MojAndroid

Konečne prišlo leto. Letné prázdniny sa pomaly rozbiehajú a všetci sa tešíme na teplé počasie a užívanie si dní na slnku. Samozrejme, nie každý deň je krásny a slnečný, a to najmä v letných mesiacoch, v ktorých sa zaznamenáva azda najväčší výskyt búrok za celý rok. V tomto článku si povieme, aké nebezpečenstvá môžu hroziť našej elektronike a či máme vôbec dôvod na obavy.

Akú silu má blesk?

Na Zemi neustále prebieha 2 000 až 5 000 búrok. Za jedinú sekundu na zemský povrch udrie 30 až 100 bleskov. Blesky produkujú obrovské množstvo elektrickej energie. Toto množstvo sa vyznačuje napätím až niekoľko kilovoltov a frekvenciou okolo milión hertzov. Prúdové hodnoty dosahujú extrémne čísla. Polovica bleskov presahuje hodnoty ako 33 000 ampérov a päť percent prípadov môže presahnúť extrémnu hranicu 66 000 ampérov. Pre človeka môže mať trvalé následky zásah elektrickým prúdom o veľkosti 0,1 ampérov (nie však smrteľné). Niet teda pochýb o tom, že energia nahromadená v blesku je mimoriadne obrovská.

Najlepšou ochranou je prevencia

Búrky sú jednoducho nepriateľom elektroniky. Pravdepodobnosť zásahu do domu alebo bytovky je síce nízka, ale vaše elektrické zariadenia ohrozujú aj údery do okolitých vedení. Elektrický prúd si vždy bude hľadať najkratšiu cestu k zemi, a na to nám slúži bleskozvod. Bleskozvod je schopný ochrániť dom po údere bleskom a následným požiarom, či nárazovým prúdom, ktorý by sa tak mohol dostať do všetkých zásuviek v objekte. Počas silnej búrky s množstvom bleskov napätie v našich zásuvkách kolíše. Vnútorné obvody citlivých prístrojov môžu byť preto ohrozené.

Nie len transformátory podstupujú riziku, ale aj televízory, či počítače, preto by sa ochrana pred prepätím a nadprúdom nemala podceňovať. Tá by mala vašu elektroniku ochrániť počas búrky. Táto ochrana odpojí spotrebič po tom, ako začne detegovať prepätie či nadprúd. Keď je búrka ale príliš silná a blesky sa vyskytujú veľmi často, nedá sa vylúčiť, že táto ochrana odíde spolu s nejakým spotrebičom, alebo jednoducho nestihne odpojiť spotrebič od prívodu elektrickej energie. Nehovoriac o priamom zásahu, vtedy nemá ochrana šancu. Blesk vaše zariadenia môže poškodiť aj nepriamo, napríklad keď udrie do nadzemného vedenia, ktoré napája váš dom či panelák. Najlepšie pre vašu elektroniku spravíte, ak počas búrky nebude zapojené do elektrickej siete žiadne zariadenie. Predídete tak spravidla veľmi drahým opravám.

FOTOmánia: OLIVER RAKYTA | Hromy blesky | Zariadenie: LG V10

Ako je to s telefónmi a notebookmi?

Ak sa so zapnutým telefónom, alebo notebookom nachádzate doma, nehrozí vám žiadne riziko. Prípad sa však mení, ak telefón, či notebook nabíjate, alebo máte jednoducho napájaný zo siete. V tom momente platí to, čo pri ostatných elektrických zariadeniach. Zvýšene napätie, či prúd môže jemné obvody v týchto zariadeniach vážne ohroziť. Smartfóny, tablety, notebooky a ďalšie zariadenia, napájané batériou je bezpečné používať.

Ak sa ale bojíte o vaše elektronické vybavenie, mali by ste zo siete spolu s notebookom odpojiť aj váš Wi-Fi router, ktorý disponuje veľmi citlivými obvodmi. Čo sa týka telefonovania, určite sa to nemusí vyplatiť. Vnútri budovy ste v bezpečí, avšak vonku je to už o niečom inom. Kovové súčasti vnútri vášho telefónu sú vodivé a priťahujú blesky. Nebolo odborne dokázané, či zapnutý telefón, alebo rádiový prijímač je tiež schopný priťahovať blesky. Takéto zariadenia by ste však mali na vyvýšených miestach počas hromobitia vypínať.

Zhrnutie

Určite najlepšie spravíte, ak si počas búrky od elektroniky jednoducho oddýchnete. Síce šance na to, že sa vám niečo také stane, sú pomerne malé, ale nikdy neviete, kedy búrka naberie na intenzite a začne vám vyhadzovať ističe, a svetlá vo vašom dome začnú preblikovať. To už môže byť znamenie, že podstupujete istému riziku, ak máte zapnuté nejaké elektronické zariadenie. Najviac si to môžu odtrpieť už spomínané televízory, či počítače. Ich vypnutím počas búrky môžete teda výrazne ušetriť.

Máte nejakú skúsenosť so situáciou počas búrky a následnými problémami s elektrickými zariadeniami? Podelte sa s nami o tento zážitok v diskusii!

Vypínate vaše elektrické zariadenia počas búrky?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

8.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+