MojAndroid

Huawei so svojimi vlajkovými smartfónmi série P9 zaujal milióny ľudí po celom svete. Len modelu P9 sa minulý rok predalo viac ako 10-miliónov kusov. Jeden z nich používame aj u nás v redakcii, a preto by sme sa s vami radi podelili o zaujímavé tipy a triky, ktoré si možno začínajúci používateľ ešte nevšimol alebo ich prehliadol. Väčšina z nich platí aj pre Huawei P9 Plus a lacnejší P9 Lite.

Zapnite menu s aplikáciami

S príchodom Androidu Nougat si môžu sami používatelia vybrať, či budú používať launcher s alebo bez menu s aplikáciami. To zapnete jednoducho v Nastaveniach -> Štýl domovskej obrazovky výberom voľby Zásuvka.

Huawei P9 triky-1

Zmeňte rozmiestnenie ikon notifikačného panelu

Po stiahnutí notifikačnej lišty môžete usporiadať ikony prepínačov funkcií zariadenia. Kliknite na ikonu pera vedľa nastavení. Tá aktivuje editovací režim, v ktorom môžete zmeniť poradie ikon, prípadne niektoré pridať alebo naopak odstrániť.

Hlasové ovládanie

Huawei do svojich smartfónov zvykne integrovať aj funkciu hlasového ovládania. Výnimkou nie je ani Huawei P9 a P9 Plus, ktoré podporujú niekoľko hlasových príkazov. Pomocou povelov v angličtine môžete napríklad lokalizovať svoj smartfón, ktorý po vyslovení “Where are you?” začne vyzváňať, blikať a vibrovať. Hlasom sa dajú prijať alebo odmietnuť aj prichádzajúce hovory. Zariadenie však vie rozoznať väčšinu príkazov len v angličtine, prípadne v niektorom z ďalších podporovaných jazykov, ako sú španielčina, taliančina, či nemčina a ruština. Slovenčina medzi podporovanými jazykmi nie je. (Nastavenia -> Inteligentná pomoc -> Ovládanie hlasom)

Rýchle spustenie aplikácie pomocou gest

Huawei P9, okrem toho, že podporuje ovládanie hlasom, tak ponúka aj ovládanie gestami tzv. kreslením hánkou po displeji. Nakreslením písmen c, e, m alebo w, môžete spustiť ľubovoľnú aplikáciu. (Nastavenia ->Inteligentná pomoc -> Ovládanie pohybom -> Kreslenie)

Automatické vypnutie alebo zapnutie

Väčšina z vás určite túto funkciu nevyužije, no nájdu sa aj takí, ktorí ju privítajú s otvorenou náručou. Pomocou plánovaného vypnutia a zapnutia môžete totiž výrazne šetriť batériu. Na noc, kedy je telefón vo väčšine prípadov aj tak v pohotovostnom režime a nič nerobí, ho tak môžete nechať automaticky vypnúť. Ráno naopak, keď sa máte už zobudiť, si nastavíte automatické zapnutie. (Nastavenia -> Inteligentná pomoc -> Plánované zapnutie a vypnutie)

Huawei P9 triky-2

Jednoduchý režim

Najmä starší ľudia určite ocenia prítomnosť jednoduchého režimu. Ide o špeciálny režim domovskej obrazovky, ktorá displej rozdelí na veľké dlaždice reprezentujúce základné funkcie zariadenia. K dispozícii je tak rýchly prístup telefónu, SMS správam, kontaktom, fotoaparátu, či hudbe a galérii. (Nastavenia -> Rozšírené nastavenia -> Jednoduchý režim)

Huawei P9 triky-3

Ovládanie snímačom odtlačkov

Snímač odtlačkov na Huawei P9 nie je určený iba pre odomknutie zariadenia, ale aj k jeho ovládaniu. V Nastaveniach -> Odtlačok prsta, môžete zapnúť funkcie pre nasnímanie fotografie po podržaní prsta na snímači, alebo pre zodvihnutie hovoru, vypnutie budíka, či zobrazenie panelu notifikácií alebo pre posúvanie medzi fotografiami.

Huawei P9-tipy triky-13

Optimalizácia a čistenie systému

Ak potrebujete uvoľniť miesto v internej pamäti, využite na to aplikáciu Správca telefónu. V nej môžete zvoliť Vyčistenie úložiska, ktoré zo zariadenia vymaže nepotrebné súbory a vyrovnávaciu pamäť aplikácií. Po dlhšom čase, v závislosti od používania, môžete takto uvoľniť aj viac ako 1GB pamäte.

Huawei P9 triky-4

Zamknutie aplikácií pomocou odtlačku

V rovnakom nástroji môžete tiež zapnúť zabezpečenie aplikácií pomocou PIN kódu alebo odtlačku prsta. Stačí funkciu aktivovať a vybrať tie aplikácie, ktoré majú byť chránené.

Pracujte s dvomi aplikáciami súčasne

S príchodom Androidu Nougat pribudla na zariadeniach Huawei aj podpora pre prácu s dvoma aplikáciami súčasne. Prácu v tzv. režime rozdelenej obrazovky môžete spustiť podržaním tlačidla multitaskingu.

Rýchle prepínanie medzi dvoma aplikáciami

Ďalšou novinkou Androidu Nougat je tiež rýchle prepínanie medzi dvoma naposledy spustenými aplikáciami. Stačí poklepať na tlačidlo multitaskingu.

Pararelná aplikácia

Android Nougat a EMUI 5.0 pridávajú aj funkciu tzv. pararelných aplikácií. Vďaka nim sa budete môcť súčasne prihlásiť do dvoch rôznych kont v rámci rovnakej aplikácie. Zatiaľ sú však podporované len tituly WhatsApp a Facebook. (Nastavenia -> Vytvorenie pararelnej aplikácie)

Aktivujte si ochranu zraku

Vplyv modrého svetla z displeja má podľa viacerých vedeckých štúdií neblahý účinok na spánok. Aj preto je dobré zrak v noci chrániť, a to napríklad aj pomocou funkcie, ktorú natívne ponúka Huawei. V nastaveniach zobrazenia nájdete položku Ochrana zraku, ktorá filtruje modré svetlo s cieľom znížiť únavu očí pri dlhodobom čítaní. V tomto režime bude mať obrazovka žltkastý odtieň, ktorého intenzitu meníte priamo v nastaveniach. K dispozícii je aj časový harmonogram, kedy presne sa má ochrana zraku aktivovať.

Huawei P9 triky-5

Ovládanie jednou rukou alebo rukavicami

Ovládanie si môžete uľahčiť aktivovaním tzv. rozhrania jednou rukou. To umožňuje používateľovi kedykoľvek aktivovať zobrazenie menšej obrazovky, či posun klávesnice k okraju displeja. Medzi funkciami displeja nechýba ani režim ovládania v rukaviciach, ktorý zvýši citlivosť dotykovej vrstvy a umožní tak ovládanie aj po nasadení rukavíc. (Nastavenia -> Inteligentná pomoc -> Rozhranie jednou rukou / Režim Rukavice)

Rýchle prehľadávanie galérie

Medzi jednotlivými fotografiami albumu galérie sa môžete posúvať rýchlejšie, a to vďaka gestu pinch-to-zoom. Po jeho použití v galérií sa aktivuje akýsi stream náhľadov fotografií, medzi ktorými sa do posúvať oveľa rýchlejšie ako pri bežnom posúvaní.

Huawei P9-tipy triky-25

Vytvorenie screenshotu poklepaním

Rýchly spôsob ako na Huawei P9 vytvoriť screenshot je poklepať hánkou po displeji. Nastavenie pre tzv. Smart snímku obrazovky nájdete v Nastaveniach -> Inteligentná pomoc -> Ovládanie pohybom.

Bokeh efekt fotoaparátu

Výborná funkcia duálneho fotoaparátu, ktorá vytvorí intenzívnejší bokeh efekt je dostupná hneď z úvodnej obrazovky aplikácie. Stačí kliknúť na ikonu clony fotoaparátu, ktorá aktivuje snímanie so širokouhlou clonou. Po odfotení môžte následne zmeniť jej hodnotu a tým aj intenzitu bokeh efektu. Zaostriť môžete pritom na rôzne vzdialené objekty.

Ďalšie zaujímavé efekty

Duálny fotoaparát na Huawei P9 a P9 Plus ponúka aj niekoľko ďalších funkcií, ktoré by ste určite nemali prehliadnúť. V neposlednom rade to je aj čiernobiely režim fotenia, či špeciálne efekty pre nočné snímanie fotografií. Všetky nájdete v menu fotoaparátu, ktoré aktivujete posunom prsta zľava doprava.

Samozrejme, operačný systém a fotoaparát ponúkajú niekoľko ďalších funkcií. Tým sme sa podrobne venovali aj v našej recenzii na Huawei P9. Väčšina vyššie zmieňovaných tipov sa vzťahuje najmä na modeli P9 a P9 Plus, niektoré však budú fungovať aj s lacnejším modelom Huawei P9 Lite.

22.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+