MojAndroid

Európsky parlament v utorok 6. júla prijal konečnú verziu pre kontrolovanie online správ. Ide o dočasné povolenie na kontrolu elektronického obsahu, ktorý zahŕňa materiál, zobrazujúci sexuálne zneužívanie detí. Novinku zverejnil webový portál EURACTIV.

Na internete sa deje množstvo ohavných vecí, vrátanie sexuálneho zneužívania detí

Podľa dostupných informácií táto regulácia zabezpečí iba dočasné riešenie. Nebezpečenstvo pre deti sa i naďalej nekončí. Podľa Európskej komisie bolo vlani nahlásených takmer 4 miliónov obrázkov a videí, zobrazujúcich týranie detí.

V rovnakom časovom období bolo pritom podaných 1500 hlásení o zneužívaní techniky, pomocou ktorej sa útočník dostane k maloletým. Podľa Europolu sa situácia počas pandémie koronavírusu ešte zhoršila.

kybernetická bezpečnosť security titulka
Foto: Pexels.com

Nové nariadenie poskytuje technologickým spoločnostiam právny rámec na sledovanie komunikácie na internete, s cieľom odhaľovať a nahlasovať materiál, zobrazujúci zneužívanie maloletých.

Americká mimovládna organizácia Thorn so sídlom v USA privítala novú legislatívu EÚ a zároveň poukázala, že za posledných 15 rokov sa až 15000-percentne zvýšil počet nahlasovaných súborov.

“Čelíme rastúcej globálnej kríze sexuálneho zneužívania detí online a jednoducho si nemôžeme dovoliť posunúť sa v tomto boji späť,“ povedala viceprezidentka Sarah Gardnerová z organizácie Thorn.

Kontrolovanie online správ a súkromie? Naše súkromie sčasti zabezpečí umelá inteligencia

Ako sa mohlo aj očakávať, toto nariadenie bolo kritizované ako príliš rušivé a umožňujúce sledovanie súkromnej komunikácie nevinných ľudí.  Európsky dozorný úrad pre ochranu údajov však minulý rok v nezáväznom stanovisku spochybnil zlučiteľnosť opatrenia so základným právnom na súkromie.

Sledovanie súkromných konverzácií sa bude uskutočňovať pomocou autorizovaných nástrojov na rozpoznávanie obsahu. Tie sú poháňané umelou inteligenciou, avšak poď ľudským dohľadom.

súkromie a bezpečnosť na internete
Foto: EURACTIV.com

Diego Naranjo, vedúci oddelenia európskych digitálnych práv (EDRi), pre EURACTIV uviedol, že návrh bol „uponáhľaný“ a nepodarilo sa mu dosiahnuť rovnováhu medzi právom na súkromie a potrebou ochrany detí online.

Pri rokovaniach o konečnom znení vzniesol Európsky parlament niekoľko obáv na tému ochrany súkromia. Patrilo by sa, aby koncový používateľ bol jasnejšie informovaný o možnom sledovaní konverzácií.

súkromie bezpečnosť
Foto: Pixabay.com

Automatizované nástroje údajne až pri 86 percentách prípadov hlásia nerelevantný obsah a zverejňujú oznámenia súkromným organizáciám a policajným orgánom bez toho, aby o tom bol samotný používateľ informovaný.

Druhá strana zas hovorí, že podobné opatrenia budú naopak kontraproduktívne. Údajne nezabránia zneužívaniu detí, ale iba prenesie ich týranie ďalej do podzemia a bude čoraz náročnejšie týchto útočníkov odhaliť. V konečnom dôsledku to môže poviesť k zneužívaniu ešte väčšieho množstva detí.

Aj napriek faktu, že GDPR obsahuje opatrenia na zisťovanie sexuálneho zneužívania detí, v prípade smernice o elektronickom súkromí to neplatí. Dočasné riešenie bude platiť do 31. decembra 2025, ale môže sa taktiež kedykoľvek zrušiť, akonáhle do platnosti vstúpi revidovaná smernica o súkromí na internete.

Náš tip
Galaxy Unpacked: Toto všetko Samsung predstaví už v auguste
12.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+