MojAndroid

Pod pojmom kyberšikana sa ukrýva úmyselné zastrašovanie, prenasledovanie alebo akékoľvek zneužívanie páchané na deťoch a tínedžeroch na internete. S nárastom fenoménu sociálnych sietí sa kyberšikana dostala najmä do tejto oblasti. Podľa britskej organizácie Ditch The Label, ktorá bojuje proti kyberšikane, je Instagram na prvom mieste pri tomto druhu šikanovania. V tesnom závese nasleduje šikana na Facebooku. Organizácia robila prieskum na vzorke až 10 020 ľudí vo veku 12-20 rokov. Dôvody kyberšikany sú rôzne, no vedie šikanovanie za vzhľad. Kyberšikana môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii.

Z výsledkov vyplýva, že až 42% z respondentov, ktorí si kyberšikanu žažili, ju zaznamenalo na Instagrame, 37% na Facebooku a 31% bolo šikanovaných na Snapchate.

Napriek tomu, že až 92% mladých ľudí využíva YouTube, na tejto platforme zaznamenalo šikanu len 10% z nich.

Zaujímavosti z výsledkov prieskumu:

  • 50% opýtaných tvrdí, že bolo kyberšikanovaných
  • každý 10. z opýtaných hlási kyberšikanu za posledný týždeň
  • 50% z opýtaných je šikanovaných za svoj vzhľad
  • 24% šikanovaných vraví, že svoje súkromné informácie zdieľajú verejne
  • 27% zdieľalo fotografie a videá proti svojej vôli
  • 18% má svoj profil nesprávne nahlásený
  • 12% z opýtaných sa priznalo, že šikanovali niekoho na internete

S odkazom na náš dávnejší článok spomenieme, že z prieskumu, ktorý vykonal Kaspersky Lab vyplýva zaujímavý fakt. Tejto dnes už pomerne rozšírenej hrozby sa obáva viac detí ako rodičov – v ich prieskume ju označilo za neškodnú až 21% rodičov, pričom u detských respondentov to bolo len 13%. Deti majú pred kyberšikanou skutočný rešpekt. Svedčí o tom aj fakt, že 16% z nich má väčší strach z toho, aby sa nestali obeťami tohto druhu šikany v online priestore, než v reálnom živote. Asi polovica tínedžerov sa obáva rovnako šikany na internete, ako aj šikany v reálnom živote.

Zdroj: techcrunch.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+