MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Zábava fotiť

Huawei tento rok ostal verný minuloročnému konceptu duálneho fotoaparátu a ešte viac ho vylepšil. Ten v Huawei P10 ponúka novú dvojicu snímačov 12+20 Mpix, z ktorých ten s vyšším rozlíšením je monochromatický a fotí len čiernobielo. Výhody tohto usporiadania sme popisovali už pri P-deviatke, no v krátkosti si ich zhrňme aj tu. V prípade monochromatického snímača dopadá vďaka absencii RGB filtra na jednotlivé pixely viac svetla, čo v spojení s druhým snímačom prináša benefit v podobe kontrastnejších a najmä svetelnejších snímkov. Toto spojenie pocítite teda najmä v zhoršených svetelných podmienkach. Navyše, spoločnosti sa tu podarilo zakomponovať aj optickú stabilizáciu, ktorá prispieva nielen k lepším fotografiách v šere a v noci, ale aj k videám, ktoré nie sú roztrasené a pôsobia veľmi plynulo.

Fotiť so smartfónmi Huawei je skutočne zábava. Vďačiť môžeme tomu najmä prepracovanému softvéru, ktorý umožňuje používateľovi tvoriť bez toho, aby musel rozmýšľať nad tým, ako na to. Špeciálne režimy v podobe tých, ktoré vám umožnia odfotiť stopy koncových svetiel, hodvábnu vodu, hviezdnu oblohu, či kresliť svetelné grafity, sú skutočnou čerešničkou na torte. Okrem nich tu ale nájdete veľa ďalších módov a nastavení, ktoré robia P10 jedným z najlepších fotomobilov na trhu.

Najviac samozrejme zaujmú režimy širokej clony a čiernobielej fotografie – obidva poznáme už zo smartfónov Huawei P9 a Mate 9. Režim širokej clony umožňuje vytvoriť fotografie s malou clonou (do f/0,95), čím sa dosiahne menšia hĺbka ostrosti. Ľudovo povedané, krajšie rozmazanie pozadia, tzv. bokeh. Tento režim funguje dobre na predmety a ľudí v prípade, ak sú dobre “oddelené od svojho pozadia”. Majú teda jasne definované kontúry. Ak nie, môže sa stať, že softvér výsledný obraz spracuje nesprávne a bokeh nebude dokonalý.

Nedá nám neporovnať túto funkciu s bežným fotoaparátom s poctivým objektívom. Oproti nemu pôsobí niekedy rozmazanie pozadia umelo. Aj napriek tomu sa ale s ním dajú vytvárať veľmi zaujímavé zábery, ktoré v mnohých prípadoch môžu pripomínať fotografie, ktoré sú zhotovené drahšími typmi fotoaparátov. Oko skúsenejšieho používateľa však rozdiel určite spozná. Jednou z výhod používania širokej clony je tiež možnosť meniť bod zaostrenia aj po zhotovení snímky.

Toto všetko sú však funkcie, s ktorými sme sa stretli už aj v Huawei P9. P-desiatka však pridáva niekoľko unikátnych noviniek, vrátane portrétneho režimu a vylepšených selfie fotografií. Duálny fotoaparát Leica využíva špeciálnu 3D technológiu na detekciu tváre, pri ktorej analyzuje až 190 charakteristických rysov. Na základe nich dokáže vytvoriť veľmi pekné portréty ľudí, pri ktorých sa dôraz kladie na ostrosť tváre a rozostrenie pozadia (bokeh). Jeho intenzita sa dá nastaviť manuálne.

K čiernobielym fotografiám nemáme až tak čo dodávať – sú čiernobiele. Vzhľadom na povahu čiernobielej fotografie vyzerajú snímky zhotovené v tomto režime naozaj kvalitne a profesionálne. V zhoršených svetelných podmienkach dokáže navyše monochromaticky snímač zachytiť viac detailov, čo určite oceníte najmä pri potulkách nočným mestom.

O fotenie selfie fotografii sa stará nový 8 Mpix snímač s objektívom so svetelnosťou f/1.9. Ten  zachytáva viac svetla a umožňuje tak užívateľom fotiť kvalitné fotografie. Fotoaparát tiež rozpozná, keď sa užívateľ rozhodne urobiť skupinové selfie a automaticky sa prepne do širokouhlého módu. Aj tu je možné použiť portrétny režim, ktorý ale podobne ako pri širokouhlej clone naráža na niektoré limity a nie vždy musí byť dokonalý.

Samozrejmosťou je aj profesionálny „PRO“ režim. Tento nastavenie hodnoty ISO, rýchlosti uzávierky alebo typu zaostrenia. Manuálne môžu užívatelia nastaviť tiež expozíciu a vyváženie bielej. Využiť môžete aj akýsi optický zoom, ktorý pre priblíženie využíva druhú šošovku fotoaparátu. Funguje teda iba v režime fotenia s rozlíšením 12 Mpix.

Kvalitu fotografií hodnotíme na výbornú. Fotografie ponúkajú plno detailov a dobre farebné podanie. Šum je pri zhoršených svetelných podmienkach už viac viditeľný, no toto je nedostatok všetkých mobilných zariadení. Huawei P10 ale oproti P9 neprináša až také zásadné zmeny. Kvalitou sú tieto dve zariadenie na tom veľmi podobne, pričom P10 má navrch najmä pri nočných snímkoch a natáčaní videa. Plusom sú ale aj vyššie rozlíšenie, lepšia stabilizácia obrazu, či nové režimy. P-desiatka určite nemá najlepší fotoaparát na trhu, no k tým najlepším má veľmi blízko.

Video je možné natáčať v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 fps. Ponúka nový typ stabilizácie a aj pri pohybe dokáže zaznamenať veľmi plynulé zábery. Všimli sme si ale, že niekedy videá “plávajú”. Obraz sa trochu vlní, čo určite nie je prirodzené. Pravdepodobne ide ešte o chybu softvéru, ktorá bude časom v ďalšej aktualizácii opravená.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.4.2017
 • Nemusím nejako huawei. Nieje to moja krvná skupina :D . Ale inak dobre spracované zariadenie, ktoré keby malo vodeodolnost a tu oleofobnu vrstvu lepšiu tak by si zaslúžilo 100%. Kvôli týmto nedostatkom má odomna 90%.

 • Rommco05

  Ste si isty tou svetelnostou? …Summarit a Summilux… 2,2 a 1,8? Ako to je teda

  • Ahoj Rommco, čo presne máš na mysli? Predná kamera má svetelnosť 1.8, tá zadná 2.2, tak je to uvádzané aj v oficiálnych špecifikáciach na stránkach Huaweiu.

 • Rommco05

  Jo selfie, sorry

 • ✡❌rweštare&wtšľť jajono❌✡

  Ok, rozhodujem sa medzo p10 a s7 edge. Ktorý by ste mi odporúčili?

  • Peter Hunka

   Každý ma svoje výhody aj nevýhody. P10 je určite rýchlejšia čo sa týka systému a aj čítačku má ovela rýchlejšiu. Aj tu je napr. Jeden test https://youtu.be/RCwrRstQt78. Ale tú rýchlosť môžem potvrdiť aj s vlastnej skúsenosti, mal som p9 a note 7 a v rýchlosti systému bola p9 určite lepšia.
   Ale záleží na tebe čo je pre teba dôležité.

  • Dom Torreto

   u mňa S7 kvôli display a iným veciam na ktoré som si už pri Samsungu zvykol ale vždy je to vec osobného vkusu

 • Martin Sagan

  Vďaka Ferko za fajn recenziu :-) V sekcii 6 máš dva krát chybu a uvádzaš P9 namiesto P10 :-)

  • Vďaka za pochvalu a vďaka aj za upozornenie na chyby. Opravil som a už by to malo byť v poriadku :)

 • Pebo

  “Začnime samotným launcherom. Ten v novej verzii Androidu Nougat ponúka po novom možnosť zobrazenia aplikácií nielen na ploche, ale aj v klasickom menu.”
  To je fajn. Je to tak lepšie a krajšie. Čo chcem a ako chcem si dám na plochu a ostatné mám uložené akoby v sklade, menu či ponuke. Opačná situácia je na iPhonoch ale aj v iných modeloch Huawei a Honor a niektorých Lenovo. Alebo sa to zmenilo aj u nich, ak dostali Nougat?

 • Stefi

  zdravim Vas, dakujem pekne za recenziu, rada by som sa opytala na Vase odporucanie- ak sa rozhodujem pri mobile hlavne na zaklade fotoaparatu- ide mi o kvalitu najma pri snimkach kde potrebujem zachytit skutocne detaily- povrchovu strukturu urcitych veci, resp. by ma potesili aj slusne fotky v noci.. ktory smartfon zvolit? Mam aj zrkadlovku, ale nie vzdy je po ruke… mam ist do p10 alebo radsej s7? samsung mi pride co sa tyka fotaku ako overena kvalita.. S8 je uz trosku cez co sa tyka ceny, bola by som rada ak by som sa hybala v cenach 500-600€

 • Pingback: Novinka - Honor 10 -()

+