MojAndroid

Čínsky technologický gigant Huawei zažíva krušné obdobie. Americká vláda mu začala pod nohy hádzať jedno poleno za druhým vo forme čoraz prísnejších sankcií a obchodných obmedzení. Administratíva sa pritom odvoláva na ochranu záujmov národnej bezpečnosti, prakticky rovnako ako v najnovšom prípade sociálnej siete TikTok.

Situácia sa naťahuje už poriadne dlho, no v ostatných mesiacoch sa začala vyostrovať a do platnosti vstúpili ďalšie nariadenia, ktoré pre obchodné vzťahy a produkciu zariadení Huawei neznamenajú nič dobré. Už dlhší čas je preto jasné, že celé to bude mať negatívny dopad na výrobu a predaje smartfónov značky Huawei.

Problémy sa prejavia

Aký veľký problém to bude predstavovať z dlhodobého hľadiska sa hodnotí ťažko. Veci sa menia takmer zo dňa na deň a do hry vstupujú noví hráči, ktorí by chceli čínskej spoločnosti pomôcť svojimi čipmi a technológiami. O možných výnimkách sa už šepká, no kým vstúpia reálne do platnosti, tak sa Huawei musí pripraviť na nejednu krutú ranu.

Najnovšie informácie z prostredia analytických spoločností uvádzajú, že čínsky technologický gigant by sa mal pripraviť na pokles v dodávkach smartfónov na úrovni 30%.

Ďalšia vlna sankcií zo strany USA totiž poriadne zamáva čínskym smartfónovým trhom. Pôvodné analýzy uvádzali, že Huawei tento rok vyrobí a dodá približne 190 miliónov smartfónov, no sprísnení amerických opatrení bolo toto číslo dodatočne znížené o 10,5% na 170 miliónov smartfónov.

Medziročný prepad o 70 miliónov

V porovnaní s produkciou z roku 2019, kedy Huawei dodal 240 miliónov smartfónov ide o skutočne dramatický pokles. Na túto skutočnosť upozornila spoločnosť TrendForce.

Už teraz nepriaznivo vyzerajúca situácia sa navyše môže ešte zhoršiť, no rovnako tak sa môže otočiť k lepšiemu. Všetko to prakticky závisí od toho, či technologické firmy získajú potrebné výnimky na spoluprácu s firmou Huawei.

TrendForce pritom upozorňuje, že Huawei sa primárne zameriava na čínsky trh, no ani tu to nemá ľahké kvôli silným rivalom ako Xiaomi, Oppo a Vivo. Napriek tomu všetkému sa očakáva, že Huawei si v roku 2020 udrží trhový podiel na úrovni 14%.

Náš tip
Huawei P30 Lite nedostane EMUI 10.1, podpora končí
23.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+