MojAndroid

Predvianočné obdobie je náročný čas, ktorý prebehne veľmi rýchlo. Slováci počas neho najmä nakupujú darčeky, pričom práve online nakupovanie sa v poslednom období stalo populárnym. Objednávky neustále pribúdajú, čo zvyšuje nápor na kuriérske spoločnosti. Tie objednávky z e-shopov prinesú buď priamo k vašim dverám, no Slováci si obľúbili rôzne typy balíkoboxov, z ktorých si svoj tovar môžu vyzdvihnúť kedykoľvek.

Packeta

Na svoju tlačovú konferenciu nás pozvala Packeta, ktorá nám vysvetlila, ako to všetko bude fungovať počas predvianočného obdobia. Na nápor objednávok sa spoločnosť samozrejme pripravila, očakáva nárast doručených zásielok až o 310 percent. Je možné, že v tomto roku bude prekonaný aj minuloročný rekord, kedy spoločnosť počas jedného predvianočného dňa doručila 280 tisíc zásielok.

„Do Vianoc nám ostáva menej než dva mesiace a už dnes cítime, že počet zásielok v preprave postupne narastá. Už teraz tak vieme predpovedať, že v utorok 12. decembra budeme mať v preprave až o 310 % viac zásielok, než je bežný priemer počas roka. Napriek tomu sme sa na krízový scenár dostatočne pripravili a vianočné darčeky doručíme pred Štedrým dňom aj pre posledných oneskorencov.“ 

Alexander Jančo, výkonný riaditeľ Packeta Slovakia

Spoločnosť sa poriadne zásobila aj brigádnikmi, ktorí majú na starosti triedenie zásielok v skladoch. Zatiaľ čo počas roka tvoria približne tretinu všetkých zamestnancov, v tomto období je to až 70 %.  Zvýši sa samozrejme aj počet kuriérov, ktorí doručujú buď na adresy alebo do Z-Boxov. Zauímavé je, že aj keď kuriéri v tomto období doručia približne dvojnásobok balíkov denne, počet najazdených kilometrov sa nemení, stále je to menej ako 150 km. Zaujímavé je, že Packeta na výdajné miesta a do Z-Boxov doručuje až 98 % zásielok už na druhý deň od ich vyskladnenia e-shopom.

Spoločnosť má približne 1700 Z-Boxov, ktoré sú plne k dispozícii pre vianočné darčeky a dokáže zákazníkom garantovať 100 % ich kapacity. Ak je Z-Box plný, zásielku je možné presmerovať na ľubovoľné výdajné miesto podľa vlastného výberu.

Packeta od 1. novembra zaviedla už tradičné sezónne skrátenie doby uloženia na výdajných miestach, rovnako aj v Z-Boxoch. Výdajné miesto dokáže vďaka tomu fungovať efektívnejšie a obslúžiť väčší počet zákazníkov.

Súťaž o automobill, smartfóny a hodinky

Packeta v spolupráci so spoločnosťou Visa prináša súťaž o automobil Fiat 500 a 100 smartfónov alebo inteligentných hodiniek značky HONOR. Stačí medzi 20. novembrom a 17. decembrom 2023 objednať akýkoľvek tovar na dobierku, nechať si ho doručiť na výdajné miesto alebo do Z-Boxu Packety a dobierku zaplatiť prostredníctvom Visa karty cez mobilné aplikácku Packeta.

Slovenská pošta

Zvýšený nápor v tomto období samozrejme pociťuje aj konkurencia, ktorá sa taktiež svedomito pripravila. Slovenská pošta každý rok navyšuje počet externých kuriérov približne o 15 percent, tento rok nie je žiadnou výnimkou. Posilňuje aj počet brigádnikov, ktorí majú na starosti triedenie zásielok.

Tam, kde si to vyžiada početnosť zásielok, je pošta pripravená navýšiť výdajné kapacity, a to napríklad tým, že predĺži otváracie hodiny či predĺži kuriérne doručovanie. Aj čerpanie dovoleniek počas roka je nastavené tak, aby boli zamestnanci k dispozícii práve v predvianočnom období.

Pošta má 1460 poštových boxov a 154 BalíkoBOXov, ale aj 30 PoštaPointov. Najvyužívanejším spôsobom je stále kuriérske doručovanie, no vzrastá obľúbenosť doručovania do BalíkoBOXov, ktoré sú k dispozícii na vyzdvihnutie objednávky nonstop. Zásielka je v boxe uložená 2-3 dni, ak si ju zákazník neprevezme, je neskôr uložená na pošte. Pošta v tomto roku očakáva nárast priemerného počtu doručených záseilok na viac ako 125 tisíc kusov (čo bolo v roku 2021).

Porovnanie priemerného počtu zásielok počas roku a počas vianočnej prevádzky:

  • Listy triedené strojovo: nárast 15 %
  • Listy triedené ručne: nárast 51 %
  • Balíkové zásielky: nárast 34 %
  • Balíkové zásielky v 50. týždni: 59 %

DPD

DPD sa zhoduje s ostatnými na tom, že pre kuriérske spoločnosti je koniec roka vždy najdôležitejším obdobím, kedy sa počet prepravených zásielok pravidelne zvyšuje aj o desiatky percent. Počet balíkov kulminuje najmä v období Black Friday a ich množstvo neklesne do Vianoc.

Spoločnosť hovorí, že má pripravené dostatočne kapacity na triedenie aj prepravu zásielok a výkonné triediace strediská v Bratislave a v Žiline pomôžu prípadný nápor zvládnuť bez väčších problémov. DPD tiež v tomto období rozšírila flotilu kuriérov a počas roka sa rozšírila aj sieť odberných miest a samoobslužných boxov.

Zákazníci majú k dispozícii viac ako 1350 odberných miest a samoobslužných boxov. Adresáti majú zase k dispozícii aplikáciu myDPD, v ktorej nájdu presné informácie o pohybe ich zásielky a čase doručenia.

Náš tip
NAY Android Roka 2023: Hlasujte a vyhrajte množstvo cien!
24.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+