MojAndroid

Zdá sa, že spoločnosť Huawei vystriedala výrobcov ako Samsung či kedysi aj HTC v kategórii firiem s extrémne širokým portfóliom zariadení. Hoci v posledných rokoch sme sa dočkali viacerých Huawei a Honor smartfónov, ktoré konkurujú tým najlepším na trhu, čínsky výrobca stále prináša dostupnejšie zariadenia, ktoré zaujmú najmä pomerom ceny a výkonu. Takým je aj dostupný model Huawei P9 Lite (2017).

Balenie – iba to najdôležitejšie

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Huawei P9 Lite (2017) nám prišiel zabalený v kompaktnej škatuli. Z tej sa vyberá zaujímavo z boku, pričom iba jednoducho vykĺzne. Telefón tak nie je položený navrchu ako pri väčšine iných zariadení. To je ale iba kozmetický detail. Rovnako sa zo škatule vyberá zvyšok príslušenstva a dokumentácie. Nájdeme tu klasický napájací adaptér s microUSB káblom, ale zaujmú aj pribalené slúchadlá. Žiaľ, nejde o klasické štuplíky, ale úplne štandardné slúchadlá do uší. Tie nemusia každému pasovať, no už aj ich prítomnosť je nadštandardná.

Konštrukcia a dizajn: Úsporný, no elegantný

Nedajte sa pomýliť – Huawei P9 Lite (2017) nie je súčasnou dostupnejšou verziou vlajkovej lode. Tou je Huawei P10 Lite, ktorý sa na svojho výkonnejšieho súrodenca aj podobá. Huawei P9 Lite (2017) pochádza z ešte dostupnejšej kategórie zariadení a ide o akéhosi nástupcu legendárneho modelu P8 Lite spred dvoch rokov, ktorý bol svojho času jedným z najpredávanejších zariadení na trhu.

Ak by sme novinku brali ako pokračovanie tejto línie, vylepšení by sme našli obrovské množstvo. Práve konštrukcia a dizajn telefónu sú tými aspektami, ktoré skutočne zaujmú.

Hlavnú rolu tu hrá sklo, ktorým je pokrytá celá predná aj zadná strana telefónu. Okrem toho zariadenie ponúka veľmi minimalistický dizajn, a tak sa sklenený kryt skutočne vyníma. Telefón má pritom rozmery 147,2 x 72,9 x 7,6 mm a hmotnosť 147 gramov. To na 5,2“ zariadenie nie je úplne najmenej, no napriek tomu sa v ruke drží veľmi dobre a s jeho ovládaním sme nemali žiadne problémy.

Spredu pôsobí Huawei P9 Lite (2017) veľmi tradične. Pod displejom nájdeme logo výrobcu, nad ním zasa reproduktor pre hovory, štandardný proximity a ambient light senzor a predú kameru. Rámik po bokoch displeja je minimálny, no najmä brada pod displejom celé zariadenie zväčšuje. Nenájdeme tu hardvérové navigačné tlačidlá, a tak táto časť dizajnu pôsobí dosť neesteticky.

Dva kusy skla sú spojené plastovým rámom. Veru tak, nejde o kov, čo je trošku škoda. Na druhej strane, plast je veľmi dobre spracovaný a na prvý pohľad by ste si ho s kovom možno aj pomýlili.

Ovládacie prvky sú tu rozmiestnené štandardne. Napravo nájdeme dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a pod ním aj tlačidlo napájania. Hore sa nachádza 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a štrbinka sekundárneho mikrofónu. Naľavo je umiestnená zásuvka pre SIM a microSD kartu. Dole nájdeme klasickú zostavu – dvojitú mriežku, pričom za tou pravou sa aj skutočne nachádza reproduktor. V strede je umiestnený microUSB port.

Práve táto časť konštrukcie navráva, že ide o zariadenie nižšej triedy. Keď si to uvedomíme, pochopíme, že použitie lacnejšieho plastu a staršieho microUSB konektoru je tu na mieste a nijako to výrobcovi nevyčítame.

Zadná strana ale zasa pôsobí luxusne. Veľmi nám pripomína aktuálne Pixel smartfóny, no je ešte jednoduchšia. Minimalistické sklo je poznačené iba skenerom odtlačkov v hornej časti a šošovkou fotoaparátu s diódou LED blesku v úplne ľavom hornom rohu. Inak tu nájdeme iba logo výrobcu a certifikačné informácie v dolnej časti.

Aj vďaka tomu pôsobí zariadenie skutočne veľmi elegantne. Na druhej strane, úplne plochá zadná strana bez akýchkoľvek prekážok či vystúpenej šošovky spôsobuje, že Huawei P9 Lite (2017) je zrejme najšmykľavejšie zariadenie, aké sme kedy držali v ruke. Telefón sa šmýka na drevenom stole, na vankúši v posteli, ale aj v ruke pri bežnom používaní. Určite preto odporúčame použitie ochranného krytu či puzdra, aj keď to zakryje inak veľmi pekný dizajn.

Skener odtlačkov: Znovu fantastický

Mohli by sme povedať, že Huawei je priekopníkom v oblasti skenerov odtlačkov medzi Android smartfónmi. Ide o jedného z prvých výrobcov, ktorí implementovali skener odtlačkov skutočne dobre. A to nie iba po kvalitatívnej, ale aj funkčnej stránke.

Huawei P9 Lite (2017) nie je žiadnou výnimkou. Telefón ponúka vysoko kvalitný skener odtlačkov, ktorý funguje takmer okamžite po priložení prstu. S rozpoznaním odtlačku sme nemali absolútne žiadne problémy a počas testovania skener fungoval prakticky bez zaváhania.

Huawei znovu pribalil už tradičnú kolekciu skvelých funkcií, ktoré využijete práve prostredníctvom skeneru odtlačkov. Ide o šikovné gestá, ktoré vám uľahčia navigáciu v systéme a ovládanie určitých prvkov a aplikácií. K dispozícii je naše obľúbené gesto, kde pri dlhšom podržaní v aplikácii fotoaparátu nasnímate fotku. To sa môže na prvý pohľad zdať zbytočné, no oceníte to najmä v prípadoch, keď naťahujete ruku ďaleko pred seba a chcete zhotoviť selfie. V takomto prípade je pomerne krkolomné stláčať spúšť na displeji, pričom ukazovák prirodzene zapadne na úroveň skeneru.

Ďalej môžete stlačením a podržaním snímača zdvihnúť hovor či zastaviť budík. Ďalej sú k dispozícii gestá potiahnutím. Prejdením hore/dolu kdekoľvek v systéme stiahnete, resp. zasuniete notifikačnú lištu. Prejdením sprava doľava a opačne sa zasa viete pohybovať v galérii pri zobrazení fotografií na celú obrazovku.

Hoci niektoré z týchto gest možno všetci používatelia nevyužijú, my sme ocenili minimálne možnosť gestom zhotoviť selfie. Na škodu nie je ani ovládanie notifikačnej lišty, čo ocenia najmä používatelia s menšími rukami, ktorým sa nechce načahovať na horný kraj obrazovky.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
31.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+