MojAndroid

Apple včera v San Franciscu predstavil to najlepšie čo mal k dispozícii, bude to však stačiť na konkurenciu s operačným systémom Android? Nový iPhone 6S priniesol viacero inovácií, ktoré zahŕňajú napríklad nový Force Touch displej, výkonnejší procesor Apple A9, ako aj lepší fotoaparát a pevnejšiu konštrukciu. Androidy však tento rok zaznamenali tiež veľký pokrok v oblasti výkonu, konštrukčného spracovania a kvality. Nehovoriac o funkciách, ktoré oproti minulým rokom pribudli, a ktorými sa Apple v nových iPhonoch na konkurenciu len doťahuje.

Náš tip
5 + 1 nových funkcií iPhone 6s, ktoré má Android už dávno

Jednou z hlavných noviniek iPhonu 6S a 6S plus je napríklad displej, ktorý dokáže rozoznávať tlak, akým sa ho dotýkate a túto funkciu dokáže využiť viacerými spôsobmi. Apple však nebol prvý kto prišiel s touto technológiou v smartfónoch (predbehol ho Huawei Mate S). Okrem toho cupertínska spoločnosť zaostáva aj rozlíšením zobrazovacieho panelu. Výrazne pred ním napreduje napríklad Xperia Z5 Premium, ktorá dokonca ponúka už 4K displej. Lepšie na tom sú napríklad aj Galaxy S6 edge, či LG G4, ktoré disponujú QHD zobrazovacou jednotkou. Apple mimochodom vo svojich smartfónoch ponúka rozlíšenie len 720p (iPhone 6S/4,7″ displej) alebo 1080p (iPhone 6S plus/5,5″ displej).

iphonevsandroid

Apple inak pristupuje aj k zvyšovaniu výkonu svojich zariadení. Zatiaľ čo Android výrobcovia sa častokrát vydávajú cestou zvyšovania počtu jadier, výrobca iPhonov ostáva verný čipu s dvoma jadrami. Nová generácia Apple A procesora prináša ale aj napriek tomu až o 70 % vyšší výkon ako predchodca a až o 90 % vyšší grafický výkon. Priame porovnanie s inými zariadeniami zatiaľ nie je k dispozícii a tak to, ako si nové iPhony počínajú v priamom porovnaní s Androidmi ostáva zatiaľ nezodpovedanou otázkou. Rovnakú filozofiu uplatňuje Apple aj pri kapacite pamäte RAM. Hoci nové iPhony disponujú “len” 2 GB operačnej pamäte, táto pre potreby iOS maximálne postačuje a tak nevidíme dôvod, prečo by veľkosť RAM mal Apple zbytočne navyšovať. U Android zariadení sa stala štandardom RAM s veľkosťou 3 – 4 GB.

Apple dobieha konkurenciu aj v oblasti rozlíšenie fotoaparátu. Tu sa rozhodol prejsť z 8 na 12 Mpix snímač, ktorý však stále nedisponuje optickou stabilizáciou. To však neznamená, že iPhone bude kvalitou snímkou zaostávať za svojou konkurenciou. Práve naopak, zariadenia spoločnosti patria aj napriek nižšiemu rozlíšeniu k najlepšie fotiacim mobilným telefónom na svete. Veľkú konkurenciu budú mať však v Samsungu Galaxy S6, LG G4, či novej Xperii Z5.  Porovnanie základných parametrov a funkcií nájdete v tabuľke vyššie.

Ktorý zo smartfónov by ste si vybrali vy? Bol by to nový iPhone 6S/6S Plus alebo práve niektorý z Android smartfónov?

iPhone 6S alebo radšej Android? Čo by ste si vybrali?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

10.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+