MojAndroid

V rámci ponuky nášho webu je vám neustále k dispozícii aj špecializované Android Fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami. Radu či riešenie môžete konzultovať s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také.

Dubilka32 píše

Ahojte. Potrebovala by som poradiť medzi týmito dvoma telefónmi (Samsung Galaxy S9+ a Huawei Mate 20 Pro), neviem sa rozhodnúť. Samsung som doteraz ešte nevlastnila, čiže by to bola premiéra. Momentálne mám Huawei p10 Plus ale je mi široký do ruky. Myslela som, ze si naň zvyknem ale nie. Zahnutý displej mi nevadí, v nich problém nevidím.  Ktorý model by bol lepší? Prioritou sú pre mňa výborný fotoaparát, dobrý reproduktor, keďže veľa počúvam hudbu, svižnosť a veľa úložného priestoru. Hry nehrávam vôbec. Vďaka za radu.

Odpoveď nie je jednoduchá

Používateľka Dubilka32 síce objasnila niektoré svoje preferencie, no aj tak si netrúfame jednoznačne povedať, ktorý telefón bude pre ňu lepší. Na základe jej preferencií je totiž v každej oblasti lepší iný telefón a ani jeden z tejto dvojice nie je úplný víťaz.

Spomenutý bol výborný fotoaparát – hneď tu je situácia veľmi zamotaná. Huawei Mate 20 Pro má lepší snímač a víťazí v nočných fotografiách, Samsung Galaxy S9+ však zaostáva iba o máličko a má neporovnateľne lepšie video. Ak chce majiteľa nového telefónu často natáčať video a je to pre ňu kľúčové, tak by S9+ dostal určite dôležité body pri rozhodovaní. Ak sú dôležitejšie statické fotky, Huawei Mate 20 Pro bude mať určite navrch. Rozdiel však nie je veľmi veľký – v našom nedávnom porovnaní modelov Mate 20 Pro a Note9 (ktorý má prakticky totožný foťák ako S9+), zvíťazil Mate 20 Pro iba o vlások.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou má byť reproduktor. Tu sme však trošku na vážkach – ani jeden z telefónov nemá nejaký nadpriemerný reproduktor, oba majú stereo sústavu založenú na rovnakom princípe. Mate 20 Pro má reproduktor ukrytý dokonca priamo v USB-C porte, čo môže byť nevýhoda napríklad pri nabíjaní. Celkovo reproduktor na novej vlajkovej lodi Huawei nepatrí medzi najlepšie, miernu výhodu bude mať zrejme Samsung. V každom prípade, ani jeden z telefónov nedisponuje výborným reproduktorom a v oboch prípadoch by sme skôr odporučili nejaký Bluetooth reproduktor, stačí aj za pár desiatok eur.

Ďalšou podmienkou má byť svižnosť, v tomto smere sú si telefóny maximálne podobné a výkonu majú na rozdávanie. Huawei Mate 20 Pro exceluje v benchmarkoch a má viac hrubého výkonu, no pri bežnom používaní rozdiel veľmi ľahko nezbadáte.

Poslednou dôležitou vlastnosťou je množstvo úložiska, tu má navrch na prvý pohľad Huawei Mate 20 Pro, no nie je to celkom tak, ako sa môže zdať. V základnej výbave je Huawei lepší, má 128 GB vnútornej pamäte a podporuje nové NM pamäťové karty. Samsung má 64 GB vnútornej pamäte, no táto verzia stojí v súčasnosti o približne 250 EUR menej ako Huawei Mate 20 Pro. Existuje aj verzia s 256 GB vnútornej pamäte, tá už ale stojí približne rovnako – cca 1000 EUR. Samsung však podporuje klasické microSD pamäťové karty, ktoré sú oveľa dostupnejšie ako nové NM karty od Huawei.

Čo si vybrať?

Na základe poskytnutých preferovaných vlastností je dosť náročné vybrať telefón, ktorý bude víťazom v každej kategórii. V takom prípade zrejme príde rad aj na porovnávanie ďalších vlastností. Tou najdôležitejšou je cena – ak by novej majiteľke stačilo 64 GB vnútornej pamäte, Samsung Galaxy S9+ bude dostupnejšie riešenie.

Ak cena nezohráva úlohu, Huawei Mate 20 Pro je lepší telefón takmer v každom smere, okrem kvality videa. Aj bežný používateľ ocení také vychytávky, ako super-rýchle nabíjanie, najlepšie nočné fotografie či aktuálny systém Android 9.0 Pie, na ktorý majitelia Samsung Galaxy S9 ešte iba čakajú.

Poradíme aj vám alebo môžete poradiť aj vy!

Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vaším mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

25.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+