Asi vás neprekvapí, ak začnem faktom, že vlajkové lode od Androidu stratia za 2 roky aj viac ako 50 % zo svojej pôvodnej hodnoty. Tento fakt sa však nedá uplatniť na zariadenia od Apple, ktorým hodnota klesá pomalšie. Čím viac zariadení daná značka produkuje, tým skôr tie staré morálne zastará a tým rýchlejšie im padne hodnota.
Ako vlajkové lode z roku 2018 strácali svoju hodnotu
Práve rýchly pokrok je najsilnejším faktorom depreciácie smartfónov. Napríklad, vlajkové lode pred dvoma rokmi mali len dva fotoaparáty na zadnej strane, dnes majú niektoré dva vpredu a asi štyri vzadu. Narástli nám displeje a zmenšili sa výrezy (rok 2018 bol rokom veľkých a stredných výrezov…veľkým myslíme iPhone výrez a stredným napríklad P20 Lite).
Ak patríte medzi ľudí, čo po nejakej dobe chcú predávať svoje zariadenie, tento článok by vám mohol pomôcť. Existujú značky, ktorých hodnota padá rýchlejšie ako iným. PCmag ukazuje infografiku, ktorá nás inšpirovala k tomuto článku.

SellCell vybral 5 najpredávanejších značiek v tom roku a pozrel sa na to, koľko stratili dané vlajkové lode na hodnote za dva roky. Najmenej stratil Apple, najviac stratilo Sony. SellCell ďalej uvádza, že k zníženiu hodnoty zariadenia napomáha aj jeho stav. Ak vám praskne obrazovka na smartfóne od Apple, jeho hodnota klesne o 46,4 %. Ak sa vám to isté stane na nejakom Google Pixel smartfóne, bude to viesť až k 63 % strate hodnoty. Hlboké škrabance na zariadení Apple znížia jeho hodnotu o 20 %. Bežné používanie len o 1 – 7 %. Preto je dôležité si svoj mobil chrániť.
Infografika ukazuje cenu, za ktorú ste vedeli smartfón kúpiť v roku 2018 a dnešnú cenu, za ktorú ju portál SellCell vykúpi.
Úplne úžasný článok.
Ešte by ste mohli podobne spraviť porovnanie, koľko ktoré fullsize SUV a Pick-up truck stratí hodnoty (hint: US).
Siel som nieco v tom duchu napisat. Mohli spravit miniinvestigativu, ceknut bazos a zistili by, ze to take horuce u nas nebude. Prave som riesil odpredaj SGS 9 (256 GB) a teda je to urcite viac ako to co uvadzaju v clanku.
Tak im to prezradíme. Článok je prevzatý z US trhu, na ktorom má 3/4 Apple, 1/4 Samsung a zvyšok výrobcov sú čísla podobné chybe merania. Takže ho ťažšie aplikovať na naše pomery.
Žiaľ jedná sa o “jazdenky”, a tam sa cena pohybuje v závislosti od zúfalstva predávajúceho po ochotu riskovať kupujúceho.
Oveľa väčšiu výpovednú hodnotu by mal Váš článok, keby ste priniesli graf poklesu cien nepoužitých vlajkových lodí slovenskej distribúcie, predávaných v slovenských obchodoch.