MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Žiadne veľké kompromisy

Huawei P9 Lite (2017) ponúka 5,2“ IPS LCD displej s Full HD rozlíšením. Hoci táto veľkosť nie je úplne neštandardná, predsa sa v strednej kategórii skôr stretávame s 5“, či rovno 5,5“ zariadeniami. Zvolenú veľkosť displeja by sme mohli odôvodniť aj softvérovými navigačnými tlačidlami, ktoré v mnohých prípadoch zaberajú určitý priestor na obrazovke.

V každom prípade, displej zaberá „iba“ 69,5 % prednej strany. To by kedysi bola nadštandardná hodnota, no dnes už je to pomerne málo. Dobrou správou je, že telefón je napriek tomu možné ovládať jednou rukou, teda ak nemáte vyslovene malé dlane.

Samotný displej je skutočne kvalitný a v tejto triede zariadení určite nadpriemerný. Ponúka veľmi pekné farby, ktoré sú navyše pomerne reálne. Nezaregistrovali sme žiadne neprirodzené zafarbenie, no ak by sa vám teplota farieb nezdala, môžete si ju v nastaveniach upraviť.

Samostatnou kapitolou je prepracovaný nočný režim, ktorý dá displeju žltkastý až žltý nádych podľa vašej preferencie. Už tradične tento režim tlmí modré svetlo, ktoré je nepríjemné najmä v úplnej tme a ktoré môže nepriaznivo pôsobiť na váš spánok.

Okrem toho je možné nastaviť si aj špeciálne zobrazenie na priamom slnku. Tu je telefón už beztak veľmi schopný a maximálny jas displeja je na skutočne veľmi vysokej úrovni. Tento špeciálny režim už ale tradične mení kontrast tak, aby bol text čitateľnejší, a to aj za cenu straty určitej kvality zobrazovaných farieb. Tento režim si ale môžete pokojne vypnúť, pretože displej je bez problémov čitateľný aj na priamom slnku.

Celkový zážitok trošku zhoršuje viditeľný čierny rámik a aj vzduchová medzera medzi displejom a ochranným sklom. To všetko sú ale iba miniatúrne nedostatky, ktoré si mnohí používatelia možno ani nevšimnú. Predsa len je telefón určený pre menej náročných zákazníkov, ktorých ale prekvapí množstvom svojich kvalít. Tieto spomínané nedokonalosti si uvedomujeme azda iba preto, lebo často prichádzame do styku s telefónmi z oveľa vyššej cenovej kategórie, do ktorej ale P9 Lite nepatrí.

Celkovo tak patrí displej medzi prednosti novinky od Huawei. Pozorovacie uhly sú dokonalé, jas ideálny a podanie farieb skvelé a ešte k tomu aj prispôsobiteľné. Veľmi dobre počas nášho testovania fungoval aj automatický jas, takže sa nemusíte báť jeho použitia.

Výkon a pamäť: Pri náročnejších úlohách sa zapotí

Smartfón Huawei P9 Lite (2017) sa svojim výkonom radí presne do strednej triedy zariadení. Ponúka vlastný procesor HiSilicon Kirin 655, ktorému sekundujú 3 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte. Tú je možné rozšíriť pamäťovými kartami, čo je pri tejto základnej kapacite určite vhodné. Po nainštalovaní všetkých aplikácií a stiahnutí niekoľkých desiatok skladieb cez Spotify nám nezostali v pamäti voľné ani 3 GB. A to sme v telefóne nemali žiadne fotografie a videá a ani žiadne nadbytočné aplikácie.

Čo sa týka samotného výkonu, je zrejmé, že telefón v tejto cenovej kategórii tu nebude excelovať. Napriek tomu musíme výrobcu pochváliť za skvelé vyladenie systému a nadstavby. Vďaka tomu je práca s telefónom skutočne veľmi jednoduchá a systém je plynulý a responzívny. To isté môžeme povedať o jednoduchších aplikáciách ako sociálne siete či komunikačné nástroje, kde sme s telefónom nemali absolútne žiadne problémy.

Náročnejšie operácie ale P9 Lite tak ľahko nezvláda. Tu narazíte na zaváhania a problémy, kvôli ktorým sa týmto úkonom zrejme radšej vyhnete. Na mysli máme hranie náročnejších hier, prezeranie objemných stránok či používanie hardvérovo náročnejších aplikácií. Najviac problémov sme mali s aplikácii fotoaparátu, kde sme často narazili na zaseknutia a zaváhania, ktoré nás stáli dobrú fotku.

Je preto zrejmé, že telefón je určený pre menej náročných používateľov. Tých poteší dobrou odozvou a plynulým prostredím, s ktorým je radosť pracovať. Nemôžeme ale povedať, že telefón naplní očakávania najnáročnejších používateľov. Tí by mali s nedostatkom výkonu určite problémy. Sme ale radi, že slabší výkon sa neprejavuje pri bežných operáciách.

Čo sa týka multitaskingu, 3 GB RAM sa postarajú o to, že budete mať otvorených niekoľko posledných aplikácií a prepínanie medzi nimi bude jednoduché. Nemôžete ale očakávať, že nájdete otvorenú aplikáciu, s ktorou ste naposledy pracovali pol dňa dozadu. Na druhej strane, pravidelne sme mali k dispozícii približne polovicu pamäte RAM, čo tiež možno prispelo k plynulému zážitku pri práci s telefónom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
31.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+