MojAndroid

Dnes už virtuálna realita nie je žiadnym sci-fi. Na trhu sa objavujú rôzne riešenia, niektoré jednoduchšie, iné zas technologicky vyspelejšie. Nie je ničím výnimočné, že dnes ku svojmu smartfónu dokúpite bez problémov aj špeciálne okuliare, ktoré vďaka svojej konštrukcii a optike dokážu premietať obraz z displeja do očí používateľa tak, aby mal pocit, že sa nachádza niekde úplne inde. Tento zážitok je však pomerne obmedzený tým, že používateľ nedokáže priamo ovplyvňovať to, čo sa vo svete virtuálnej reality odohráva. Práve to sa snažia zariadenia ako HTC Vive zmeniť.

Tento rok sú na trhu k dispozícii dve komplexné riešenia pre virtuálnu realitu. Jedno pochádza od Oculusu, to druhé vzniklo v spolupráci spoločností HTC a Valve. A práve to druhé menované sme si otestovali aj my. A musíme povedať, že v porovnaní s bežnými headsetmi ide o úplne nový zážitok. Samozrejme, oproti konvenčným riešeniam ide aj o nepomerne drahšie zariadenie. Zatiaľ čo jednoduchšie VR headsety kúpite v rádovo desiatkach eur, cena tých vyspelejších sa pohybuje na úrovni 100-200 eur. V prípade HTC Vive si však musíte priplatiť. V Európe sa totižto predáva za približne 900 eur. Myslíme si však, že táto cena je vzhľadom na ponúkaný zážitok oprávnená. Aj keď dovoliť si ju nebude môcť každý.

Čo je súčasťou HTC Vive

HTC Vive vám po objednaní dodajú v pomerne veľkom balení. V ňom však okrem headsetu na hlavu dostanete aj potrebnú kabeláž, nabíjačky, dve základne pre snímanie polohy používateľa, či dvojicu ovládačov, ktoré robia z pobytu vo virtuálnej realite ten skutočný zážitok. Súčasťou každej objednávky je aj trojica hier, ktoré vás uvedú do sveta virtuálnej reality – Job Simulator, Fantastic Contraption a The Lab.

Minimálne požiadavky

Samozrejme, aby ste si mohli vychutnať zážitok z používania Vive naplno, tak budete potrebovať aj poriadne výkonnú počítačovú zostavu s operačným systémom Windows. Tá by mala disponovať minimálne grafikou Nvidia GeForce GTX 970, procesorom Intel i5-4590, 4GB RAM, HDMI 1.4 alebo DisplayPort 1.2 výstupom a USB portom. Takáto zostava vás vyjde minimálne na 1000 prípadne viac eur. Ak si chcete overiť, či vaša súčasna zostava dokáže pre HTC Vive zabezpečiť dostatok výkonu, môžete použiť jednoduchú aplikáciu dostupnú na Steame.

steam

Pohodlné a konštrukčne vyspelé riešenie

VR Headset od HTC sa môže pochváliť výborným konštrukčným spracovaním a ergonómiou. Na hlavu sadne ako uliaty, pričom vďaka nastaviteľným popruhom bude vhodný skutočne pre každého. Ovládače na prvý pohľad pôsobia nemotorne, to sa však zmení po ich uchopení do ruky a nasadení okuliarov na hlavu. Vo virtuálnej realite ich totižto môžete vidieť ako svoje ruky alebo napríklad zbraň. Sú pritom dostatočne ľahké a disponujú aj niekoľkými ovládacími prvkami, vrátane dotykového touchpadu a tlačidiel, ktoré vám poslúžia napríklad pri prebíjaní zbrane alebo zmene nastavení v prostredí virtuálnej reality. Polstrovanie okuliarov je mäkké a po nasadení na tvár ho nebudete v podstate ani vnímať. Izolácia od okolia je viac menej dokonalá a svet virtuálnej reality vás aj vďaka dostatočne širokému uhlu pohľadu (110°) doslova pohltí. Všetky tieto prvky sú vymeniteľné a dajú sa ľahko demontovať.

htc vive

Ako funguje HTC Vive

Na rozdiel od Oculusu alebo jemu podobným riešeniam, HTC Vive nepoužíva na sledovanie pohybu používateľa len jednú prednú kameru, ale dve základňové stanice. Tie sa umiestňujú v miestnosti oproti sebe, čím vymedzia priestor, v ktorom sa budete môcť pohybovať vo virtuálnej realite. Poloha ovládačov a okuliarov je snímaná za pomoci laseru, ktorý určí presnú polohu hráčov v priestore, ktorý môže byť maximálne 4,5 x 4,5 metra. Odporúča sa, aby boli umiestnené v minimálnej výške 2 metrov a vzdialené od seba maximálne 5 metrov. Umiestniť ich môžete na stenu alebo na už existujúci nábytok v miestnosti. Pomocou ovládača je potom možné vymedziť hernú plochu. Ak máte teda v miestnosti prekážky v podobe nábytku, môžete sa mu vo virtuálnej realite vyhnúť. Váš priestor bude ohraničený virtuálnou stenou, ktorá sa zobrazí vždy po priblížení k nej. Zabráni sa tak narazeniu do nábytku v miestnosti. Navyše, vďaka kamere na prednej strane môžete prepínať medzi virtuálnym a skutočným svetom. Okuliare si tak ani v prípade prichádzajúceho hovoru nemusíte dávať dole a jednoducho sa môžete pozrieť aj na ľudí, ktorí sú s vami v miestnosti. Po prejdení za virtuálnu stenu sa pohľad kamery aktivuje automaticky.

tester-noscale-650-80

Nastavenie headsetu si vyžaduje svoj čas, po umiestnení základňových staníc na snímanie vášho pohybu je však zapojenie a nastavenie už len otázkou niekoľkých ďalších krokov. Samotný headset disponuje kvalitnou optikou a OLED displejom s rozlíšením 2160 x 1200 px, ktorý funguje s obnovovacou frekvenciou 90 Hz.

Zážitok z virtuálnej reality

Musím povedať, že pobyt vo virtuálnej realite je s HTC Vive skutočný zážitok. Doteraz sme mali v redakcii možnosť testovať len lacné riešenia typu Samsung Gear VR, Google CardBoard, či Oculus Rift v developerskej verzii. Ani jedno z týchto zariadení sa však HTC Vive nevyrovná. Pravdupovediac, po predošlých skúsenostiach som tomu, že ma Vive nadchne, nedával veľké nádeje. O opaku som sa ale presvedčil už po prvom nasadení okuliarov a prejdení niekoľkých demo ukážok, ktoré vás majú uviesť do sveta virtuálnej reality. Zážitok z pobytu v tomto svete je pomerne intenzívny, čomu výrazne napomáha aj zvuk. Je teda nanajvýš vhodné, aby ste pri používaní headsetu mali k dispozícii aj dobre odhlučnené slúchadlá.

Úplnou novinkou je možnosť interakcie s predmetmi priamo vo virtuálnej realite. Vďaka dvojici ovládačov je možné prenášať predmety, otvárať dvere, strieľať zo zbraní, kresliť v priestore a vykonávať ďalšie činnosti. Vďaka presnému snímaniu polohy sa môžete bez problémov pohybovať v priestore, zohnúť sa po predmety na zemi alebo si detailne obzrieť objekt pred vami. Výhodou HTC Vive je, že tu neexistuje prakticky žiadne oneskorenie v obraze. To znamená, že ak vám niekto hodí ovládače a vy máte nasadený headset, bez akýchkoľvek problémov ich chytíte do ruky. To eliminuje aj problémy so závratmi, ktoré častokrát pociťovali ľudia napríklad pri používaní developerskej verzie Oculusu Rift aj na Android Roadshow. Asi jedinou nevýhodou pri okuliaroch tohto typu je prívodný kábel, ktorý vás dokáže v niektorých situáciach obmedzovať v pohybe. S tým sa však dnes musíme zmieriť u väčšiny kvalitnejších VR headsetov, ktoré sa spoliehajú práve na rýchlejšie a spoľahlivejšie káblové pripojenie. Bezdrôtový VR headset je zatiaľ len hudbou budúcnosti, aj keď možno nie až tak vzdialenou.

HTC Vive vás dokáže skutočne vtiahnuť do úplne nového sveta a verím tomu, že pri dlhšom pobyte v ňom môžete stratiť aj pojem o čase a skutočnom svete okolo. Virtuálna realita, v ktorej dokážete pohybovať predmetmi, držať v ruke zbrane a strieľať s nimi, či prehliadať si podmorský svet na potopenej lodi, má s HTC Vive skutočne bavila a považujem ju za budúcnosť herného priemyslu. Samozrejme, praktické využitie nespadá len do tohto segmentu, ale siaha oveľa ďalej. Architekti budú môcť pomocou nej ukázať klientom svoje návrhy ešte predtým, ako sa začnú realizovať, vyskladať si budete môcť nábytok, vybrať oblečenie alebo sa len tak prejsť po miestach, kde ste nikdy predtým neboli. Zaujímavou ukážkou toho, na čo všetko môže slúžiť virtuálna realita, je napríklad aj nástroj s názvom IKEA VR Experience. Hra je dostupná v obchode Steam a umožňuje majiteľom headsetu HTC Vive pohybovať sa vo virtuálnej kuchyni, namodelovať si ju podľa vlastných predstáv a vyskúšať, ako bude celá miestnosť vyzerať.

IKEA-VR-Experience

Čo hovoria na HTC Vive ďalší členovia redakcie?

Harry

Virtuálnu realitu HTC Vive som skúšala asi pol hodinu a mám na to len jediný výraz – je to pre mňa ABSOLÚTNE najsilnejší zážitok z VR aký som kedy mala! Už počiatočný tutoriál v podmorskom svete ma presvedčil o tom, že to nie je nič podobné, s čím som sa doteraz stretla. Stojíte na okraji potopenej lode a pripláva obrovská veľryba, ktorej sa v prvom momente doslova zľaknete, lebo obrovský kolos pláva rovno na vás. Najväčšou zaujímavosťou je asi to, že keď sledujete najskôr len v telke, čo sa práve deje vo virtuálnej realite, tak vám to vôbec nepripadá až také silné. Poviete si – okej, kreslia si vo vzduchu. No keď sa s okuliarmi na očiach doslova prechádzate pomedzi ťahy štetca, je to neopísateľné. Pobavila ma interaktívna hra v laboratóriu, kde sa presúvate po rôznych jeho častiach a niektoré predmety vás napríklad teleportujú k náučným činnostiam. Prenesiete sa priamo do Slnečnej sústavy a vidíte reálne pomer planét, alebo nazriete do prierezu ľudského hrudníka. No a nemôžem zabudnúť ani na zombie hry :). Hrala som síce hru, ktorá sa odohrávala za bieleho dňa, no aj tak to bol masaker. Hoci grafika nebola úplne najdokonalejšia, ale ten dojem, že sa na vás valí jeden zombík za druhým, to je silná káva. Najstrašidelnejšie je to, že občas proste viete, že niekto je za vami – ale v rámci hry sa tam jednoducho musíte otočiť a misiu dokončiť. :)

Ovládače reagovali okamžite, otočenie hlavy a obrazu sedelo a nelagovalo, žiadne motanie hlavy či nepríjemné pocity. Páčil sa mi aj fakt, že keď vám niečo z rúk vypadlo, vedeli ste sa pre to zohnúť, zdvihnúť, otáčať veci v rukách. Bolo to všetko zvládnuté aj po tejto perspektívnej stránke, vedeli ste odhadovať vzdialenosti a podobne. Jedinou mrzutou stránkou je zatiaľ kábel, ktorý si uvedomujete a drží vás pri zemi. Vieme však, že zatiaľ je to najvhodnejší spôsob prenosu obrazu a odozvy do okuliarov. HTC má u mňa za túto vecičku palec hore a verím, že využitie nenájdu len v hrách ale aj v simuláciách vedeckých, či iných pracovných oblastí (architekti, stavbári, umelci, učitelia…).

Ondrej

V čom je HTC Vive lepšie ako jeho konkurenti, je jednoznačne ovládanie pomocou špeciálnych herných ovládačov. Tie sú mapované priamo do virtuálnej reality a vy ich vidíte ako svoje ruky, ktoré sa menia na rôzne nástroje, zbrane a podobne. Okrem toho ponúka HTC Vive aj výbornú grafiku s dostatočným rozlíšením, pomerne bohatú paletu hier a aplikácií pre virtuálnu realitu a výborný celkový dojem z používania. Páči sa mi, že Vive sleduje aj skutočnú realitu a pomocou kamery v okuliaroch a smímačov prostredia mapuje vaše okolie. Okuliare vás potom môžu napríklad pri pohybe upozorniť na stenu alebo inú prekážku, a vy sa tak vyhnete tupému narazeniu do niečo pred vami. Menšou nevýhodou je náročnosť na výkon počítača, no ten, kto chce kvalitnú virtuálnu realitu, musí počítať aj s touto podmienkou. Inak by som HTC Vive označil zrejme za to najlepšie, čo dnes virtuálna realita ponúka. Minimálne z tých riešení, ktoré sú u nás (čoskoro budú) dostupné.

HRY

HTC Vive poteší aj bohatým výberom hier a aplikácií. Na Steame nájdete spolu už viac ako 230 kompatibilných hier, z ktorých si vyberie skutočne každý. Väčšina z nich je platená, no nájde sa ich veľa aj takých, ktoré si budete môcť stiahnuť zadarmo. Každopádne, pre VR okuliare od HTC pribúdajú nové tituly pomerne pravidelne, takže o ich nedostatok sa vôbec nemusíte báť. Niekoľko ukážok prikladáme aj nižšie:

Záverečné hodnotenie

HTC Vive je dnes jedným z najlepších, ak nie vôbec najlepším headsetom s virtuálnou realitou, ktorý je dostupný širokej verejnosti. Samozrejme, niektorí z vás by mohli namietať, že rozlíšenie displeja by mohlo byť vyššie a cena nižšia. VR headset od HTC ale podľa nás zvolil správnu kombináciu tých najdôležitejších parametrov. Má výborné snímanie polohy ovládačov a používateľa, skvelé konštrukčné prevedenie, spoľahlivé a funkčné herné ovládače, či skvelý výber hier. Samozrejme, pri kúpe HTC Vive musíte počítať s dodatočnými nákladmi na zakúpenie výkonného počítača. Inak ale hodnotíme Vive na jednotku a veríme, že jeho kúpa skutočne stojí za to. U nás si ho budete môcť kúpiť v Alze, a to už v priebehu júna.

31.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+