MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Zábava fotiť

Huawei tento rok ostal verný minuloročnému konceptu duálneho fotoaparátu a ešte viac ho vylepšil. Ten v Huawei P10 ponúka novú dvojicu snímačov 12+20 Mpix, z ktorých ten s vyšším rozlíšením je monochromatický a fotí len čiernobielo. Výhody tohto usporiadania sme popisovali už pri P-deviatke, no v krátkosti si ich zhrňme aj tu. V prípade monochromatického snímača dopadá vďaka absencii RGB filtra na jednotlivé pixely viac svetla, čo v spojení s druhým snímačom prináša benefit v podobe kontrastnejších a najmä svetelnejších snímkov. Toto spojenie pocítite teda najmä v zhoršených svetelných podmienkach. Navyše, spoločnosti sa tu podarilo zakomponovať aj optickú stabilizáciu, ktorá prispieva nielen k lepším fotografiách v šere a v noci, ale aj k videám, ktoré nie sú roztrasené a pôsobia veľmi plynulo.

Fotiť so smartfónmi Huawei je skutočne zábava. Vďačiť môžeme tomu najmä prepracovanému softvéru, ktorý umožňuje používateľovi tvoriť bez toho, aby musel rozmýšľať nad tým, ako na to. Špeciálne režimy v podobe tých, ktoré vám umožnia odfotiť stopy koncových svetiel, hodvábnu vodu, hviezdnu oblohu, či kresliť svetelné grafity, sú skutočnou čerešničkou na torte. Okrem nich tu ale nájdete veľa ďalších módov a nastavení, ktoré robia P10 jedným z najlepších fotomobilov na trhu.

Najviac samozrejme zaujmú režimy širokej clony a čiernobielej fotografie – obidva poznáme už zo smartfónov Huawei P9 a Mate 9. Režim širokej clony umožňuje vytvoriť fotografie s malou clonou (do f/0,95), čím sa dosiahne menšia hĺbka ostrosti. Ľudovo povedané, krajšie rozmazanie pozadia, tzv. bokeh. Tento režim funguje dobre na predmety a ľudí v prípade, ak sú dobre “oddelené od svojho pozadia”. Majú teda jasne definované kontúry. Ak nie, môže sa stať, že softvér výsledný obraz spracuje nesprávne a bokeh nebude dokonalý.

Nedá nám neporovnať túto funkciu s bežným fotoaparátom s poctivým objektívom. Oproti nemu pôsobí niekedy rozmazanie pozadia umelo. Aj napriek tomu sa ale s ním dajú vytvárať veľmi zaujímavé zábery, ktoré v mnohých prípadoch môžu pripomínať fotografie, ktoré sú zhotovené drahšími typmi fotoaparátov. Oko skúsenejšieho používateľa však rozdiel určite spozná. Jednou z výhod používania širokej clony je tiež možnosť meniť bod zaostrenia aj po zhotovení snímky.

Toto všetko sú však funkcie, s ktorými sme sa stretli už aj v Huawei P9. P-desiatka však pridáva niekoľko unikátnych noviniek, vrátane portrétneho režimu a vylepšených selfie fotografií. Duálny fotoaparát Leica využíva špeciálnu 3D technológiu na detekciu tváre, pri ktorej analyzuje až 190 charakteristických rysov. Na základe nich dokáže vytvoriť veľmi pekné portréty ľudí, pri ktorých sa dôraz kladie na ostrosť tváre a rozostrenie pozadia (bokeh). Jeho intenzita sa dá nastaviť manuálne.

K čiernobielym fotografiám nemáme až tak čo dodávať – sú čiernobiele. Vzhľadom na povahu čiernobielej fotografie vyzerajú snímky zhotovené v tomto režime naozaj kvalitne a profesionálne. V zhoršených svetelných podmienkach dokáže navyše monochromaticky snímač zachytiť viac detailov, čo určite oceníte najmä pri potulkách nočným mestom.

O fotenie selfie fotografii sa stará nový 8 Mpix snímač s objektívom so svetelnosťou f/1.9. Ten  zachytáva viac svetla a umožňuje tak užívateľom fotiť kvalitné fotografie. Fotoaparát tiež rozpozná, keď sa užívateľ rozhodne urobiť skupinové selfie a automaticky sa prepne do širokouhlého módu. Aj tu je možné použiť portrétny režim, ktorý ale podobne ako pri širokouhlej clone naráža na niektoré limity a nie vždy musí byť dokonalý.

Samozrejmosťou je aj profesionálny „PRO“ režim. Tento nastavenie hodnoty ISO, rýchlosti uzávierky alebo typu zaostrenia. Manuálne môžu užívatelia nastaviť tiež expozíciu a vyváženie bielej. Využiť môžete aj akýsi optický zoom, ktorý pre priblíženie využíva druhú šošovku fotoaparátu. Funguje teda iba v režime fotenia s rozlíšením 12 Mpix.

Kvalitu fotografií hodnotíme na výbornú. Fotografie ponúkajú plno detailov a dobre farebné podanie. Šum je pri zhoršených svetelných podmienkach už viac viditeľný, no toto je nedostatok všetkých mobilných zariadení. Huawei P10 ale oproti P9 neprináša až také zásadné zmeny. Kvalitou sú tieto dve zariadenie na tom veľmi podobne, pričom P10 má navrch najmä pri nočných snímkoch a natáčaní videa. Plusom sú ale aj vyššie rozlíšenie, lepšia stabilizácia obrazu, či nové režimy. P-desiatka určite nemá najlepší fotoaparát na trhu, no k tým najlepším má veľmi blízko.

Video je možné natáčať v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 fps. Ponúka nový typ stabilizácie a aj pri pohybe dokáže zaznamenať veľmi plynulé zábery. Všimli sme si ale, že niekedy videá “plávajú”. Obraz sa trochu vlní, čo určite nie je prirodzené. Pravdepodobne ide ešte o chybu softvéru, ktorá bude časom v ďalšej aktualizácii opravená.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+