MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že výrobná cena prémiových mobilných zariadení je oveľa nižšia, ako predajná cena. Samozrejme, na tom nie je nič zvláštne, no niekedy je skutočne zaujímavé vidieť, koľko vlastne stojí výroba takej vlajkovej lode, ktorá sa v obchode predáva za niekedy skutočne vysokú sumu.

Najnovšie zistenia ukazujú, koľko vlastne stojí výroba nového iPhone 6s. Súčiastky dokopy stoja približne 234 USD, pričom 64 GB verzia telefónu sa predáva za 749 USD. To je teda poriadny rozdiel, no je zrejmé, že Apple nezarába na každom predanom iPhone 500 USD. Treba sem prirátať ešte množstvo ďalších nákladov, ktoré sú s predajom telefónu spojené. Takto ale máme aspoň predstavu o tom, koľko vlastne stojí samotné zariadenie.

cotd-091115

Najväčšiu časť tejto sumy zaberajú polovodičové súčiastky – ich cena je 127 USD. Sem patrí napríklad nový čip A9 s cenou 25 USD, 22 dolárov stoja senzory (NFC, Touch ID a iné) a 20 dolárov stojí 64 GB vnútornej flash pamäte. Okrem toho ešte 36 USD stoja rôzne antény a prvky pripojenia. Obrazovka, fotoaparát a batéria vyjdu spolu na 73 USD a ostatné komponenty sa postarajú o zvyšných 33 USD.  Aj tieto údaje nám naznačujú, čo všetko je vlastne zahrnuté do ceny zariadenia okrem jeho samotnej výroby.

Zdroj: Business Insider via IT News

17.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+