MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť: 3 GB RAM sú prekvapením

Hoci sa Huawei Nova radí do strednej triedy, ponúka výbavu, ktorá uspokojí aj najnáročnejšieho poslucháča. V jeho útrobách sa totižto ukrýva až 8-jadrový procesor Snapdragon 625 (ktorý je mimochodom veľmi energeticky úsporný) a až 3 GB RAM, ktoré nie sú v tejto cenovej relácií zariadení úplnou samozrejmosťou. O plynulý chod aplikácií a hier sa stará aj grafický čip Adreno 506.

huawei-nova-recenzia-fotka-4

Vnútorná pamäť má v tomto prípade hodnotu 32 GB, no pre samotného používateľa je dostupných iba niečo viac ako 21,5 GB. To však nemusí byť problémom, pretože druhý slot na SIM kartu sa dá využiť aj na vloženie microSD karty, a to až do kapacity 256 GB. V zariadení tak môžete mať dostatok miesta aj pre multimédiá vo vysokej kvalite. O výkone tohto zariadenia vás presvedčia aj výsledky z benchmarkov, ktoré sme namerali počas jeho testovania.

Výsledky benchmarkov | Huawei Nova:

  • 3D Mark: Ice Storm Unlimited – 13 685 bodov,
  • Geekbench 4 – 830 bodov (single-core), 3 044 bodov (multi-core),
  • Vellamo – 3 317 bodov,
  • AnTuTu Benchmark 3D – 63 730 bodov.

Operačný systém: Nič sa nezmenilo

Huawei Nova sa voči svojim predchodcom v otázke operačného systému vôbec nezmenil. Poháňa ho Android 6.0 Marshmallow doplnený o nadstavbu EMUI 4.1, ktorá sa okrem výrazných dizajnových zmien oproti klasickému Androidu odlišuje aj v tom, že nemá menu s aplikáciami. Tie sa ukladajú priamo na domácu obrazovku a používateľ má tak možnosť usporiadať si ich len do priečinkov.

Čo sa nám na nadstavbe EMUI páči, je podpora rôznych gest a prispôsobení. Používateľ si dokáže vylepšiť používateľský zážitok rôznymi spôsobmi a ak príde na chuť nadstavbe s čínskym nádychom, nebude rozmýšľať nad inštalovaním alternatívneho launchera. Nie každému je ale farebné a veľmi hravé prostredie po chuti, a tak sa akceptuje aj možnosť jeho výmeny. Inak je ale nadstavba od Huawei-u nenáročná a nežerie zbytočne veľa systémových prostriedkov, aj keď v nej mohlo byť menej predinštalovaných aplikácií.

Netradičnými sú v prípade modelu Huawei Nova aj obrazovka uzamykania a notifikačná lišta, ktorá je, podobne ako na staršom Androide, rozdelená na dve časti – notifikačnú a “skratkovú”. V prvých dňoch si na notifikačnú lištu budete musieť pri prechode z čistého Androidu alebo inej nadstavby zvykať, no po chvíli vám príde úplne normálna. Okrem netradičnosti nemá žiadne nevýhody, takže ju môžeme hodnotiť len subjektívne. Celkovo hodnotíme systém v tomto zariadení ako svižný, počas testovania sa ani raz nezasekol, ni nespomalil. A to sme mu dávali miestami naozaj zabrať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+