MojAndroid

Líniu Lenovo K zrejme netreba nikomu predstavovať. Ide o rad dostupnejších zariadení spoločnosti Lenovo, ktorý je u nás veľmi obľúbený. Minulý rok sme pochválili výrobcu za rad Lenovo K5, kde podľa nás veľmi dobre vyvážil funkcie s cenou. Tento rok sa situácia nezmenila a v cenovej hladine okolo 200 EUR ponúka Lenovo K6 naozaj slušnú výbavu na každodenné používanie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie – nechýba tradičný bonus

Ako obyčajne, aj tentokrát ponúka Lenovo o čosi bohatšie balenie ako väčšina konkurentov. Okrem tradičného príslušenstva tu nájdeme aj čosi navyše. Samotný telefón je doplnený o pár slúchadiel do uší, napájací adaptér, microUSB kábel, nástroj na vyberanie zásuvky so SIM kartami a aj ochrannú fóliu na displej, ktorá dodatočne zvyšuje odolnosť zariadenia pri používaní. Tentokrát sme v balení už nenašli tradičný plastový kryt, čo možno niektorým používateľom bude prekážať. Na druhej strane, Lenovo si dalo výrazne záležať na konštrukcii a dizajne zariadenia, a tak aspoň lepšie oceníte samotné konštrukčné spracovanie telefónu.

Konštrukcia a dizajn – dotyk prémiovej triedy

Lenovo už vlani ukázalo, že kovovú konštrukciu je možné použiť aj v zariadeniach s nižšou cenovkou. Tento rok sa kovový dizajn vrátil a je ešte lepšie spracovaný ako vlani. Lenovo K6 je tak veľmi príjemný na dotyk a hoci je jeho dizajn jednoduchší a nijako nevytŕča z radu, určite v tejto cenovej triede oceňujeme zmysel pre použitie takýchto zaujímavých materiálov.

lenovo-k6_vysledok

Celá predná strana je pokrytá jedným kusom skla, čo síce vyzerá veľmi pekne, no pripravte sa na množstvo odtlačkov a nečistôt, ktoré toto sklo s obľubou zachytáva. Na prvý pohľad na prednú stranu by ste pritom možno telefón ani nerozoznali od predchodcu. Hore nad displejom sa nachádza reproduktor pre volania a selfie kamera. Pod displejom nájdeme trojicu kapacitných navigačných tlačidiel, ktoré sú aj v tomto prípade nepodsvietené. Nevieme, o koľko náročnejšie by bolo tieto tlačidlá podsvietiť tak, ako je to napríklad pri vlaňajšom modeli Lenovo P1m, no určite by sme to ocenili. Stále ale platí, že nie je náročné zvyknúť si na rozloženie kláves a používať tak zariadenie bez problémov aj v noci.

lenovo-k6-2_vysledok

Ani na stranách zariadenia nenájdeme žiadne výnimočné prvky. Hore je umiestnený 3,5mm jack pre slúchadlá a microUSB port. Napravo je rozumne umiestnené tlačidlo napájania a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Naľavo je to zásuvka pre SIM/microSD kartu a dole nájdeme už iba štrbinku mikrofónu. Ostrú hranu by ste pritom na telefóne hľadali márne. Rohy aj hrany sú zaoblené, vďaka čomu sa telefón veľmi dobre drží v ruke. S rozmermi 141,9 x 70,3 x 8,2 mm a hmotnosťou 140 gramov ide o priemerne veľké zariadenie, manipulácie s ktorým zvládne aj človek s menšími rukami.

lenovo-k6-8_vysledok

Zadná strana ponúka spomínaný kovový kryt, pričom horná aj dolná časť zostáva znovu plastová. Tieto časti majú trochu iný odtieň farby, no pri našej šedej verzii to takmer nie je vidieť. Spracovanie je tiež rovnaké ako pri kovovej časti a rozdiel tak spoznáte iba podľa toho, že kovová časť je chladnejšia na dotyk.

Na zadnej strane inak nájdeme vystúpenú šošovku fotoaparátu, nad ktorou sa nachádza ďalšia štrbinka mikrofónu. Pod šošovkou je umiestnená jedna dióda LED blesku a pod ním sa nachádza elegantný skener odtlačkov prstov so strieborným rámikom. Inak vzadu nájdeme iba logo výrobcu, nálepku s certifikačnými informáciami a dve štrbinky reproduktoru pre multimédiá.

Lenovo K5 tak rozhodne nie je škaredé zariadenie, ale ani nijako nevytŕča z radu. V ruke sa drží veľmi dobre a aj dlhodobejšia manipulácia s ním nám nerobila žiaden problém. Poteší tých používateľov, ktorí majú radi nenápadnejšie zariadenia, no zároveň chcú v ruke cítiť kvalitu. Tú Lenovo K6 určite ponúka a ani používatelia zvyknutí na prémiové spracovanie s ním nebudú mať veľký problém.

Skener odtlačkov – spoľahlivý a funkčný

Lenovo K6 je jedným z ďalších smartfónov, ktoré aj v dostupnejšej cenovej kategórii ponúka skener odtlačkov prstov. To veľmi chválime a dúfame, že podobným smerom sa budú uberať aj ďalší výrobcovia. Skener je umiestnený tradične na zadnej strane na mieste, kde je prirodzene uložený ukazovák, takže ovládanie a používanie skeneru je veľmi jednoduché.

lenovo-k6-10_vysledok

Samotná čítačka odtlačkov je spoľahlivá a pomerne rýchla. Nepatrí medzi najrýchlejšie na trhu, no svojou spoľahlivosťou nezaostáva ani za tými, ktoré sú používané na vlajkových lodiach. Pri bežnom priložení prsta je bezchybná a často rozozná odtlačok aj pri nedbanlivom priložení prsta. Prekvapila nás aj spoľahlivosť pri priložení mokrého či spoteného prsta, aj keď tu už bola úspešnosť rozoznania odtlačkov o čosi horšia.

Skener pritom nemá veľa dodatočných funkcií. Je ale možné využiť ho ako spúšť fotoaparátu, čo je veľmi praktické najmä pri zhotovovaní selfie fotografií. Skener tak svoje poslanie plní na výbornú a výrazne uľahčuje zabezpečenie telefónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

22.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+