MojAndroid

Vo svete elektroniky je to už raz tak. Neustále sme svedkami miniaturizácie najrôznejších súčastí. Jednou z vecí, ktorá sa však už dlhšiu dobu vo veľkej miere nezmenila, je SIM karta. Hoci si v priebehu času prešla slušným zmenšením, nano SIM je tu s nami už niekoľko rokov. Spoločnosť ARM zaoberajúca sa výrobou čipov však možno prichádza s riešením. Vyvinula integrovanú časť čipsetu, ktorá sa nazýva iSIM. Jej ďalšou výhodou je, že nezaberá ani milimeter štvorcový. Aktuálna nano SIM má pre porovnanie veľkosť 12,38 x 8,8 mm. Výrobcovia však k tomu všetkému musia rátať aj s umiestnením nano SIM karty v hardvéri, a tak sa potrebný priestor ešte viac rozrastie. Nová iSIM od ARM okrem úspory priestoru ale ušetrí aj peniaze.

iSIM najmä pre Internet vecí

Čas, kedy bude naša nano SIM karta nahradená iSIM je však ešte neistý. Riešenie iSIM by totiž malo byť najskôr integrované do zariadení Internetu vecí (IoT). Na rad teda prídu napríklad bezdrôtové senzory. Aj vďaka iSIM by cena IoT zariadení mohla klesnúť a naplno sa tak rozšíriť do praxe. Kým nanoSIM riešenia stoja desiatky centov, v prípade integrovaných iSIM bude reč o jednociferných centoch.

Osud iSIM závisí (aj) od operátorov

Výrobcovia smartfónov však medzičasom už poškuľujú po existujúcej alternatíve v podobe eSIM. Tá sa už objavuje v niektorých wearables i Google Pixel 2 smartfónoch. Snáď je len otázkou času, kedy sa globálnejšie rozšíri. Napriek tomu sa ARM domnieva, že práve ich iSIM by si mohla nájsť rýchlejšie cestu do mobiných zariadení ako eSIM. iSIM spĺňa potrebné štandardy operátorov, ktorí budú mať v tomto smere extra dôležité slovo. Výhodou by mohlo byť to, že vďaka podpore iSIM sa môže viac ľudí pripojiť k ich sieťam.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+