MojAndroid

Na MWC v Barcelone som neskúšal len nový Samsung Galaxy S6, či Galaxy S6 Edge, ale aj najnovší smartfón od HTC. Nový One M9 má veľa spoločného so svojim predchodcom najmä po konštrukčnej stránke a najväčšie zmeny prináša pod kapotou.

Náš tip
VIDEO | Samsung Galaxy S6 a S6 Edge: Prvé dojmy z Barcelony

Osvedčený dizajn

HTC tento rok nepriniesol žiadnu revolúciu a ostal verný používateľmi aj časom osvedčenému dizajnu. Nový One M9 sa tak až na niektoré detaily viac menej podobá na svojho predchodcu. Zmenou k lepšiemu je ale rozmiestnenie tlačidiel, ktoré sú teraz umiestnené všetky na pravej strane, vrátane tlačidla pre zapnutie. To sa výrobca konečne rozhodol presunúť, vďaka čomu je dostupné na dosah palca. Zmenou prešli aj hrany konštrukcie, ktoré sú oproti predchodcovi ostrejšie. Pri prvom kontakte s týmto smartfónom mi to však neprekážalo, práve naopak, One M9 sa vďaka tomu lepšie drží v ruke a je menšia šanca, že by sa vám pri používaní mohol vyšmyknúť.

HTC One M9-12

Farebné prevedenie sa dočkalo tiež niektorých nových variácií, jedna je tmavšia, druhá zas svetlejšia. osobne sa mi viac páčilo práve duálne prevedenie striebornej so zlatou farbou, ktoré vyniká viac ako fádna tmavá. Škoda, že HTC neodstránilo veľký priestor pod displejom a nespravilo facelift prednej strany, ktorý by zariadeniu dodal nový, ešte prémiovejší vzhľad. 

HTC One M9-14 HTC One M9-10

Naľavo HTC One M9 v tmavom prevedení

Napriek tomu nemôžem, aspoň zatiaľ nie, na konštrukciu a dizajn povedať nič zlé. HTC One M8 sa mi v minulom roku veľmi páčil a tento dizajn výrobca prepracoval ešte viac k dokonalosti. Podobne to robí aj automobilka Porsche s modelom Carrera 911. Navzájom sú si rôzne ročníky veľmi podobné, no zároveň iné. Výrobca sa snaží zobrať to najlepšie z predchádzajúcej generácie a zlepšiť to. Touto cestou ide aj HTC.

HTC One M9-9

Asi najvýraznejšou zmenou prešla zadná strana, ktorá vymenila duálny fotoaparát s ultrapixelovým snímačom za jeden s vyšším rozlíšením. Detaily, ako napríklad odolnosť hliníkového tela, sa dozvieme až po dlhodobejšom testovaní.

HTC One M9-8

Rýchly ako vždy

HTC mal vlajkové lode vždy veľmi rýchle a výnimkou nie je ani nový HTC One M9, tentokrát s novým používateľským prostredním HTC Sense 7.0. To je podobne ako pri staršej verzii verné jednoduchosti, ktorá vychádza z čistého Androidu 5.0 Lollipop. Samozrejme, nájdete tu domácu obrazovku Blinkfeed, výbornú galériu s množstvom funkcií, či HTC Zoe. Všetko fungovalo veľmi plynulo a rýchlo, čo ma ale vôbec neprekvapovalo. Nový Sense sa mi veľmi páči a podľa mňa stále patrí medzi to najlepšie, čo môžete od nadstavby výrobcu očakávať. Navyše, poteší aj takými funkciami, ako inteligentný Home widget, ktorý zmení prostredie podľa toho kde sa nachádzate, či možnosťou úprav tém, ktorými si prostredie upravíte podľa seba.

Konečne nový fotoaparát

HTC sa po nie veľmi podarenom duálnom fotoaparáte vo One M8, ktorý používal takmer rovnaký snímač ako ešte starší One M7, rozhodol novinku osadiť fotoaparátom s vysokým rozlíšením. Konkrétne s 20 Mpix, ktoré by sa mali postarať o ostré a detailnejšie snímky. S HTC One M9 som vytvoril len niekoľko testovacích záberov v nie práve najideálnejších podmienkach. Novinka nefotí zle, no pravdepodobne ani úplne neprekvapí. Presvedčili sa o tom aj viacerí zahraniční novinári, ktorý mali možnosť M9 otestovať.

Niekoľko nami vytvorených fotografií:

htc-one-m9-fotoaparat-1

htc-one-m9-fotoaparat-2

htc-one-m9-fotoaparat-3

htc-one-m9-fotoaparat-5

Z prednej kamery:

htc-one-m9-fotoaparat-4 htc-one-m9-fotoaparat-7

Jedným  zo sklamaní fotoaparátu je ale absencia optickej stabilizácie, ktorá by v prípade zariadenia s cenovkou pohybujúcou sa na úrovni 700 eur nemal už chýbať.  Z prvých testovacích snímkov sa ale nedá presne určiť, ako novinka fotí a na podrobnejší test si tak budeme musieť ešte počkať.

HTC One M9-2-2

Dokáže zaujať? 

HTC na MWC tento rok ukázal smartfón, ktorý pravdepodobne nebude dôvodom na upgrade jeho predchodcu. Áno, má fotoaparát s vyšším rozlíšením, prednú ultrapixelovú kameru, vyšší výkon a nové funkcie, no to pôvodným majiteľom One M8 pravdepodobne nebude stačiť. To však už nechám na nich samotných. Inak si ale myslím, že HTC sa pokúsi tento rok zabodovať najmä u nových zákazníkov, a to osvedčeným dizajnom, skvelou hliníkovou konštrukciou, výbornými reproduktormi, selfie kamerou, či podareným používateľským prostredím HTC Sense. Nepochybujem o tom, že HTC One M9 bude jedným z NAJ zariadení v tomto roku, kontroverzným ale momentálne ostáva zadný fotoaparát, ktorému chýba optická stabilizácia a prvé testy nasvedčujú tomu, že nebude nijako prelomový. Práve to je jedna z vecí, od ktorých som v tomto smartfóne očakával najviac. O tom, či bude naozaj sklamaním sa však presvedčím až vtedy, keď do rúk dostanem finálny kus. Zatiaľ One M9 považujem za zariadenie, ktoré vo mne zanechalo pozitívny prvý dojem, či to tak ostane aj po niekoľkodňovom používaní, to sa dozviete už čoskoro.

HTC One M9-15

16.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+