MojAndroid

Od predstavenia smartfónov Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro ubehli akurát dva dni. Približne tak dlho sme v redakcii používali model Huawei Mate 10 Pro, ktorý sa bude predávať aj u nás. Telefón stále testujeme, no už v priebehu prvých dní sme s telefónom čo-to zažili. Tu sú naše prvé dojmy z používania novej vlajkovej lode od Huawei.

Náš tip
Huawei Mate 10 Pro prichádza bez 3,5 mm jacku. S bohatým príslušenstvom!

Konštrukcia: Tá najvyššia kvalita

Huawei Mate 10 Pro patrí medzi smartfóny novej generácie s minimálnym rámikom okolo displeja. Stále ale ide o plnohodnotný tabletofón s veľkým displejom a ostáva tak verný tradícii svojej línie. Mate 10 Pro tak nepatrí do malých rúk. Ak ale máte priemerné alebo väčšie dlane, napriek veľkému displeju sa bude telefón dobre ovládať aj jednou rukou. Platí to tak aj v našom prípade, keď vôbec nepociťujeme potrebu používať telefón dvomi rukami.

Okrem úzkeho rámika však telefón zaujme aj spracovaním. Luxusné sklo a kov vytvárajú dokonalú harmóniu, ktorá znova nasleduje súčasné trendy vlajkových lodí. Vďaka použitému sklu je však telefón o 12 gramov ľahší ako vlaňajší model, a to napriek použitiu obrovskej batérie s kapacitou 4000 mAh.

Krásne spracovaný zadný kryt, zmysel pre detail pri zbrúsení bočných hrán a vkusný pásik v hornej časti zadnej strany naozaj pôsobia veľmi elegantne a luxusne. Na pohľad aj na dotyk ide o skutočnú vlajkovú loď, ktorá nám padla do oka (a do ruky) už pri prvom vybalení zo škatule. A to ešte nemáme v rukách (podľa nás) tú najkrajšiu modrú verziu telefónu. Aj kávovo hnedá však zaujme oko bežného, aj skúseného používateľa.

Fotoaparát: Najpríjemnejšie prekvapenie

Huawei Mate 9 bol veľmi dobrým fotomobilom. V porovnaní s tými najlepšími smartfónmi na trhu však trošku zaostával. Huawei Mate 10 Pro ide pri fotoaparáte “do plných” a ponúka duálnu kameru s rozlíšením 12MP+20MP, v oboch prípadoch so svetelnosťou f/1.6. Výsledkom by tak mali byť skvelé fotografie aj v horšom osvetlení.

Naše prvé testy naznačujú, že v použitom fotoaparáte sa ukrýva skutočný potenciál. Musíme priznať, že pri nočných fotografiách pozorujeme premenlivé výsledky, no klasické fotky sú naozaj extrémne kvalitné. Dynamický rozsah je na skvelej úrovni, no telefón exceluje najmä vo farebnom podaní a detailoch. Vďaka širokej minimálnej clone je možné dosiahnuť pekné rozmazanie pozadia pri makro fotkách aj bez použitia špeciálnych efektov.

Tých je ale v aplikácii fotoaparátu viac než dosť a mnohé fungujú naozaj výborne. My sme ale už tradične najintenzívnejšie testovali automatický, resp. manuálny režim, ktoré fungujú naozaj skvelo a umožňujú zachytiť naozaj krásne fotografie. Nižšie si môžete pozrieť ukážku fotiek, ktoré sme zatiaľ s telefónom spravili.

FOTOGALÉRIA:

Systém a výkon: Skutočný borec

Huawei Mate 10 Pro nerobí kompromisy vo výkone ani ponúkaných funkciách. Základom telefónu je najnovší operačný systém Android 8.0 Oreo s nadstavbou EMUI 8.0. Tá je oproti predchodcom o čosi vylepšená, no najviac noviniek ponúka samotný systém Android Oreo. EMUI je také, na aké sme zvyknutí aj z ostatných telefónov Huaewi a Honor a ničím nás neprekvapilo. Pochváliť ale môžeme fantastickú optimalizáciu systému, ktorá v spolupráci s výkonným hardvérom robí divy.

My máme na testovanie model s čipom Kirin 970, 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Ide tak o poriadnu mašinu, ktorá zvládne absolútne všetko a zvládne to skutočne rýchlo. Prepínanie medzi aplikáciami je bleskové a vďaka veľkej kapacite RAM ostane otvorených často aj viac ako 10 posledných aplikácií. Samotný procesor je extrémne svižný a všetky aplikácie fungovali bleskovo a bez akéhokoľvek zaváhania či zaseknutia. Zážitok z výkonu môžeme s kľudným svedomím prirovnať k tým najvýkonnejším smartfónom na trhu, z ktorých mnohé Mate 10 Pro prekonáva aj v benchmarkových aplikáciách.

Huawei Mate 10 Pro: Fantastický prvý, aj druhý dojem

Musíme uznať, že pred tým, ako sme telefón chytili prvýkrát do rúk, sme boli skeptickí. Hoci na fotografiách a renderoch vyzeral smartfón skvele, báli sme sa, že v ruke bude vyzerať ťažkopádne. Boli sme ale milo prekvapení – telefón sa drží v ruke výborne a pôsobí skutočne luxusne.

Rovnako výborný bol aj druhý dojem – fotografie sú krajšie, ako sme očakávali, výkon je lepší, ako sme si mohli priať a zabudnúť nesmieme ani na fantastický displej, ktorý je bez akýchkoľvek pochýb ten najkrajší, aký sme kedy na smartfóne Huawei videli, a to s veľkým náskokom.

Samozrejme, ešte sme toho veľa nestihli otestovať. Určite do detailov otestujeme všetky schopnosti a možnosti fotoaparátu. Tiež vyskúšame všetky nové fičúry v systéme EMUI 8.0 a poriadne potrápime aj batériu. Už teraz ale môžeme povedať, že by v tom musel byť čert, aby sme aj po kompletnom otestovaní telefónu nemali vynikajúci pocit. Alebo by sa nám telefón musel vyšmyknúť z ruky. Už niekoľkokrát sa mu to takmer podarilo.

18.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+