MojAndroid

USA sa rozhodli oficiálne označiť čínsku firmu Huawei za špióna. Aké to vyvolá následky sa zatiaľ iba špekuluje, u nás je však táto firma považovaná za bezpečnú. Žiadny náznak pocitu nebezpečia. No v Čechách je už vylučovaná z verejných tendrov.

Špióni idú z východu

Americké Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo svoju žalobu proti Huawei. Je to prvý krok, ktorým sa táto čínska firma oficiálne dostáva pod status špióna, keďže práve za špionáž znie obvinenie. Celý proces a obvinenie je založené na prípade krádeže dizajnu a fungovania robota na testovanie telefónov, ktorý vyvinula americká spoločnosť T-Mobile. Robot s označením Tappy bol zo strany operátora k dispozícii výrobcom telefónov, ktorý na ňom mohli testovať svoje zariadenia. Americká vláda tvrdí, že Tappy tak okúzlil predstaviteľov spoločnosti Huawei, že mali za úlohu od amerických zamestnancov T-Mobile zisťovať všetky technické detaily, nakoniec jeden zo zástupcov Huawei ukradol jeho robotické rameno, aby ho dokázali preskúmať a skopírovať. Samozrejme, robot bez svojho ramena vzbudil pozornosť a tak sa na celú snahu Huawei prišlo a začalo sa vyšetrovanie. To vyústilo do podania žaloby. Huawei, samozrejme, odmieta, že by sa k podobnej aktivite jeho zamestnanci v USA odhodlali, vníma celý proces iba ako tlak na svoje aktivity, ktorý už v USA graduje a začal ho prezident Trump, keď obvinil spoločnosť zo špionáže a prípravy na ňu cez 5G siete.

robot Tappy

Samozrejme, konkrétny prípad špionáže sa nepotvrdil, teda zatiaľ. Podanie žaloby kvôli robotovi je iba prvým krokom, ktorý však neobviňuje Huawei zo sledovania vlády a jej predstaviteľov cez komunikačné siete. Osobne predpokladám, že je to iba začiatok a tlak sa bude stupňovať. Príkladom postupného zákazu pre Huawei je aj Česko. Tamojšie Generálne finančné riaditeľstvo vyhlásilo verejnú zákazku na vybudovanie web portálu Moje dane, ktorý má slúžiť pre občanov a firmy na správu a informácie o daniach a ich komunikáciu s daňovými úradmi. Finančné riaditeľstvo sa však rozhodlo, že nebude riskovať a spoločnosť Huawei z tendra vylúčilo. Je to prvá reakcia českého úradu na varovanie, ktoré ešte na sklonku minulého ruku vydal český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Údajne sa aj iné firmy z Čiech chystajú na podobnú reakciu pri vyhlasovaní svojich zákaziek. A situácia na Slovensku? Zásadne odlišná.

Slovensko s Huawei nemá žiadny problém

Situácia u nás je presne opačná, ako sa vyvíja v niektorých krajinách. Oficiálne vyhlásenie našej vlády je jasné:

Nemáme žiadne oficiálne informácie od slovenských tajných služieb, ktoré by poskytli konkrétne dôvody, prečo by sme mali Huawei považovať za hrozbu.

Máme teda dôvod na obavu? Ako bežný zákazník zrejme nie, prečo sa však tak diametrálne odlišujú pohľady vlád, je otázne. Ak by sme vyhlásenie českého úradu pre kyber-bezpečnosť brali za relevantné, potom ako susedná krajina musíme dospieť k identickým alebo podobným záverom. U nás však nie je dôvod na obavu, Huawei tu svoje špionážne aktivity nevyvíja, a tak môžu všetci spokojne spávať.

4.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+