MojAndroid

O inovatívnom spôsobe cestovania známom ako Hyperloop sme vám začiatkom tohto roka už písali. Ide o špeciálne trubice, v ktorých sa pohybujú kapsule s cestujúcimi nadzvukovou rýchlosťou. Autorom tejto koncepcie testovania je známy filantrop a majiteľ spoločnosti Tesla – Elon Musk. Hoci je to neuveriteľné, no tento typ prepravy by sme si mohli vyskúšať medzi prvými na svete. Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies totižto uvažuje nad vybudovaním spojenia medzi Bratislavou a Viedňou, dvomi najbližšie položenými hlavnými mestami na svete. Neskôr majú nasledovať aj ďalšie európske krajiny.

Dirk Ahlborn-hyperloop

Dirk Ahlborn pri návšteve Slovenska (foto: Ministerstvo hospodárstva SR)

Plány spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies potvrdil na stretnutí s vládnymi zástupcami, výskumníkmi, podnikateľmi a študentami techniky a dizajnu priamo CEO Hyperloopu, Dirk Ahlborn. Ten navštívil Slovensko medzi 7. a 9. marcom, pričom so zástupcami Slovenska rokoval najmä o možnej spolupráci na vybudovaní spomínanej trasy. Tá by mala okrem prepravy slúžiť aj ako zdroj energie. Na vrchu trubíc sú totižto umiestnené solárne panely, ktoré poháňajú samotné kapsule, no z energie čerpajú len 10%. Ostatných 90% by mohlo byť transportovaných do okolitých domov a firiem.

hyperloop-2

Náš tip
Hyperloop je cestovanie budúcnosti, postupne sa stáva realitou

V súčasnosti existujú na svete iba 2 spoločnosti – Hyperloop Technologies a Hyperloop Transportation Technologies – ktoré budujú koncept cestovania v kapsuliach. Obe spoločnosti aktuálne budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Návšteva Dirka Ahlborna signalizuje, že Slovensko sa stáva celosvetovo rešpektovaným partnerom v oblasti inovačných technológií a výskumu. Sami sme zvedaví, kedy sa Hyperloop na Slovensku stane skutočnosťou a už teraz bažíme po ďalších informáciách. O tejto téme vás budeme v blízkej budúcnosti rozhodne ešte informovať.

Zdroj: MHSR

10.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+