MojAndroid

Počúvanie hudby je jednou z tých činností, ktoré so svojim smartfónom vykonáva veľká časť používateľov. V priebehu rokov sme si už zvykli na to, že pre prístup k veľkému množstvu hudby nemusíme so sebou nosiť dedikované zariadenie s veľkým úložným priestorom. Neustále rastúce rýchlosti mobilného internetové pripojenia sa z veľkej miery postarali o to, že služby na streamovanie hudby si u nás získavajú čoraz viac fanúšikov a podporovateľov. S príchodom leta je možné, že váš smartfón bude zdrojom hudby na letných zábavách a posedeniach s priateľmi, a tak sme si pre vás pripravili výber tých najlepších hudobných streamovacích služieb, ktoré máte k dispozícii.

Spotify

Zrejme najpoužívanejšou službou na streamovanie hudby je Spotify. Táto služba prechádza vývojom v čase a ponúka stále viac zaujímavých funkcií. V poslednej dobe sa zmenil aj spôsob, akým môžete za službu platiť, a tak bude možno pre niektorých používateľov ešte atraktívnejšia. Výhodou služby ale je, že je dostupná aj úplne zadarmo. V tejto verzii má ale služba množstvo obmedzení a hoci máte prístup k celej knižnici s vyše 20 miliónmi skladieb(údaj nebol dlhšie aktualizovaný), počúvanie môže byť značne obmedzené.

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Spotify (12.časť)

Spotify desktop

To znamená, že ak nebudete chcieť za službu platiť, budete si musieť zvyknúť na neraz pomerne dlhé reklamy či obmedzenia v počte preskočení skladieb vo vašom playliste. Výhodou služby ale je, že ju môžete používať z prakticky akéhokoľvek zariadenia. K dispozícii je aplikácia pre smartfóny, tablety aj počítače a hudbu môžete počúvať dokonca aj z prostredia webového prehliadača. K dispozícii vám je množstvo funkcií a dopredu pripravených playlistov, ktoré sú zoradené podľa hudobného žánra, ale aj podľa vašej nálady či aktivity. Okrem toho je k dispozícii aj funkcia Discover Weekly, kde vám Spotify každý týždeň odporučí skladby, ktoré by sa vám mohli páčiť na základe vašich preferencií.

Čo ale dostanete v platenej verzii? Výhod je hneď niekoľko – žiadne reklamy, možnosť prehrávania skladieb vo vyššej kvalite a aj ich ukladanie do pamäte telefónu. Predplatné služby pritom stojí v základe 5,99 EUR mesačne. Po novom je ale možné využiť aj skvelé rodinné plány, ktoré stoja iba 8,99 EUR mesačne a službu môžu naplno využívať až šiesti používatelia súčasne. Ak ste doteraz za hudbu nikdy neplatili, možno sa vám to zdá ako vysoká čiastka. V porovnaní s konkurenciou to ale nie je až také hrozné a množstvo funkcií, ktoré vám Spotify prináša, ľahko vyváži túto cenu. Ak by ste si neboli istí, že chcete za službu hneď platiť, môžete vyskúšať 30-dňovú skúšobnú dobu, kedy môžete využívať všetky prémiové funkcie a až potom sa rozhodnete, či chcete za službu platiť aj naďalej.


Hudba Google Play

Veľmi slušnú hudobnú službu ponúka v obchode Play aj Google. Hudba Google Play je zaujímavá najmä pre tých používateľov, ktorí chcú skombinovať skladby z online knižnice s ich vlastnými skladbami, ktoré už majú vo forme hudobných súborov uložené niekde v počítači alebo inom zariadení. Služba vám umožňuje nahrať si až 50 000 vlastných skladieb a vytvoriť si tak špecifické a dokonale prispôsobené zoznamy skladieb.

Aj tu ale platí, že službu si naplno užijete až v platenej verzii. V takom prípade budete mať k dispozícii špeciálne rádio so skladbami podľa aktivít, nálady alebo situácie tak, ako to je aj v prípade konkurenčnej služby Spotify. Okrem toho získate pohodlné počúvanie bez reklám a možnosť preskočiť neobmedzené množstvo skladieb. Aj v tomto prípade platí, že možnosť počúvať skladby v offline režime je možné iba s aktívnym predplatným. Poteší tu aj databáza s až 35 miliónmi skladieb, vďaka čomu tu skutočne nájdete všetko, na čo si pomyslíte.

Hudba Google Play desktop

Aj službu Hudba Google Play si môžete užívať na všetkých svojich zariadeniach. K dispozícii sú už aj rôzne verzie aplikácie pre počítače, no tu si službu užijete najmä prostredníctvom webovej aplikácie, keďže experimentálne verzie desktopových aplikácií ešte nefungujú na 100 % alebo im niečo z funkcionality plnohodnotnej služby chýba. Iba nedávno do Hudby Google Play pribudla aj možnosť importovať podcasty, čo je oblasť, s ktorou experimentuje aj konkurencia. Väčšina z týchto nových funkcií je ale zatiaľ dostupná iba v zahraničí a u nás si skôr užijeme iba štandardné počúvanie hudby.

V rámci Hudby Google Play je tiež možné kupovať si z obchodu Play jednotlivé skladby a celé albumy, no predplatné vám zabezpečí prístup ku všetkým týmto skladbám. Aj v tomto prípade je k dispozícii 30-dňová skúšobná verzia, no potom stojí služba 5,49 EUR mesačne. To je síce trochu menej ako v prípade Spotify, no cenová hladina je veľmi podobná a je iba na vás, ktorá služba sa vám bude páčiť viac.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma


Apple Music

Svoju hudobnú streamovaciu službu predstavila aj spoločnosť Apple a hoci to pre niekoho mohlo byť prekvapením, služba je k dispozícii aj pre platformu Android. Aplikácia Apple Music je jednou z mála, ktoré spoločnosť z Cupertina vôbec v obchode Play ponúka, no v tomto prípade nejde o žiaden žart ale o plnohodnotnú službu určenú na streamovanie hudby. Tá má pred konkurenciou náskok najmä v tom, že ponúka trojmesačnú skúšobnú dobu, počas ktorej si môžete službu vyskúšať.

Náš tip
Move to iOS od Apple je jednou z najhoršie hodnotených aplikácií v obchode Play

Nevýhodou je, že bez predplatného si službu neužijete. Za tri mesiace si ale už budete zrejme istí, či ste ochotní platiť alebo nie. Aj v tomto prípade máte k dispozícii vyše 30 miliónov skladieb, takže budete mať k dispozícii skutočne bohatý výber a nebudete sa v tomto smere musieť obmedzovať. Aj v tomto prípade budete mať k dispozícii všetky rôzne funkcie a možnosti pre počúvanie tej správnej hudby v správnom čase. Možno zaujímavejšie je v tomto prípade Beats 1 rádio, ktoré patrí medzi obľúbené internetové rádiá.

Hoci ide o službu od Apple, potešia aj špeciálne funkcie pre Android aplikáciu. Na mysli máme napríklad službu Connect, ktorá umožňuje umelcom ostať v bližšom kontakte s fanúšikmi. Umelci môžu vytvárať obsah, prispievať textom, fotografiami, hudbou a videami a fanúšikovia tak môžu nahliadnuť aj do zákulisia svojich obľúbených spevákov a hudobných skupín.

Po prvých troch mesiacoch služby si za Apple Music zaplatíte presne toľko, ako v prípade Spotify. To znamená 5,99 EUR mesačne za jedného používateľa alebo 8,99 EUR za rodinné predplatné. Vzhľadom na obrovskú databázu skladieb to nepovažujeme za prehnanú sumu a je možné, že intuitívne prostredie a niektoré špecifické funkcie budú niektorým používateľom vyhovovať viac ako v prípade konkurenčných riešení.

Verzia: 2.4.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.4.1
Aktuálna cena: Zdarma


Deezer

Deezer je hudobná služba, ktorú na Slovensku spopularizoval operátor Telekom, keď predplatné k službe svojho času zahŕňal k niektorým svojim paušálom. Aj bez toho ale ide o plnohodnotného konkurenta pre niektoré vyššie zmieňované služby a je možné, že používatelia si na túto službu tak zvykli, že jej teraz dávajú prednosť pred konkurenciou.

Deezer web

Služba tiež prešla v priebehu svojho fungovania vývojom. Databáza s vyše 30 miliónmi skladieb je na úrovni svojich konkurentov a aj po funkčnej stránke veľmi nezaostáva. Tiež si tu môžete vytvárať klasické playlisty a dokonca si môžete nechať zobraziť aj text k niektorým skladbám. Nechýba ani funkcia FLOW, ktorá v tomto prípade pomôže objaviť nové skladby tak, ako to robia podobné funkcie v konkurenčných službách.

Aj v tomto prípade máte k dispozícii 30-dňovú skúšobnú lehotu, počas ktorej môžete využívať všetky funkcie aplikácie. Po tom budete musieť každý mesiac platiť 5,99 EUR, čo sa javí ako stredná cesta, ktorou sa vydali mnohí poskytovatelia hudobných streamovacích služieb. Za túto sumu dostanete bonusy v podobe neobmedzeného počúvania bez reklám a prerušovaní. Nezľaknite sa ale oficiálnej informácie na stránke Deezer, kde sa zobrazuje cena 9,99 libier. Až keď sa pokúsite zaregistrovať zistíte, že služba skutočne stojí iba necelých šesť eur.

Aj v tomto prípade ale získate možnosť stiahnuť si skladby a počúvať ich v offline režime a vďaka predplatnému tiež získate možnosť počúvať skladby vo vyššej kvalite. Okrem toho je dostupná aj verzia zadarmo, no tá je pomerne obmedzená a využijete ju iba na počítači. Pre smartfón vám bude k dispozícii iba funkcia Flow a mixy a celkovo môžete hudbu používať iba v obmedzenej kvalite, čo môže byť nepríjemné napríklad pri prehrávaní na kvalitnej sústave reproduktorov alebo v kvalitných slúchadlách.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma


Toto sú štyri najrozšírenejšie hudobné streamovacie služby, ktoré u nás nájdete a ktoré ponúkajú plnohodnotný zážitok z počúvania hudby. Ich cieľom je, aby si používatelia prestali načierno sťahovať hudbu do svojich zariadení, ale aby za minimálny mesačný poplatok získali prístup k obrovskému množstvu skladieb a už nikdy nehľadali hudbu na iných miestach. Každá z nich má niektoré vlastné výhody a silné stránky, ale aj zápory. V mnohom sa podobajú, no každá je tiež niečím špecifická. Aj vďaka skúšobným verziám ale môžete zistiť, ktorá je správne práve pre vás. Okrem toho sú ale na svete aj ďalšie služby, ktoré by ste možno pre počúvanie hudby mohli využiť.

Náš tip
V SoundCloud nájdete aj všetky MôjAndroid Podcastu

Známa je služba Grooveshark, ktorá svojich používateľov láka najmä svojou bezplatnou verziou, no jej fungovanie vytvára konflikty s autorskými právami a nie je plnohodnotným konkurentom pre vyššie spomínané služby. Aj služba SoundCloud má svoje výhody a spoločnosť iba nedávno predstavila konkurenta SoundCloud GO, čo je znovu klasická hudobná streamovacia služba, no tá u nás zatiaľ dostupná nie je. To platí aj o ďalších podobných službách, ktoré by náš trh zrejme iba zbytočne presýtili. Štyri plnohodnotné streamovacie služby sú na naše pomery tak akurát. Ktorá z nich je vaša obľúbená a prečo? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Ktorá hudobná služba je vaša najobľúbenejšia?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

29.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+