MojAndroid

Pamätáte sa ešte na fenomén čierno/modrých, resp. bielo/zlatých šiat, ktorý svojho času rozdelil internet na dva tábory? Optická ilúzia, ktorú každý vnímal inak, bola skutočne zaujímavá. Teraz sa na internete objavila nahrávka, ktorá má podobný efekt – jedna skupina v nej počuje slovo “Yanny”, druhá “Laurel”. Do ktorej patríte vy?

Rozličné vnímanie frekvencií

Nahrávka sa najskôr objavila na sieti Reddit, kde si zaslúžila obrovské množstvo pozornosti. Narozdiel od prípadu so šatami, kedy bielo/zlatú videla oveľa menšia časť ľúdí, pri tejto nahrávke je pomer oveľa vyrovnanejší. Situácia je o to zaujímavejšia, že ak v nahrávke započujete jedno slovo, neviete si predstaviť, ako by niekto mohol počuť niečo iné. Teda v prípade, že sa vám sluch zrazu nezmení a vy budete počuť druhú verziu. Aj to sa už niekoľkým poslucháčom stalo.

Portál The Verge už priniesol aj možné vedecké vysvetlenia. Keďže ide o pomerne zašumenú nahrávku, určitú časť zvuku si mozog dotvára sám, a tak svoju rolu hrá aj to, čo v nahrávke chcete počuť, resp. čo si myslíte, že budete počuť. To by ale samo o sebe zrejme nestačilo. V tejto konkrétnej nahrávke sa totiž vyskytujú zvuky pozostávajúce z viacerých frekvencií. Práve šum v nahrávke a podobnosť frekvencií môže spôsobiť, že si váš mozog jednoducho vyberie jednu verziu nahrávky.

Okrem toho, rozdiely sú aj v našich ušiach, ktoré registrujú rôzne frekvencie s rôznou citlivosťou. Práve táto nahrávka tak dokonale demonštruje tieto rozdiely aj u nás v redakcii. Kým ja jednoznačne počujem slovo Laurel a neviem si predstaviť v tej nahrávke nič iné, zvyšok redakcie zasa počuje Yanny. Ako je to u vás?

Čo počujete v nahrávke vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
16.5.2018
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+