MojAndroid

OPERAČNÝ SYSTÉM | Prečo, HTC?

Nie je žiadnym tajomstvom, že nadstavba HTC Sense patrí k najkomplexnejším medzi všetkými nadstavbami Androidu. V minulosti bola považovaná za etalón, ľudia si všakovakými spôsobmi upravovali dizajn svojho systému, aby sa aspoň čiastočne podobal na HTC Sense. A čo dnes?

HTC U play screen 25 HTC U play screen 30

Najnovšia verzia nadstavby Sense v HTC U Play nám počas testovania priniesla niekoľko nových vrások na čele. Jediná otázka, ktorú sme sa počas testovania pýtali sami seba, bola – “prečo?”. Prečo je v systéme predinštalovaných toľko aplikácií, ktoré sú nepraktické? Prečo systém používateľa otravuje zbytočnými notifikáciami? Prečo sú aj tie dobré aplikácie v systéme opäť nelogicky upravené? Odpoveď sa zrejme nedozvieme, ale s najnovším HTC Sense nie sme rozhodne stotožnení.

HTC U play screen 36

Prvou päsťou na oko je titul News Republic. Ide o súčasť Blinkfeed-u, ktorá má integrovať rôzne zdroje správ a používateľovi ukazovať relevantné výsledky. Aplikácia je však podľa nás nevkusná, naozaj otravná (niekoľkokrát denne upozorňuje na nové články upozorneniami v notifikačnej lište a na zamknutej obrazovke) a čo je najhoršie, bez nej vám nebude korektne fungovať obrazovka Blinkfeed, ktorá je pre niekoľkých používateľov ešte stále dôležitá. Samozrejme, notifikácie v aplikácii sa dajú upraviť, no priznáme sa, že sme ju stihli vypnúť skôr, ako sme prešli do jej nastavení, pretože nás doslova obmedzovala v používaní zariadenia.

HTC U play screen 15 HTC U play screen 16

V systéme tiež nájdete stále predinštalované aplikácie ako Email, Ľudia, Boost+, Under Armopur Record, či Viveport, ktoré tu jednoducho nemuseli byť. Posledné menované však zo zariadenia môžete našťastie odinštalovať. Tiež sa nám nepáči, že na 5,2″ displeji si stále nemôžete zvoliť väčšiu mriežku aplikácií v appdraweri ako 4 x 5. Nie ku všetkému ale máme výhrady…

HTC U play screen 13 HTC U play screen 14

Čo sa nám naozaj páči, je spracovanie notifikačnej lišty a nastavení, ktoré sú presne také, aké z HTC zariadení poznáme – jednoduché a prehľadné. Potešili nás aj aplikácie Motívy a Editor videa Zoe, ktoré sú pre dnešných používateľov ešte stále zaujímavé. Vďaka Editoru videa Zoe môžete priamo v zariadení vytvoriť zaujímavé video z vašich záberov, ktoré môžete rýchlo zdieľať rodine alebo známym. So slovom Zoe sa stretnete aj pri fotoaparáte – ten ešte stále umožňuje zachytávať krátke klipy spojené s fotografiami, ktoré sa volajú Zoe.

Veľmi pozitívne hodnotíme aj celkový chod systému. Ten je aj napriek použitému procesoru naozaj svižný a ani raz sa nám počas testovania zariadenie nezaseklo. Výborne sa pracuje aj s aplikáciami, či s náročnejšími hrami, takže v tomto smere HTC U Play za konkurentmi nezaostáva. Praktickým pomocníkom je aj aplikácia HTC Companion. Ide o akéhosi osobného asistenta, ktorý vám pripomenie, aby ste si ráno zobrali dáždnik, ak má počas dňa pršať, prípadne vám odporučí dobrú reštauráciu v okolí. Jeho možnosti na našom území sú trochu obmedzené, no ide o zaujímavý náhľad do budúcnosti toho, ako s nami budú komunikovať naše zariadenia.

Nechápte nás zle, HTC U Play je objektívne veľmi dobre vyladené zariadenie, ktoré ponúka zaujímavé funkcie aj aplikácie. Niektoré aplikácie však subjektívne považujeme za zbytočné a otravné. Nadstavba Sense UI však stále patrí k tým lepším a ponúka funkcie, ktoré inde nenájdete. Ak máte radi HTC a ich štýl, aj v prípade HTC U Play si prídete na svoje.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+