MojAndroid

18. február je označovaný aj ako medzinárodný deň batérií. Počas tohto dňa tím DxOMark zverejnil štúdiu, v ktorej zisťovali ktoré každodenne používané aplikácie zaťažujú vaše batérie najviac. Pozrite sa teda, na ktoré aplikácie si musíte dávať pozor.

Niektorých to môže prekvapiť, ale na vrchole listu pre četovacie aplikácie sa objavila aplikácia, ktorú má každý z nás v mobilnom zariadení. Je ňou práve SMS. Áno, môže to vyznieť zvláštne, že je to práve aplikácia bez zložitých funkcií a bez neustáleho načítavania rôznych obrázkov (odhliadnuc od MMS). V skutočnosti ide iba o spôsob získavania dát. Zatiaľ čo ostatné četovacie platformy využívajú väčšinou sieť Wi-Fi, SMS neustále vyhľadáva mobilný signál, cez ktorý môže vašu správu odoslať. Na ostatných priečkach sa v poradí umiestnil SnapChat, Facebook Messenger, Instagram a najmenej batérie vám berie WhatsApp.

DxOMARK test
Zdroj:DxOMark

V kategórii pre konzumovanie krátkych videí, berie najviac batérie Instagram a Facebook Reels. Hoci rozdiely boli minimálne, v teste nasledovali YouTube Shorts, Snapchat Spotlight a najmenej vám berie TikTok (najmä kvôli jeho skvelej optimalizácii). Čo sa týka streamovacích aplikácií pre filmy a seriály, v teste pádom dopadol najhoršie Prime Video, na druhom mieste sa objavil Disney Plus a za ním boli aplikácie ako YouTube a najlepšie dopadol Netflix.

DxOMARK test
Zdroj:DxOMark
DxOMARK test
Zdroj:DxOMark

Testovanie prebiehalo pomerne jednoducho. V kategórii četovacích aplikácií boli každých 15 sekúnd po určitú dobu odoslané 2 identické správy. Krátke videá sa každých 15 sekúnd potiahli hore a zmenili video, tu mohlo dojsť k najväčším odchylkám kvôli rôznemu obsahu a filmové aplikácie zapli a pustili rovnaký film bez tituliek. Testy prebiehali na štrnástich smartfónoch (všetky vydané v roku 2023), presná polovice boli vlajkové lode, tá druhá boli väčšinou smartfóny strednej triedy.

Náš tip
Android: Ako zistiť zdravie batérie?
22.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+