MojAndroid

Mobilný malvér je niečo ako strašidelný dom na konci dediny. Všetci o ňom hovoria, no len málokto ho naozaj videl a aj keď sa s ním stretol, zistil, že to bola vlastne jeho chyba. Vírus pre mobily a tablety totižto najčastejšie získa niekto pri inštalácii neoficiálnej aplikácie, prípadne pri sťahovaní neznámych súborov. A to je aj prípad prvého veľkého malvéru, ktorý sa v týchto dňoch šíri na iOS zariadeniach.

Správa o víruse pre iPhony a iPady pochádza z kolísky IT priemyslu – Palo Alto – kde sa výskumníkom podarilo odhaliť, že čínsky obchod s nelegálnymi aplikáciami pre OS X vkladá do počítačov infikovaný súbor, ktorý sa neskôr distribuuje do všetkých iOS zariadení, ktoré používateľ pripojí k PC cez USB. Priamo v iPhonoch a iPadoch bez jailbreaku potom vírus s menom Wirelurker inštaluje, ironicky, neinfikovanú aplikáciu na komiksy, ktorá však nemá potvrdený certifikát developera. Odborníci hlásajú, že ide iba o skúšku, či takýto typ vírusu funguje a majitelia infikovaných zariadení môžu neskôr utrpieť väčšiu škodu.

gummy-worm-and-apple

Horšie sú na tom zariadenia s jailbreakom, do ktorých zákerný vírus nainštaluje klony aplikácií TaoBao a AliPay, ktoré slúžia na aukcie a platby na známom serveri Alibaba. Tieto aplikácie potom skúmajú a zbierajú platobné údaje používateľov, ktoré sú neskôr zneužité. Celkovo bol z čínskeho obchodu s aplikáciami stiahnutý malvér Wirelurker už 356 104-krát, čo je už značné číslo. Výskumníci z Palo Alto už vyvinuli aj softvér, ktorým môžete svoje zariadenia otestovať. Ich odporúčanie je ale jasné a stručné: “Neinštalujte nič z alternatívnych obchodov, lebo vás to môže vyjsť ešte drahšie ako oficiálna cesta.” A náš záver? iOS nie je tak nezničiteľný, ako si väčšina z majiteľov zariadení s týmto systémom myslí. Všetky systémy majú svoje zadné dvierka, a tie do iOS boli práve odhalené. Zbytočné vtipy o deravom Androide a nakazenom robotovi si tak nechajte na inokedy, milí fanúšikovia Apple :-)

Zdroj: TheVerge, foto: sheknows

6.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+