MojAndroid

Google Maps API (Application Programming Interface) je bez pochýb jedným z najrozšírenejších prostredí so zobrazovaním máp. Poskytovanie máp Googlom sa stane počiatkom 11. júna o dosť drahšie, ako doteraz. Dnes si predstavíme desať lacnejších alternatív od iných spoločností, ako je Google.

Cenník Google Maps API

1. TomTom

Je to jedna z prvých platforiem, ktorá vám príde na myseľ, keď sa hovorí o spoľahlivom alternatíve od Google Maps API. TomTom ponúka vývojárom 2500 denných bezplatných zobrazení, celosvetovú zákaznícku podporu a naozaj lukratívny kreditový balík s platobnými nárokmi. V závislosti od objemu a využitia môžete očakávať, že budú účtované dodatočné transakcie vo výške 0,5 dolárov na 1000 zobrazení, alebo ešte menej.

Viac informácií o TomTom API na tomto odkaze.

2. Mapbox

Mapbox je služba s obrovským potencionálom. Hneď po ohlase od Google o zdražení Eric Gunderson, generálny riaditeľ spoločnosti Mapbox, zvolal vývojárov, aby sa pridali k Mapbox a prešli na mapy od tejto spoločnosti. Od 1. júna do 11. júna každý vývojár, ktorý je na Mapbox nový, môže sa bezplatne zaregistrovať a používať všetky bezplatné API. Nemusíte ani pridať kreditnú kartu, aby ste mohli začať s Mapboxom. Stačí iba tweetnuť #WeAreBuilders do Mapbox spolu s odkazom na vašu mapu.

Bližšie informácie o Mapbox API na tomto odkaze.

3. HERE

HERE ponúka silný rad vývojárskych nástrojov s vynikajúcimi funkciami. Aj keď táto služba ponúka zadarmo menej zobrazení na deň, za 49 dolárov môžte mať až 100000 zobrazení mapy za jediný mesiac. Ako bonus, môžete použiť 90-dňový bezplatný skúšobný kľúč bez zdieľania informácií o platbe.

Viac o HERE API sa dozviete na tomto odkaze.

4. MapFit

MapFit patrí k najmladším mapovacím službám. Má však výkonnú platformu, ktorá dovoľuje milióny aktualizácií a obnovení máp za jedinú minútu. Celý systém služby MapFit dokáže automaticky identifikovať adresy rôznych budov, čím dokazuje svoje skvelé geokódovacie schopnosti. Na začiatku MapFit ponúka vývojárom skvelé API rozhrania, súpravy SDK pre Android a iOS a veľmi rýchly mapový server. Navyše to všetko stojí polovicu z ceny Google Maps API pred zvýšením ceny a oveľa presnejšie a spoľahlivejšie geokódovanie oproti konkurencii.

Viac o MapFit API na tomto odkaze.

5. Leaflet

Táto moderná open-source JavaScript sa rýchlo stala veľmi obľúbenou medzi vývojármi kvôli jej flexibilite. Ponúka totiž možnosť spustiť si vlastný server založený na OpenStreetMap a potom sa môžete pripojiť k službe Leaflet.

Viac o Leaflet API na tomto odkaze a pravidlá používania OpenStreetMap sem.

6. OpenLayers

Pomocou tejto služby môžete sa pripojiť k hneď niekoľkým zdrojom máp (Bing, OpenStreetMap, vektorové dáta môžete čerpať z KML alebo GML, WMS prekrytia…). OpenLayers je ďalšia open-source JavaScript platforma, ktorú môžete použiť na zobrazenie skoro každej bezplatnej mapovej služby. Vďaka veľkej fanúšikovskej základni a aktívnymi členmi komunity môžete očakávať, že budete mať dostatok dokumentov a veľa živých ukážok, ktoré vám umožnia s OpenLayers začať.

Viac zistíte tu.

7. LocationIQ

Ak váš projekt vyžaduje geokódovanie, poprípade reverzné geokódovanie, LocationIQ môže byť skvelou alternatívou. Jeho cenovo veľmi dostupný model vám poskytuje 10 000 bezplatných zobrazení za deň pre nekomerčné použitie, zatiaľ čo pre komerčných používateľov je bestsellerovým plánom 50 000 zobrazení na deň za 100 dolárov. Mapy v LocationIQ sú dodávané od spoločnosti OpenStreetMap.

Ak vás LocationIQ API zaujalo, kliknite na tento odkaz.

8. AND

Táto spoločnosť sídli v Holandsku a ponúka už tri desaťročia poskytovanie API pre služby založené na polohe. Ich Map API je je založené na ich vlastných mapách, ktoré však čerpajú údaje z OpenStreetMap. Medzi štandardné funkcie patrí zobrazenie mapy, geokódovanie a reverzné geokódovanie.

Viac o tomto API sem.

9. Sygic Maps

Sygic je podniková mapová agnostická platforma, ktorá obsahuje mapy založené na cloude zo ZDE, TomTom, OpenStreetMap a ďalších. Hoci ich ceny nie sú k dispozícii online, uisťujú nás, že sú cenovo dostupné a hlavne to im pomohlo získať 200 miliónov používateľov za posledných 15 rokov. Kľúč k testovaciemu rozhraniu API je k dispozícii na tomto odkaze.

10. Jawgmaps

Za zmienku stoja aj parížske Jawgmaps, ktoré ponúkajú ich samotné API a ponúkajú denne až 50000 zobrazení nekomerčne. Veľmi užitočné video vyššie ukazuje, ako môžete prejsť z Máp Google na Jawgmaps za jedinú minútu. Ak máte záujem o ceny, zistite ich na tomto odkaze.

Samozrejme, do tohto zoznamu sa nevošli všetky alternatívne API pre mapy. Foursquare má skvelé funkcie pre geokódovanie, výhodou takého CartoDB je možnosť jednoduchého využívania služby Carto API. Výkonná platforma ArcGIS od spoločnosti Esri sa môže zas javiť ako najlepšia voľba pre konkrétne projekty a databáza OpenStreetMap využíva niekoľko ďalších poskytovateľov rozhraní API.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+