementovanú priamo do systému. V nastaveniach zariadenia si môžete pridať alebo odobrať tlačidlá, ktoré sa majú zobrazovať v systéme, prípadne ich preusporiadať, aby ste mali tlačidlo Späť na tej strane displeja, na ktorú ste zvyknutí.

LG-V10_screenshot-38 LG-V10_screenshot-39

Najviac zaujímavou funkciou LG V10 je však druhý, sekundárny displej. Ten sa nachádza vpravo hore nad hlavnou obrazovkou a priamo na ňu nadväzuje. Sekundárny displej nahrádza v mnohom notifikačnú lištu a ponúka informácie o zmeškaných udalostiach, skratky pre obľúbené aplikácie a kontakty, či aplikácie z multitaskingu (posledných 5 aplikácií, ktoré ste spustili). Okrem toho si tu môžete nechať zobraziť informácie o čase, či nadchádzajúce udalosti v kalendári. Samozrejmosťou sú samostatné nastavenia pre sekundárnu obrazovku, kde si môžete nastaviť poradie a typ jednotlivých záložiek.

LG-V10_screenshot-36

Na zablokovanie obrazovky môžete okrem klasického PIN kódu, vzoru, či hesla použiť už aj spomínaný snímač odtlačkov, či Knock Code, ktorý ponúka v základnej výbave iba LG. Stačí, aby ste ťukli na displej na správnych miestach a v správnom poradí a obrazovka sa odomkne. Hoci ide o zaujímavú funkciu, praktickejším a rýchlejším spôsobom odomykania obrazovky sa nám javil skôr snímač odtlačkov. Celkovo je vidieť, že si na displeji ako takom dalo LG veľmi záležať a my ako používatelia to veľmi oceňujeme. Však práve displej je to, na čo sa na našom smartfóne pozeráme najčastejšie a s čím pracujeme najintenzívnejšie.

Technické parametre:

  • zobrazovací panel: IPS LCD,
  •  veľkosť:
    • hlavná obrazovka: 5,7″,
    • sekundárna obrazovka: 2,1″,
  • rozlíšenie:
    • hlavná obr.: 1440 x 2560 pixelov (515 PPI),
    • sekundárna obr.: 160 x 1040 pixelov,
  • odolnosť: Corning Gorilla Glass 4.

VÝKON A PAMÄŤ | 6-jadro a 4 GB RAM

Ako sme už spomínali, LG V10 sa v mnohom podobá na LG G4, no nejde iba o jeho väčšieho súrodenca. V10-tka ponúka používateľovi aj vyšší výkon, ktorý v tomto prípade zaručuje procesor Snapdragon 808 doplnený o 4 GB RAM. Pokiaľ patríte medzi náruživých hráčov mobilných hier, tak vás rozhodne bude zaujímať aj informácia o grafickom čipe, ktorým je v tomto prípade Adreno 418. LG V10 sa predáva v dvoch pamäťových variantoch, vo verzii s 32 alebo 64 GB úložiska. Tie navyše môžete rozšíriť aj o pamäťové karty, a to až do veľkosti 2 TB.

Výsledky benchmarkov:

  • AnTuTu: 48 783 bodov,
  • Vellamo Metal: 2314,
  • Basemark OS II: 1298 bodov,
  • Geekbench (single/multi-core): 911/3412 bodov.

Celkovo je výkon tohto zariadenia na veľmi vysokej úrovni. Hovoríme tu o naozaj výborne vyladenej zostave, ktorá dokáže zvládnuť bez akéhokoľvek zaváhania aj graficky a výkonnostne najnáročnejšie hry či náročný multitasking. O tom, že V10-tka je naozaj výkonná, svedčia aj výsledky benchmarkov, ktoré sme na tomto zariadení spustili. Počas testovania sme sa snažili zariadenie naozaj vyťažiť a dostať ho do “úzkych”, no ani raz sme sa nestretli s nejakým spomalením alebo padnutím aplikácie. Rovnako dobre je na tom aj manažment teploty. LG V10 sa takmer vôbec nezahrieva a na vyššie hodnoty teplôt ho dostane len náročná hra alebo niekoľko hodín navigovania cez GPS s telefónom pripojeným na nabíjačke.

Technické parametre:

  • procesor: Snapdragon 808, 4 jadrá 1,44 GHz Cortex-A53 & 2 jadrá 1,82 GHz Cortex-A57,
  • RAM: 4 GB,
  • vnútorná pamäť: 32/64 GB,
  • pam. karty: áno, do 2 TB,
  • grafický čip: Adreno 418.

OPERAČNÝ SYSTÉM | To, na čo sme pri LG zvyknutí

Smatfón LG V10 sa predáva s predinštalovaným systémom Android 5.1.1 Lollipop s nadstavbou LG UX, ktorá sa okrem nastavení pre sekundárny displej v ničom neodlišuje od systému, ktorý nájdete v LG G4. Tešiť sa tak môžete na niekoľko vylepšení, a to nielen po stránke funkcionality, ale aj vzhľadu používateľského prostredia. To je teraz viac prispôsobené Material dizajnu, ktorý je prítomný v aplikáciach, ale aj v používateľskom prostredí. LG V10 obsahuje viacero funkcií natívneho Androidu, no dopĺňa ho o množstvo vlastných vylepšení, aplikácií a nástrojov.

Nadstavba LG UX má podobné rozloženie plochy a prvkov ako jej staršie verzie. Plochu je možné rozšíriť o tzv. Smart Bulletin, ktorý prináša aktuálne informácie z aplikácií ako Hudba, LG Health, Kalendár, Smart settings, QuickRemote a Smart Tips. LG Health je centrom pre sledovanie hmotnosti a prejdených krokov. Aplikácia sa dokáže spárovať aj s externým príslušenstvom a poskytnúť tak komplexné informácie o zdraví používateľa. Smart Settings je zas jednoduchý nástroj pre automatizáciu funkcií. Na základe vašej polohy dokáže zmeniť zvukový profil, ovládať Bluetooth alebo zapnúť Wi-Fi. Nastaviť sa dajú aj akcie, ktoré sa vykonajú po pripojení príslušenstva.

Istými zmenami v novom prostredí prešiel aj widget hodín s funkciou Smart Notice. Ten sa teraz farbou dokáže automaticky prispôsobiť aktuálnemu pozadiu, pričom mu výrobca pridal čo to aj na inteligencii. V upozorneniach widgetu nájdete napríklad odporúčania a návody na používanie niektorých funkcií LG (tzv. Smart Tips), alebo napríklad upozornenia na aplikácie, ktoré vybíjajú batériu, či návrhy na pridanie neznámych telefónnych čísel do kontaktov. Smart Notice môže pridávať aj Pripomenutia na zavolanie naspäť alebo Oznámenia ohľadne narodenín, widget samozrejme informuje aj o aktuálnom počasí, lokalite a dátume.

Notifikačný panel je až na niekoľko detailov takmer rovnaký ako v natívnom Androide Lollipop. Na rozdiel od neho sa však po prvom stiahnutí objaví okrem upozornení aj panel rýchlych nastavení a ovládanie jasu displeja a hlasitosti. Multitasking zobrazuje nedávno spustené aplikácie v štýle Androidu Lollipop. Za zmienku stojí ešte funkcia QSlide, pomocou ktorej môžete vybrané aplikácie otvoriť v samostatnom okne, ktoré sa zobrazí v popredí hocičoho, čo na smartfóne robíte.

LG-V10_screenshot-43 LG-V10_screenshot-42

LG nás potešilo aj niekoľkými darčekmi v podobe plných verzií či predplatených služieb. Majitelia LG V10 získajú napríklad účet v populárnej aplikácii Evernote na pol roka zadarmo. Inak je systém veľmi svižný a promptne reaguje na všetky podnety, ktoré používateľ zadá. Páči sa nám aj štýl, s akým LG pristupuje ku grafickým zmenám. Jednotlivé prvky, ako napríklad tlačidlá či položky v nastaveniach, sú odlišné ako u konkurencie, no svojou jednoduchosťou a farebnosťou nám pripomínajú čistý Android.

MULTIMÉDIÁ A KONEKTIVITA | Nechýba takmer nič

Vďaka veľkej obrazovke je LG V10 priam predurčený na konzumovanie multimédií a prehliadanie internetu. Dostatočný výkon a dostupnosť takmer všetkých moderných spôsobov pripojenia z neho robia naozaj silný komunikačný nástroj. Ako sme už spomínali v predošlých častiach recenzie, za nevýhodu považujeme len umiestnenie reproduktoru v spodnej časti konštrukcie. Inak nemôžeme tomuto smartfónu naozaj nič vytknúť. Počas testovania sme na tomto zariadení bez problémov prehrali aj 4K video z YouTube bez toho, aby obraz sekal alebo trpel akýmkoľvek nedostatkom a žiadny problém sme nezaznamenali ani pri prehliadaní internetu. Samozrejmosťou je aj podpora LTE a 3G sietí, ktoré dosahujú maximálne prenosové rýchlosti 42,2/5,76 Mbps (HSPA) a Cat6 300/50 Mbps (LTE).

LG-V10-recenzia-4

Za čo musíme LG V10 naozaj pochváliť, je Hi-Res audio, ktoré ponúka po pripojení slúchadiel. V balení nájdete štýlové slúchadlá QuadBeat 3, ktoré vyrobilo AKG a po ich pripojení k zariadeniu sa aktivuje automaticky Hi-Res mód audia, ktorý využíva 32-bitový Hi-Fi digital-to-analog prevodník. Ten vašu hudbu posunie na vyššiu úroveň. Zvýšenie kvality prehrávaného zvuku pocítite už pri spustení Spotify alebo MP3 skladieb, no skutoční fajnšmekri si hudbu užijú až pri spustení FLAC skladieb. Mimochodom, LG V10 ponúka aj výborne spracovaný prehrávač hudby, ktorý nebudete mať potrebu vymeniť za alternatívu z obchodu Play.

Technické parametre:

  • mobilné siete: 42,2/5,76 Mbps (3G), Cat6 300/50 Mbps (LTE),
  • bezdrôtové pripojenia:
    • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot,
    • Bluetooth v4.1, A2DP, LE, apt-X,
    • NFC,
  • GPS: áno, A-GPS, GLONASS,
  • rádio: áno, FM rádio,
  • káblové pripojenie: microUSB v2.0 (SlimPort 4K).

FOTOAPARÁT | Prekoná ho len máloktorý konkurent

Jednou z vecí, ktorá sa v LG V10 oproti LG G4 nezmenila, je fotoaparát. Ten ponúka rovnaké rozlíšenie 16 Mpix a jeho šošovka disponuje clonou f/1.8. Na fotografiách objektov blízko zariadenia tak môžete vidieť mierne rozmazané pozadie (bokeh). Fotoaparát inak ponúka senzor s veľkosťou 1/2,6″, ktorý ponúka aj optickú stabilizáciu (maximálne do rozlíšenia 1080p pri videu). Fotografie zachytené týmto zariadením sú naozaj nadpriemerne kvalitné a LG V10 sa dá označiť za jeden z najlepších fotomobilov súčastnosti. Pozrite si ukážky snímok, ktoré sme týmto smartfónom zachytili. V plnom rozlíšení si fotografie aj video môžete stiahnuť na tomto odkaze.

panorama-lg-v10
Panoráma.
Ukážka širokouhlej selfie fotografie.
Ukážka širokouhlej selfie fotografie.

V čom sa LG V10 odlišuje od iných konkurentov, je veľmi prepracovaná aplikácia fotoaparátu, ktorá ponúka množstvo funkcií a možností pre fotenie a nahrávanie videa. Okrem fotenia klasických fotografií v 16 Mpix rozlíšení a nahrávania videa v rozlíšení 2160p@30 fps zvláda LG V10 aj slow-motion video a ako jeden z mála smartfónov ponúka aj manuálne nastavenia, a to nielen pre fotoaparát, ale aj kameru. Natočené video si potom môžete spracovať v pokročilom editore videí a na sociálne siete zdieľať vygenerovaných 15 sekúnd najlepších záberov (high lightov).

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Netypickou je predná kamera, ktorá ponúka 2 šošovky, obe s 5 Mpix rozlíšením (f/2.2). Selfie si tak môžete odfotiť iba jednou šošovkou v klasickom režime, alebo obomi šošovkami v širokouhlom režime. Podľa nás by stačilo použiť jednu širokouhlú šošovku, no táto atypickosť určite pritiahne istú cieľovú skupinu koncových zákazníkov.

BATÉRIA | Uspokojí aj náročnejších

Za veľmi praktickú považujeme aj batériu s kapacitou 3000 mAh, ktorú ponúka LG V10. Tento smartfón totižto ešte ako jeden z mála ponúka vymeniteľnú batériu, a tak sa nemusíte stále spoliehať iba na to, aby ste mali po ruke neustále powerbanku. Hoci je kapacita akumulátora v porovnaní s veľkosťou displeja iba priemerná, výdrž zariadenia je dostatočná aj pre náročnejších používateľov. Počas testovania sa nám ani raz nestalo, že by sme nevydržali na jedno nabitie od rána do večera, a to sa priemer zapnutého displeja pohyboval na úrovni 3-4 hodín.

LG G4 vs LG V10 | Zdroj: AndroidPit.com
LG G4 vs LG V10 | Zdroj: AndroidPit.com

Samozrejmosťou sú aj v tomto prípade šetriace režimy batérie, ktoré vám v prípade núdze umožnia predĺžiť výdrž o niekoľko hodín. Po ich zapnutí však treba počítať s obmedzenou funkcionalitou a nižším výkonom. Pozitívne hodnotíme aj čas nabitia batérie z 0 na 100%. Počas nášho testovania sa pohyboval na úrovni približne 1,5 hodiny, a to aj vďaka tomu, že LG k tomuto zariadeniu prikladá do balenia Quick Charge nabíjačku (štandard 2.0).

HODNOTENIE | LG V10

Hoci má LG V10 svoje muchy, v globále ide o výborne vybavené zariadenie s kvalitnou konštrukciou. Je určený rozhodne pre ľudí s väčšími rukami alebo pre tých, ktorým nerobí problém smartfón ovládať obojručne, pričom určite oceníte jeho pogumovaný zadný kryt, vďaka ktorému sa nešmýka v ruke. Výkonnostne nájde LG V10 dnes už viacero premožiteľov, no jeho 6-jadrový procesor zvláda svoju prácu naozaj dobre a ten z vás, kto si ho kúpi, určite nebude mať nutnosť vymeniť zariadenie po roku alebo dvoch. Výborný fotoaparát je len čerešničkou na tejto vyčačkanej torte. A čo cena? Tá pre vás môže byť najväčšou prekážkou. Na Slovensku sa LG V10 totižto predáva za minimálne 500 EUR. Je to stále menej ako za vlajkové lode z tohto roku, no rozhodne nejde o malé peniaze. LG V10 však za to určite stojí…

LG-V10-recenzia-8

Plusy

+ konštrukcia

+ displej + sekundárna obrazovka

+ fotoaparát a kvalita videí (optická stabilizácia)

+ systém a nadstavba LG UX s rôznymi benefitmi pre majiteľov

Mínusy

– iba priemerná výdrž batérie

– OIS funguje len do rozlíšenia 1080p

– vyššia cena

Zariadenie na test zapožičala spoločnosť LG. 

13.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+