MojAndroid

Svetu je už dobre známe, že Huawei kvôli kauze s USA musel začať pracovať na vlastnom operačnom systéme. Vlastne pracuje na ňom už dlhšie, no teraz o to intenzívnejšie. A hoci je jeho vývoj v dosť pokročilej fáze, spoločnosť sa aj tak rozhliada po ďalších alternatívach. Jednou z nich by mohol byť aj Sailfish OS. Nedávno o tom informovali zahraničné médiá.

Sailfish OS v kocke

Ak ste ešte nikdy nepočuli o operačnom systéme Sailfish, asi nie ste jediní. Tento systém určite patrí medzi menej známe a je na to aj dobrý dôvod. Jednoducho sa neujal tak ako Android alebo iOS, hoci má zopár triumfov v rukáve. Okrem iných je to aj open-source softvér a používatelia majú otvorené možnosti prispôsobiteľnosti. Hoci aj Android sa radí medzi open-source programy, používateľom dáva len minimálnu slobodu.

huawei alterantivny os sailfish
Operačný systém Sailfish je dostupný aj pre niekoľko modelov Sony

Ďalším zameraním Sailfish OS je súkromie. Spoločnosť Jolla stojaca za ním sa pýši tým, že vaše dáta nepredáva aplikáciám tretích strán bez vášho súhlasu. Rovnako je to aj so zbieraním dát, ktoré sa bez vášho súhlasu nedáv realizovať. Sailfish momentálne beží len na pár smartfónoch, ale dá sa nainštalovať na Sony Xperia X, XA2, XA2 Plus a XA2 Ultra.

Čína nadväzuje vzťahy s Ruskom

Len nedávno sa do správ dostalo, že CEO Guo Ping rokoval s Konstantinom Noskovom, ministrom digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruska. Predmetom rozhovoru malo byť aj použitie operačného systému Aurora OS. Ten stavia na Sailfish OS a už teraz s ním Huawei testuje niekoľko zariadení.

huawei rokovanie s ruskom
Huawei by mohol časť svojej výroby presunúť do Ruska

Okrem iného sa počas rozhovoru spomenulo aj to, že čínsky gigant by mohol svoju výrobu presťahovať do Ruska. V takom prípade by išlo hlavne o továrne na výrobu procesorov a smartfónov. Človek, ktorý by tieto dva národy spojil, je Grigory Berezkin, majiteľ vývojárskej skupiny stojacej za Aurora OS.

Čo si o takomto riešení myslíte? Siahne podľa vás Huawei po cudzej alebo vlastnej alternatíve Androidu? Napíšte nám o tom do diskusie pod týmto článkom. Celú kauzu takisto nezabúdajte sledovať na našej stránke mojandroid.sk/tag/kauza-huawei-a-usa/.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
HongMeng OS od Huawei má byť až o 60 % rýchlejší ako Android

Náš tip
Google mení postoj a chce udržať Android na Huawei zariadeniach

16.6.2019
Zdroj: Android Authority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+