MojAndroid

Myslíte si, že sú na tom z pohľadu na aktuálnosť operačného systému lepšie iPhony alebo Androidy? Asi aj tí najväčší fanúšikovia Androidu sa zhodnú, že aktuálnejší softvér majú práve smartfóny od Apple a je tomu skutočne tak. Web 9To5Mac hlási, že v tomto momente je aktuálna verzia iOS 16 nainštalovaná v prípade 81 % aktívne používaných iPhonov. Najnovší Android sa k tomuto percentu ani len nepribližuje. Aké sú príčiny?

Drvivá väčšina iPhonov používa najnovší softvér

Stránka pre vývojárov Apple poukazuje, že až 81 % aktívnych iPhonov beží na operačnom systéme iOS 16, ktorý je momentálne najnovší. Už onedlho by sme sa mali dočkať ohlásenia beta verzie iOS 17. iOS 16 využíva až 90 % nových iPhonov, počnúc sériou iPhone 11.

Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Minulá generácia iOS 15 sa nachádza na 13 % zariadení a iba 6 % využíva niektorú staršiu verziu. Pokiaľ ide o iPady, 71 % má nainštalovaný aktuálny iPadOS 16, 20 % iPadOS 15 a 9 % tabletov má nainštalovanú staršiu verziu.

Ako je na tom Android?

Najnovšou stabilnou verziou nášho obľúbeného operačného systému je Android 13. Ten je v porovnaní so zariadeniami od Apple nainštalovaný iba na chabom množstve telefónov, a to na približne 12 % mobilov. Najpoužívanejším je Android 11, ktorý bol vydaný ešte v roku 2020. Množstvo aktívne používaných smartfónov teda nemá nainštalované ani najnovšie bezpečnostné záplaty. Prečo je ale takýto markantný rozdiel v aktuálnosti obidvoch platforiem?

Google RCS Správy Messages iMessage iOS Apple iPhone Android
iPhone 14 Pro a vivo X90 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Prečo je Apple so aktuálnosťou iOS a míľové kroky vpred?

Prvým asi najdôležitejším dôvodom je, že Apple si iPhony sám vyrába a taktiež sa aj sám stará o vývoj softvéru. Ročne vydá v priemere len 4 kusy telefónov a má tak menej starostí s aktualizovaním jednotlivých modelov. Bezpečnostné aktualizácie si tak môže dovoliť vydávať aj pre veľmi staré smartfóny, zatiaľ čo výrobcovia Android smartfónov musia stíhať aktualizovať desiatky tohtoročných modelov a updaty pre staršie generácie tak bývajú oneskorené. V hroších prípadoch menšie spoločnosti predčasne ukončia softvérovú podporu.

Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nové verzie Androidu vydáva samotný Google. Prvými smartfónmi, ktoré najnovší softvér dostanú, sú modely Google Pixel. Google zdrojový kód pre nový Android musí sprístupniť ďalším výrobcom, ktorí ho musia optimalizovať pre nimi používaný hardvér a zvyčajne ešte k tomu implementujú svoju vlastnú grafickú nadstavbu s prídavnými funkciami a špecifickými vlastnosťami. Tento proces býva veľmi zdĺhavý, čoho výsledkom je o niekoľko týždňov až mesiacov oneskorený príchod veľkej aktualizácie. Je to však daňou za možnosť vybrať si smartfón od rozličných výrobcov s rôznymi parametrami a predovšetkým zo všetkých cenových kategórií.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Používateľ môže byť po skončení softvérovej podpory rád, že dostane raz za tri mesiace nejaký ten bezpečnostný update. Nových funkcionalít sa však už spravidla nedočká. Dnes je už situácia lepšia, najmä pokiaľ ide o drahšie modely a o smartfóny od známych mien, ako napríklad od spoločností Samsung, Xiaomi, HONOR či OPPO (a ďalších). Tí ponúkajú až päťročnú podporu na bezpečnostné záplaty a trojročnú alebo dokonca až štvorročnú podporu na verziu operačného systému Android.

OPPO Find X5 Pro vs Google Pixel 6 Pro_0043 Veľká
Google Pixel 6 Pro a OPPO Find X5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ďalším dôležitým faktorom je cena Android zariadení. Tá je v priemere podstatne nižšia v porovnaní s iPhonmi, ktoré majú poväčšine prípadov prémiovú cenovku. Výrobca lacnejšieho Android smartfónu jednoducho nemusí mať financie alebo zamestnancov na to, aby sa staral o aktuálnosť jeho softvéru a radšej sa bude sústrediť na zákazníkov, ktorí si priplatili za prémiovejšie zariadenie.

Úlohu zohráva viacero faktorov

Je mnoho dôvodov, prečo sú na tom s aktuálnosťou softvéru iPhony lepšie ako Androidy. Jednu veľká výhoda je však na strane Androidu, a to komunita vývojárov, ktorá sa zaoberá vývojom alternatívnych ROM. Tie dokážu priniesť najnovší operačný systém aj na niekoľko rokov staré mobilné telefóny. Väčšina používateľov sa na inštaláciu alternatívnej ROM nedá, no tí, ktorým záleží na najnovších bezpečnostných záplatách a prídavných funkciách z novších verzií Androidu, po tejto možnosti pravdepodobne siahnu.

LineageOS logo čierne
Zdroj: lineageos.org

Náš tip
TIP na zariadenie: Toto je parádna centrála pre vašu inteligentnú domácnosť

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
5.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+