MojAndroid

Prešiel ďalší rok a opäť tu mám nové špičkové slúchadlá od overeného výrobcu. Po minuloročných skúsenostiach s predchodcom sú očakávania opäť veľké, ide totiž o najlepšie a najvybavenejšie slúchadlá od Huawei. Prichádzajú s viacerými vylepšeniami, či už ide o kvalitu spracovania, aktívne potlačenie hluku alebo kvalitu zvuku celkovo. Aké sú a oplatí sa ich kúpa? Toto je recenzia slúchadiel Huawei FreeBuds Pro 3.

Rozmery slúchadiel 29,1 x 21,8 x 23,7 mm
Rozmery puzdra 46,9 x 65,9 x 24,5 mm
Hmotnosť Slúchadlo – 5,8 g
Puzdro – 45,5 g
Reproduktor 11 mm, frekvencia 14 Hz – 48 kHz
Batéria Slúchadlo – 55 mAh
Puzdro – 510 mAh
Výdrž batérie Slúchadlo 4,5-6,5 hod.
Slúchadlo + krabička 22-31 hod.
Nabíjanie USB-C
Bezdrôtové (Qi) max 2 W
Senzory Akcelerometer, infračervený senzor, Hallov senzor, dotykový senzor, tlakový senzor
Vodoodolnosť IP54 (slúchadlo, nie krabička)
Kodeky SBC, AAC, LDAC, L2HC 2.0
Cena 199 €

Recenzia Huawei FeeBuds Pro 3: Balenie

Čo sa týka balenia, tu neprichádza žiadne prekvapenie. Novinkou je pridanie silikónového nástavca do ucha s veľkosťou XS, takže sa potešia tí, ktorým predchádzajúce slúchadlá z ucha vypadávali. Okrem tejto veľkosti je v balení aj veľkosť S, M a L.

Chýbať nesmie stručná príručka, ktorú odporúčam aspoň narýchlo prezrieť. Dozvedel som sa z nej napríklad to, ako správne vybrať slúchadlá z puzdra. A nakoniec tu máme obojstranný USB-C kábel slúžiaci na nabíjanie, nabíjací adaptér tradične prítomný nie je.

Huawei FreeBuds Pro 3: Cena a dostupnosť na Slovensku

Slúchadlá sú už oficiálne v predaji aj na slovenskom trhu. Kúpite ich vo všetkých väčších e-shopoch a kamenných predajniach za odporúčanú cenu 199 eur. V ponuke sú tri farebné varianty – Ceramic White (biela), Silver Frost (strieborná) a Green (zelená), ktorú som testoval aj ja a ak by som si mal vybrať, išiel by som práve do tejto zelenej.

Konštrukcia a dizajn

Ak ste už niekedy videli predchodcu, tak si všimnete, že po konštrukčnej stránke ide o veľmi podobný, priam rovnaký produkt. Ale nejaké zmeny (k lepšiemu) sa predsalen udiali. Krabička je teraz o 32 % odolnejšia, za čo vďačí použitiu nových materiálov, konkrétne kombináciu plastu a skla. Lepšie odoláva aj škrabancom, počas testu som na krabičke nezaznamenal ani jeden.

recenzia Huawei FeeBuds Pro 3
Huawei FreeBuds Pro 3

Chválim matné prevedenie, takže sa nemusíte obávať žiadnych odtlačkov prstov. Teda s výminkou lesklého obdĺžnika s logom Huawei na zadnej strane, ktorý môže vo výnimočných prípadoch poslúžiť aj ako zrkadlo. Tu sú odtlačky prstov a nečistoty viditeľné okamžite.

Krabičku drží v zatvorenom stave magnet, takže samovoľné otváranie nehrozí. Magnet nie je síce taký silný ako na konkurenčných AirPodoch, no stále postačujúci. Kĺb je pevný a nepôsobí lacno, navyše bol prerobený tak, aby po otvorení nechal viac priestoru slúchadlám pre ich jednoduchšie vyberanie.

To sa podľa mňa podarilo výborne. V návode, ktorý dostanete so slúchadlami, je uvedené, akým spôsobom by ste ich mali vyberať. Stačí len ukazovákom slúchadlo posunúť smerom dopredu a zachytiť palcom. Je to naozaj veľmi pohodlné.

recenzia Huawei FeeBuds Pro 3
Huawei FreeBuds Pro 3

V porovnaní s predchodcom je puzdro o niečo menšie (nie je to veľký rozdiel), rovnako menšie sú aj slúchadlá. No a aby som nezabudol, puzdro bolo testované na 100-tisíc otvorení, ktoré by malo zvládnuť bez poškodenia.

Dizajn slúchadiel je už starý známy. Sú prakticky totožné s predchodcom a nápadne sa podobajú aj na konkurenčné AirPods Pro. Sú ľahké a v uchu mimoriadne pohodlné. Nemal som problém vydržať počúvať hudbu či podcasty ani dlhší čas. Poteší aj certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode (IP54). To znamená, že pri športovaní sa nemusíte obávať potu, prípadne s nimi môžete fungovať aj vonku počas dažďa. Na ponáranie do vody to samozrejme nie je. Certifikácia platí len pre samotné slúchadlá, puzdro vodoodolnosť neponúka.

Kvalitný zvuk a vylepšené ovldádanie

Po zvukovej stránke ide vo svojej kategórii o špičku. Vo vnútri každého slúchadla sú dva reproduktory, ktoré fungujú samostatne a navzájom sa nerušia, nijako sa neovplyvňujú. O ich správne fungovanie sa stará softvér, aby používateľ mal čo najlepší zážitok.

Z môjho pohľadu je zvuk výborný. Má dostatok basov, no zároveň nechýba správne vyváženie, pretože veľa basov bez stredov a výšok by kvalite rozhodne nepridalo. Zvuk je krásne čistý a nechýba mu dynamika. Slúchadlá dokážu prehrávať zvuk s frekvenciou minimálne 14 Hz, takže o basovú zložku je postarané veľmi dobre. Samotný basový reproduktor má priemer 11 mm.

recenzia Huawei FeeBuds Pro 3
Huawei FreeBuds Pro 3

Čo sa týka kodekov, z tých základných sú k dispozícii Apt.X SBC AAC a Qualcomm Aptx HD. Slúchadlá vša podporujú aj LDAC kodek a vlastný kodek Huawei L2HC, oba s dátovým tokom 990 kbps.

Maximálna hlasitosť je plne postačujúca, pri nižších hlasitostiach zvuk neruší zbytočné šumenie. K dispozícii je aj ekvalizér, v ponuke je niekoľko prednastavených, prípadne si môžete vytvoriť svoje vlastné nastavenie.

Na anténke každého slúchadla sa nachádza dotyková plocha, ktorá je po novom označená vrúbkovaním. V praxi je to ale zbytočné, pretože nahmatať dotykovú plochu (s tým, že vrúbkovanie cítim) je prakticky nemožné.

recenzia Huawei FeeBuds Pro 3
Detail slúchadla

Samotné dotykové ovládanie však funguje dobre. Osobne nie som fanúšikom týchto riešení a radšej skladby preskakujem pomocou telefónu, no ako núdzové riešenie je to v poriadku. Po stlačení počujem jemné nevtieravé ťuknutie, ktoré ma informuje o tom, že slúchadlá zaregistrovali moje gesto.

Jedným stlačením môžem prijať alebo zložiť hovor, prípadne pozastaviť skladbu. Dve stlačenia preskočia skladbu, tri stlačenia ma vrátia o skladbu späť. Dlhším podržaním prepínam nastavenia aktívneho potlačenia hluku. Slúchadlá ponúkajú aj možnosť úpravy hlasitosti posunom prsta zhora nadol alebo naopak.

Aktívne potlačenie hluku a telefonovanie

Výrobca sa chváli vylepšeným aktívnym potlačením hluku (ANC). Inteligent Dynamic ANC 3.0 je skombinovaný s tromi mikrofónmi a sľubuje až 50-percentné zlepšenie najmä v miestach, kde to vyžadujete (lietadlo, vlak, autobus, metro).

Za seba môžem povedať, že ANC je tu naozaj výborné a môže sa smelo porovnávať s tými najlepšími vo svojej kategórii. Práve nežiadúce zvuky z dopravných prostriedkov zvláda vynikajúce, dokonca cítim výrazné zlepšenie aj pri jazde staršou hlučnou električkou. Tú napríklad FreeBuds 5 (s otvorenou konštrukciou) veľmi nezvládali, ale tu ide o úplne iný typ slúchadiel.

Zaujímavé sú aj nastavenia potlačenia hluku, pretože na výber mám zo štyroch nastavení.

Dynamické – automaticky upravuje potlačenie hluku podľa okolia, ušného kanálika a polohy pri nosení.
Útulné – ideálne pre miesta s malým hlukom.
Všeobecné – ideálne pre hlučné miesta.
Ultra – ideálne pre extrémne hlučné miesta.

Osobne som používal práve dynamické nastavenie, ktoré mi vyhovovalo. V špecifických prípadoch si však viem predstaviť prepnutie na jeden z ďalších ponúkaných režimov. Práve dynamické nastavenie je novinkou, pretože sa nemusíte o nič starať. Softvér vyhodnocuje nielen okolité zvuky, ale aj prostredie a tvar vášho ucha, na základe čoho sa snaží poskytnúť čo najlepší zážitok. A funguje to veľmi dobre.

Aktívne potlačenie hluku je samozrejme možné aj vypnúť. Zaujímavejšou funkciou je však tá s názvom “Vnímanie okolia,” čiže ambientný režim. Ide o presný opak ANC, čiže ešte viac zosilňuje okolitý zvuk. Keďže slúchadlá po nasadení úplne upchajú ucho, môžu nastať prípady, kedy potrebujete okolie počuť lepšie. A práve na toto sa hodí tento režim. V rámci neho si môžem ešte nastaviť hlasový režim, čiže zosilnenie hlasu ľudí okolo. Hodí sa to napríklad pri platení v obchode a podobne. K dokonalosti mi chýba už len automatické prepnutie do ambientného režimu z režimu ANC po detegovaní, že som začal rozprávať. Niektoré konkurenčné modely toto ponúkajú.

recenzia Huawei FeeBuds Pro 3
Režiy aktívneho potlačenia hluku

Výrobca tiež zapracoval na kvalite hovoru. Nie, stále to nie je úplne ideálne, no pokrok je citeľný. V hlučnejšom prostredí dokážu naozaj celkom efektívne eliminovať okolie a druhá strana dokáže počuť, čo rozprávam. Zvuk síce v tomto prípade až taký kvalitný nie je a je cítiť, že je upravovaný, no v konečnom dôsledku ide o to, aby sme si rozumeli. A to sa podarilo. V porovnaní s predchodcom ide o slušné zlepšenie a slúchadlá sa nestratia ani pri porovnaní s najbližšou konkurenciou. Často mi prišli lepšie ako napríiklad Samsung Galaxy Buds2 Pro.

Recenzia Huawei FeeBuds Pro 3: Aplikácia

Slúchadlá je možné používať bez aplikácie, no prídete o zaujímavé nastavenia. Aplikáciu preto určite odporúčam stiahnuť a nainštalovať, nazýva sa AI Life. Nájdete ju v obchode AppGallery, v Google Play sa nenachádza. Používatelia iPhonov si ju môžu stiahnuť v App Store.

Aplikácia obsahuje všetky podstatné funkcie. V prvom rade vás informuje o stave batérie pripojených slúchadiel aj puzdra, no hlavne sa tu nachádzajú dôležité nastavenia. Napríklad spomínané nastavenia aktívneho potlačenia hluku či ambientného režimu.

V ponuke je ekvalizér, vybrať si môžete zo 6 prednastavených možností, prípadne si vytvoríte vlastný (10-pásmový). Ak by vám z nejakého dôvodu vypadával signál a strácalo sa spojenie medzi zdrojom hudby a slúchadlami, môžete si zvoliť prioritu kvality pripojenia pred kvalitou zvuku.

K dispozícii je aj funkcia nájsť slúchadlá, kedy sa do vami vybraného slúchadlá prenesie zvuk v plnej hlasitosti. No a aby som nezabudol, je tu aj krátky sprievodca testu správneho nasadenia v ušiach.

Batéria a nabíjanie

Výdržou tieto slúchadlá nijako neohúria, no ani nesklamú. 4 a pol hodiny so zapnutým aktívnym potlačením hluku je veľmi slušný čas, je to napríklad o hodinu viac ako konkurenčné Galaxy Buds2 Pro od Samsungu.

Konkrétnu výdrž, ktorú udáva výrobca, si môžete pozrieť v tabuľke:

Výdrž batérie ANC zapnuté ANC vypnuté
Slúchadlá 4,5 hodiny 6,5 hodiny
Slúchadlá + krabička 22 hodín 31 hodín

Osobne nedokážem takto dlho počúvať hudbu, no tieto čísla sa mi zdajú na základe skúseností z testovania reálne. Pri rozumnej hlasitosti pravdepodobne viete dostať ešte o niečo dlhšiu výdrž.

Slúchadlá sa po vložení do krabičky nabijú doplna za približne 40 minút. Čo sa týka nabíjania krabičky, tej to pomocou USB-C kábla trvá hodinu. V prípade využitia bezdrôtového nabíjania bude krabička nabitá za 150 minút.

Keďže pre nabíjanie je použitý bezdrôtový štandard Qi, môžete použiť prakticky ktorúkoľvek bezdrôtovú nabíjačku. Výhodou je aj fakt, že si slúchadlá jednoducho nabijete reverzným bezdrôtovým nabíjaním pomocou vášho Huawei telefónu.

Recenzia Huawei Freebuds Pro 3: Záverečné hodnotenie

Už minuloročný model ukázal, že Huawei slúchadlá robiť vie. Nové FreeBuds Pro 3 nie sú síce obrovským skokom vpred, no prichádzajú s viacerými menšími vylepšeniami. Napríklad kompaktnejšie telo, lepšie aktívne potlačenie hluku či vyššia kvalita pri telefonovaní. S cenovkou 200 eur konkurujú tomu najlepšiemu od Apple či Samsungu a vybrať si bude náročné.

recenzia Huawei FeeBuds Pro 3
Huawei FreeBuds Pro 3

Nedostatky sa hľadajú naozaj ťažko. Tieto slúchadlá ponúkajú všetko to, čo sa od modelu v tejto cenovej kategórii očakáva. Navyše, všetko, čo robia, robia dobre. Či už ide o kvalitu zvuku, ANC, dizajn, pohodlie nosenia alebo telefonovanie.

Jediným nedostatkom je za mňa nutnosť stiahnuť aplikáciu z obchodu AppGallery, keďže sa v Google Play nenachádza. Používatelia iPhonov to majú jednoduchšie, aplikáciu nájdu v App Store. Ak máte predchodcu a ste spokojní, osobne nevidím dôvod na výmenu za novší model. Ak rozmýšľate nad kúpou nových slúchadiel a neprechádzate z FreeBuds Pro 2, určite budete spokojní.

Konkurencia

Najväčšími konkurentmi týchto slúchadiel sú Samsung Galaxy Buds2 Pro, Apple AirPods Pro 2. generácie či Sony WF1000XM5.

  • Kvalitný zvuk
  • Výborné aktívne potlačenie hluku
  • Možnosť prepojiť s dvomi zariadeniami súčasne
  • Vylepšené telefonovanie
  • Apliikácia s viacerými zaujímavými nastaveniami

  • Aplikáciu AI Life je potrebné stiahnuť z AppGallery, nie je v Google Play
  • V porovnaní s AirPods Pro je krabička stále väčšia
  • Aplikáciu je potrebné stiahnuť z obchodu AppGallery
27.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+