MojAndroid

Dnes je to presne 20 rokov od založenia sociálnej siete Facebook. Stalo sa tak 4. februára 2004 na univerzite Harvard v americkom Bostone. Zakladateľmi sú Mark Zuckerberg, Andrew McCollum, Eduard Saverin, Dustin Moskovitz a Chris Hugheson. Pôvodne bol Facebook dostupný len pre študentov univerzity, neskôr sa rozšíril aj na ďalšie univerzity a do celého sveta. V roku 2023 presiahol dôležitý míľnik, pretože sa dostal cez hranicu 3 miliárd používateľov. Aká bola cesta najznámejšej sociálnej siete na svete? Detaily priblížil portál news.sky.com.

Prvé kroky

Počas prvého roka existencie Facebooku napríklad vôbec nebolo možné uploadovať naň akékoľvek fotografie. S príchodom tejto možnosti sa ihneď rozšíril trend profilových fotografií, ktorú vtedy musel mať každý. Ani dnes to nie je žiadnou výnimkou a drvivá väčšina používateľov nejakú profilovú fotografiu má. Do roku 2005 na sociálnu sieť pristupovali používatelia cez doménu thefacebook.com. Zuckerberg v tomto roku odkúpil doménu Facebook.com od spoločnosti s názvom AboutFace Corporation za rovných 200-tisíc dolárov.

Rok 2006 bol rokom, kedy bola sociálna sieť otvorená aj používateľom, ktorí neboli študentmi. Pridať sa mohol ktokoľvek, kto bol starší ako 18 rokov. V tomto roku však prišiel aj prvý problém týkajúci sa bezpečnosti. Zuckerberg sa musel ospravedlniť za to, že jedna z funkcionalít posielala údaje tretím stranám pre vytvorenie cielených reklám.

Vznik Messengeru a Marketplace

Počas štvrtého roku fungovania prišlo niekoľko noviniek, ktoré fungujú dodnes. Pribudla podpora videí, reklám, ale aj Marketplace a facebookových stránok. Funkcia četovania prišla v marci 2008, v rok 2011 sa z nej stala samostatná aplikácia s názvom Messenger. V roku 2008 prišiel prakticky prvý únik dát používateľov, uniklo 80 miliónov ich dátumov narodení.

Prvý lajk v roku 2009

Ak by ste chceli vedieť, od kedy je možné statusy či komentáre lajkovať, tak od roku 2009. V tomto roku sme tiež mohli prvýkrát priateľov aj označovať. Či už na fotografiách, v komentároch alebo v statusoch a v roku 2010 prekonal Facebook hranicu 500 miliónov používateľov. V tomto roku vznikli aj skupiny.

Obdobie veľkých nákupov

Rok 2012 bol zase dôležitý pre Instagram. Facebook totiž túto sociálnu sieť kúpil za rovnú miliardu dolárov. Dôvodom bolo, že Instagram predstavoval pre Facebook silnú konkurenciu. Teraz má Instagram viac ako 2,4 miliardy používateľov. V roku 2012 Facebook prekonal hranicu miliardy používateľov. Používatelia dostali možnosť editovať svoje posty v roku 2013, pribudli tiež nálepky a podpora emotikonov.

Dva roky od kúpy Instagramu kúpil Facebook aj aplikáciu WhatsApp, ktorá je dnes najpopulárnejším četovacím nástrojom na svete. V roku 2015 sa prvýkrát objavil škandál Cambridge Analytica. V roku 2016 bol spustený Facebook Live a v roku 2017 pribudla možnosť pridávať príbehy. Stalo sa tak rok po tom, ako funkcionalitu dostal Instagram. O rok neskôr sa škandál Cambridge Analytica už prejavil naplno.

Metaverzum

V nasledujúcich rokoch sa hovorilo najmä o rôznych únikoch používateľských dát a o pokutách, ktoré sociálna sieť dostávala pravidelne. Rok 2021 bol veľkým míľnikom, pretože Facebook ako firma prestal existovať. Firma sa odvtedy volá Meta a v rámci nej môžete nájsť či už Facebook, Instagram alebo WhatsApp. V poslednom období Zuckerberg investuje najmä do Metaverza. Uvidíme, ako to celé dopadne.

 

4.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+