MojAndroid

Huawei P9 patril v minulom roku k najlepšie predávajúcim sa smartfónom čínskej spoločnosti. V uplynulých mesiacoch sa Huawei-u podarilo dodať viac ako 10 miliónov kusov tohto zariadenia, z ktorých jeden skončil aj v našej redakcii. P-deviatku sme s menšou prestávkou používali takmer celý rok, a to už od predstavenia v apríli minulého roka. Počas tohto obdobia sme si ho veľmi obľúbili, a to nielen pre jeho prémiový dizajn a príjemné rozmery, ale aj pre výborný fotoaparát a operačný systém, ktorý len prednedávnom dostal aktualizáciu na Android 7.0 Nougat. Ako teda hodnotíme Huawei P9 po takmer roku používania?

Náš tip
Huawei P9: Ide na to inak | RECENZIA

(+) Konštrukčné spracovanie

Huawei pri návrhu a výrobe P-deviatky určite nerobil žiadne kompromisy. Aj po niekoľkých mesiacoch používania je totiž stále ako nový, s minimom známok používania. Smartfón má síce niekoľko menších škrabancov a ťukancov, na druhej strane ale musíme povedať, že vieme aj z čoho. P9 nám počas používania nejedenkrát spadol na zem, takže nejaké tie škrabance na kovovej konštrukcii sú pochopiteľné.

Huawei P9 dlhodobe skusenosti-3

Najviac pri používaní utrpelo asi zadné sklíčko, ktoré chráni aj duálny fotoaparát. Práve na tom sú škrabance viditeľné najviac. Dobrou správou je, že na prvý pohľad nie sú takmer viditeľné a po estetickej, ale aj funkčnej stránke, nemajú žiadny negatívny vplyv na používanie. Predná strana, ktorú pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 4, nebola chránená žiadnou fóliou. Napriek tomu utrpela len niekoľko miniatúrnych škrabancov, ktoré vidno len pod uhlom a pri dobrom svetle. Aj takmer po roku používania reagujú tlačidlá excelentne.

(+) Dizajn a ergonómia

Aj keď dizajn je subjektívna vec, musíme povedať, že Huawei P9 je skutočne krásne zariadenie. Výborne sa drží v ruke a vďaka nie príliš veľkému displeju sa bez akýchkoľvek problémom zmestí aj do vrecka nohavíc, či do menšej ženskej kabelky. Kombinácia kovovej unibody konštrukcie a skla vzbudzuje dojem skutočného prémiového zariadenia, ktorým Huawei P9 aj je.

Huawei P9 dlhodobe skusenosti-4

(+) Displej

Displej sa osvedčil pri všetkých typoch činností aj svetelných podmienkach. Full HD rozlíšenie je maximálne postačujúce a pochváliť musíme aj celkovú kvalitu obrazu, vrátane farebného podania, pozorovacích uhlov a čitateľnosti na priamom slnku.

(+) Dobrá výdrž na batériu

Aj keď Huawei P9 nie je žiadny rekordman vo výdrži, pri bežnom používaní vydrží minimálne jeden celý pracovný deň. Nám sa na jedno nabitie väčšinou podarilo fungovať dva pracovné dni, s tým, že mobilné dáta alebo WiFi sme mali zapnuté nonstop. Priemerný čas zapnutia obrazovky bol približne 3 hodiny, pričom sme ho najviac zvykli používať na e-mailovú komunikáciu, chatovanie cez Slack a Facebook Messenger, či počúvanie hudby cez Spotify a čítanie správ cez RSS čítačku.

Huawei P9 dlhodobe skusenosti-5

(+) Kvalita fotografií

Duálny fotoaparát, ktorý Huawei do P9 zakomponoval v spolupráci so známym výrobcom Leica, síce nie je úplnou špičkou ľadovca, no vzhľadom na cenu zariadenia ponúka veľmi dobrý pomer výkonu a ceny. S vytvorenými fotkami sme boli vždy spokojní, pričom sme s obľubou využívali aj špeciálne efekty, či režim širokouhlej clony, kedy je možné po odfotografovaní manuálne preostrovať a nastaviť hĺbku ostrosti. Na naše počudovanie s v tomto režime dali robiť skutočne veľmi zaujímavé fotografie s pekným bokeh efektom.

Kompletnú galériu s fotografiami a videom nájdete v našej recenzii na Huawei P9.

(+) Nadstavba EMUI

Aktualizácia na Nougat vdýchla nadstavbe výrobcu nový život. Prostredie je skutočne veľmi pekne spracované a pochváliť musíme aj spracovanie jednotlivých aplikácií. Huawei P9 ponúka množstvo funkcií a trikov, ktoré síce nemusíte využiť, ale sú k dispozícii, keď ich potrebujete.

Náš tip
Huawei P9, P9 Lite a P9 Plus – tipy a triky, o ktorých by ste mali vedieť

(+) Konektivita

Huawei P9 poskytuje všetko potrebné, čo dnes bežný smrteľník potrebuje ku svojmu fungovaniu. WiFi bolo počas nášho používania bezproblémové, čo platí aj o GPS a 3G/4G pripojení. S obľubou sme využívali aj NFC, a to najmä pre bezkontaktné platby v obchodoch. USB-C určite pri používaní oceníte aj vy.

(+) Reproduktor a multimédiá

Po takmer roku používania môžeme povedať, že Huawei P9 uspokojí aj tých náročnejších hudobných poslucháčov. Reproduktor aj po dlhých mesiacoch hrá stále čisto a hlasno, čo platí aj o 3,5 mm audio výstupe. Po pripojení kvalitných slúchadiel vás zvuková kvalita a výkon určite nesklamú.

(-) Kvalita videa

Natáčané video, ktoré je možné zaznamenať v maximálnom rozlíšení Full HD, nepatrí zrovna k tým najkvalitnejším a vo svojej triede ho môžeme označiť skôr ako podpriemerné. Chýba aj podpora 4K videa, ktorá sa nachádza vo väčšine dnes dostupných vlajkových lodí.

Huawei P9_recenzia-13

(-) Pomalší fotoaparát

Aj keď kvalita fotografií z Huawei P9 je na vysokej úrovni, to isté neplatí už o jeho rýchlosti. Spúšťanie aplikácie fotoaparátu trvá niekedy aj niekoľko sekúnd, čo je dostatočne dlho na to, aby vám ušiel záber, ktorý ste s ním chceli odfotiť.

(-) Občasné zaseknutia systému

Áno, aj pri Huawei P9 sa nám stalo, že niekedy zamrzol systém a museli sme mu, tak povediac, dať chvíľu čas na to, aby sa spamätal a vrátil do normálu. Týchto situácií ale nebolo veľa a stávali sa aj na iných zariadeniach, ktoré sme medzičasom používali. Osobne sme Huawei P9 ale nepoužívali s natívnym launcherom, ale s dobre známou aplikáciou Nova Launcher.

(-) Výkon vo vypätých situáciách

Aj keď P9 ponúka dostatok výkonu k hraniu väčšiny hier a k plynulému chodu operačného systému, tak počas dlhodobého používania sme sa nevyhli situáciám, kedy nám tak povediac nestíhal. Stávalo sa to najmä vtedy, keď sme s telefónom potrebovali urobiť niekoľko po sebe rýchlo nadväzujúcich operácií medzi dvomi alebo viacerými aplikáciami. Stávalo sa to ale iba skutočne v momentoch, keď sme dali P-deviatke skutočne zabrať.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Záverečné hodnotenie

Huawei P9 je aj napriek tomu, že na trhu bude už takmer rok, stále veľmi zaujímavou voľbou pre všetkých tých, čo hľadajú dobre vyzerajúce zariadenie s kvalitným fotoaparátom a prémiovým vyhotovením. P-deviatka sa nám aj po niekoľkých mesiacoch používania skutočne osvedčila, a to nielen po stránke odolnosti, ale aj výkonu, výdrže batérie a kvality fotoaparátu. Poteší aj prítomnosť nového Androidu 7.0 Nougat a zaujímavá odporúčaná cena, ktorá je stanovená na 499 eur.

Aké sú vaše skúsenosti s týmto zariadením?

Aké máte skúsenosti s Huawei P9 vy? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom alebo priamo v katalógu, kde môžete prostredníctvom používateľských recenzií pridávať aj svoje skúsenosti z používania tohto smartfónu. Využite samostatnú podstránku s formulárom Pridať používateľskú recenziu, cez ktorý môžete ohodnotiť svoje zariadenie.

9.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+