MojAndroid

SIM karty sú tu už s nami od začiatku mobilných telefónov. Skratka “SIM” znamená “Subscriber Identity Module”, čo môžeme preložiť ako účastnícka identifikačná karta. Táto karta slúži na identifikáciu účastníka v mobilnej sieti, vďaka čomu môžeme volať, posielať SMS alebo surfovať na Internete. Avšak jedinou inováciou za posledné roky bolo len zmenšenie veľkosti SIM karty až po súčasnú nanoSIM.

Zatiaľ iba v USA v sieti  Google

Vďaka Google príde na trh nová technológia. Pred pár rokmi sa začalo hovoriť o tzv. eSIM, ktorá v podstate zvládne všetko čo aj klasická SIM karta. Jediným rozdielom je, že eSIM modul je integrovaný priamo v smartfóne a nedá sa nijako užívateľsky vybrať. To je ale skôr výhodou ako problémom.

Prvými zariadeniami, ktoré túto technológiu podporujú, sú čerstvo predstavené Google Pixel 2 a Google Pixel 2 XL. Nemusíte sa však obávať, nové Pixely stále ponúkajú aj klasickú nanoSIM kartu, ak ale chcete žiť o 10 rokov popredu, tak môžete využívať aj eSIM modul.

Má to ale háčik. Google momentálne ponúka eSIM funkcionalitu len pre ich Project Fi službu. Služba je dostupná len v USA a iným spôsobom sa pomocou eSIM zatiaľ nepripojíte. Ale aj keby sa to dalo, tak na Slovensku tým stále nič nezískame. Naši operátori zatiaľ neponúkajú eSIM pripojenie. Veríme, že príchod nových zariadení s eSIM prinúti aj našich operátorov ponúknuť túto možnosť, keďže prináša niekoľko výhod.

Prečo využívať eSIM?

Najväčším dôvodom pre eSIM je pohodlnosť. Už viac nemusíme hľadať ihlu alebo kancelársku sponku, vyberať šuflík so SIM kartou a vymeniť ju za inú kartu. V podstate sa budeme pripájať ako na Wi-FI a na výmenu operátora nám bude stačiť len pár dotykov, ak teda eSIM nebudú podporovať viac SIM kariet súčasne. To ale nie je všetko, eSIM moduly sú aj menšie a keď sa v budúcnosti zbavíme zbytočných slotov, výrobcovia ušetria cenné miesto, ktoré môžu využiť na novšie a výkonnejšie technológie, z čoho budeme znovu profitovať my, zákazníci.

Veríme, že čoraz viac výrobcov ponúkne vo svojich smartfónoch aj eSIM funkcionalitu, vďaka čomu budú mať operátori dôvod pridať eSIM aj do ich vlastnej ponuky. Ale domnievame sa, že na Slovensku si pár rokov ešte počkáme.

Zdroj: PhoneArena

6.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+