MojAndroid

Pred vyše rokom sa asociácia združujúca mobilných operátorov (GSMA) dohodla na postupnom zavedení a prijatí nového mobilného štandardu, práve v podobe eSIM. Ako už názov napovedá, bude sa jednať o SIM-kartu, ktorá však zmení svoju podobu. Malé písmeno „e“ v jej názve zrejme tiež nie je ťažké uhádnuť, čo presne má vyjadrovať. Tak, ako v iných oblastiach, aj ten GSM svet postupne mení a odstraňuje veci, ktoré nie sú fyzicky potrebné. No a čo je lepšie, ako elektronická SIM-karta, o ktorú sa netreba vôbec starať. Bude totiž súčasťou samotného zariadenia.

eSIM

Prvý a základný predpoklad na úspešné zavedenie eSIM je využívanie tohto štandardu za rovnakých technických podmienok. Samotná karta sa stane súčasťou telefónu alebo tabletu a tak prechod k novému operátorovi bude iba otázka nahratia nových údajov na takýto čip v telefóne. No okrem telefónov bude zrejme toto cesta taktiež pre mobilnú alebo zabudovanú elektroniku a spotrebiče v domácnosti. Iba si stačí predstaviť, moderná domácnosť bude čerpať so zabudovanej eSIM, potom pre využívanie služieb závislých od internetu bude záležitosťou iba ich aktivácie. Nebude potrebné sa rozhodovať nad kúpou takého modelu, ktorý počíta s možnosťou využitia SIM karty. eSIM bude totiž už súčasťou nových spotrebičov.

V roku 2017 sa český T-Mobile plánuje vydať touto cestou a uvedie zariadenie s eSIM. Ako uvádzajú českí zástupcovia, najmä jednoduchosť akejkoľvek zmeny v profile zákazníka, v nastavení jeho služieb alebo prechode na iný paušál je hlavným benefitom. Akákoľvek zmena sa udeje na diaľku, bez toho, aby zákazník potreboval ísť na pobočku. Žiadna SIM karta nebude potrebná pri kúpe telefónu, vybraný paušál už bude nahratý na novej eSIM, ktorá bude jeho súčasťou. Je však jasné, že na plné využitie musia reagovať výrobcovia, bez nich to operátor nedokáže aktívne využívať. Ak sa pozrieme na dnešný stav, tak Samsung má túto možnosť pre model Gear S2 Classic 3G a Apple napríklad v USA pri svojom iPade už podporuje tiež eSIM. Ak operátori, podobne, ako ten český T-Mobile pripravia svoje systémy a sieť na využívanie nového druhu SIM karty, bude to aj znamenie pre výrobcov, že  pridanie eSIM do ich telefónov a tabletov už nie je prekážka. Navyše sa tým aj zmenší priestor potrebný dnes pre SIM kartu, aj keď je táto už malá, eSIM je miniatúrna a nepotrebuje žiadny otvor a ani mechanizmus na svoje vkladanie a vyberanie.

eSIM

Zaujímavé využitie sa črtá pri viacerých operátoroch. Dnešné dual SIM telefóny sú stále populárne, množstvo zákazníkov má dve čísla a preto je pre nich táto voľba zaujímavá. S novou eSIM to bude opäť o level vyššie, pretože oba paušály sa nahrajú na eSIM a prepínanie bude jednoduché cez systém telefónu. A tiež nezabúdajme napríklad na chytré hodinky alebo iné zariadenia, ktoré teraz vyžadujú interakciu s telefónom, aby boli schopné prijať dáta alebo načítať tie, ktoré vyžadujú pripojenie na internet. Ak bude vytvorená možnosť integrácie malého čipu v podobe eSIM do takýchto zariadení, bude tu možnosť, že sa zákazník rozhodne, či si aktivuje v chytrých hodinkách dátový paušál a bude tak nezávislý na telefóne, alebo bude pokračovať v režime, ako to je dnes.

eSIM

Nesmierne dôležitá otázka bezpečnosti sa javí pri eSIM, ako jeden z najdôležitejších benefitov. Ak mi niekto ukradne mobilný telefón, nie je vždy ľahké ho zablokovať a zamedziť jeho využitiu niekým iným. Ak bude eSIM súčasťou telefónu, tak cez ňu dokáže jednak zákazník vykonávať zmeny a lokalizovať telefón a tiež operátor úplne zablokovať jeho využívanie. eSIM zlodej nevie vybrať, je súčasťou telefónu a zrejme bez poškodenia iných častí a teda poškodenia toho, čo ukradol by to nemalo byť technicky ani možné. Ak bude eSIM chránená heslom, zlodej nebude vedieť prekonať toto obmedzenie, pretože už nedokáže novú SIM kartu jednoducho vybrať, ako teraz.

eSIM by mala byť pre zákazníka rozhodne prínosom, no jej zavedenie bude veľmi pozvoľné. Odhady sa viažu na rok 2020, kedy by mala súčasná verzia SIM karty zaznamenať iba 16% pokles na úkor novej verzie eSIM. Ak sa pozrieme na zariadenia, tak v horizonte týchto troch rokov celosvetovo bude fungovať približne 350 až 860 miliónov takýchto zariadení. Odhad je to iba približný a neurčitý, všetko bude závisieť najmä od ochoty výrobcov zavádzať novú eSIM do vlastných telefónov a tabletov. Tento segment by mal nastúpiť ako prvý a následne potom inteligentná domácnosť a dokonca sa uvažuje aj nad zabudovaním eSIM v aute.

1.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+